Annons:
Vy lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö
Norska Vy lanserar sommartåg till Malmö från 14 juli till 11 augusti i sommar. Nästa steg blir tåg hela vägen till Köpenhamn. Sedan våren 2024 har Vy och DSB fört en dialog om ett kommersiellt partnerskap på sträckan Oslo–Köpenhamn från 2026.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Vy-tågen som görs mellan Oslo och Göteborg idag är grönmålade Type 74 som tillverkats av Stadler. De är av samma typ som de snabbtåg X74 som VR använder mellan Stockholm och Göteborg.
”Intresset för tåg till och från kontinenten ökar och 2023 fördubblade vi antalet avgångar mellan Oslo och Göteborg. Men vi har större ambitioner än så och kommer nu att testa ett sommartåg till Malmö”, säger Erik Røhne, vice vd för Vy tog i ett pressmeddelande.
Det är de goda förbindelserna till både Danmark och Europa från Malmö som är avgörande i Vys plan för sommartåget. Från Malmö är det enkelt att resa till Köpenhamn eller ta nattåget till Tyskland. Dessutom finns det bra anslutningar i Norge till både Bergensbanan och Dovrebanan.
”Vi är glada över att kunna erbjuda våra kunder nya resmöjligheter och det är naturligt för oss att utnyttja styrkan i att ha verksamhet i både Norge och Sverige. Vi tror att sommartåget kommer att bli populärt eftersom det gör det enklare att resa till Europa på ett miljövänligt sätt”, säger Erik Røhne.
En del av en långsiktig strategi.
Under 2023 fördubblade Vy antalet avgångar mellan Oslo och Göteborg och det har varit en stark tillväxt på denna sträcka under hela 2024. Linjen mellan Halden och Göteborg drivs utan statliga subventioner, vilket även gäller för linjen till och från Malmö.
”Vi ser fram emot att fortsätta vår satsning på internationell trafik. Om intresset är tillräckligt stort, och om sommartåget 2025 blir en succé, hoppas vi att det blir ett återkommande inslag varje sommar framöver”, säger Erik Røhne.
Annons:
Nästa steg blir tåg till Köpenhamn. Sedan våren 2024 har Vy och DSB fört en dialog om ett kommersiellt partnerskap på sträckan Oslo–Köpenhamn från 2026.
”Nu närmar vi oss en konkret lösning och vi ser fram emot att kunna ge mer information om detta under våren”, säger Erik Røhne.
Nattåg mellan Oslo och Köpenhamn
Vy är också intresserat av att titta närmare på ett nattåg direkt från Oslo till Köpenhamn och är involverade i den formella dialog som norska Jernbanedirektoratet har med de järnvägsbolag som har uttryckt intresse.
När förbindelsen över Fehmarn Bält öppnat kommer Vy också att överväga fler resmål i Europa.
Biljetter till sommartåget mellan Oslo och Malmö kommer att finnas till försäljning från mitten av april.
Tågen kommer att gå som två dagliga förlängningar av de nuvarande avgångarna mellan Oslo och Göteborg mellan 14 juli och 11 augusti. Avgång från Oslo S kl 08.14 och 16.15 och från Malmö kl 07.19 och 15.34. Restiden mellan Oslo S och Malmö är cirka 6 timmar och 10 minuter.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Trafikverket tvingas tillåta tvistlösning
Trafikverket bröt mot Järnvägsmarknadslagen när det förra året nekade Snälltåget begäran om tvistlösning för två tåg. Transportstyrelsen kräver att Trafikverket i fortsättningen ger tågtrafikföretagen möjlighet att lösa eventuella tvister för tåg i internationell trafik.
Protester mot indragna nattåg
På söndagskvällen rullade det sista nattåget inom överskådlig tid från Narvik via Kiruna, och Gällivare söderut mot Boden och Stockholm. I Gällivare demonstrerade närmare 100 personer mot indragningen av nattåget och regeringens trafikpolitik.
Olika moms på tågmat
1 april sänktes momsen på livsmedel från tolv till sex procent. Men restaurangmomsen är fortfarande tolv procent. Därför blir det skillnad på mat som serveras på tågen och mat som hämtas för förtäring på annan plats i tågen.
Klart linjeförslag genom Piteå
Trafikverket har nu tagit fram den järnvägslinje som kommer ligga till grund för fortsatt planering på sträckan mellan Munksund och Öjebyn.



