Annons:
Första etappen av elkraftsbytet på Västra stambanan snart klar
Den 9 juni är första etappen av bytet av elkraftsanläggningen på Västra stambanan mellan Göteborg och Partille klar. Arbetet gör därefter en paus i fem veckor för att tågtrafiken i regionen ska fungera så bra som möjligt under sommaren. Den 14 juli inleds nästa etapp mellan Partille och Lerum.
Tåg 425 med UB2XC som manövervagn från Stockholm till Göteborg passerar Sävedalen på uppspåret 15 februari 2025 medan nedspåret får nya kontaktledningsstolpar. FOTO: Nicklas Sahlbom
“Det är ett omfattande och på flera sätt utmanande arbete vi gör fram till 2027 mellan Göteborg och Alingsås, men det är helt nödvändigt för att upprusta banan. Vi gör det för att säkra en mer robust järnväg för dagens trafik och skapa förutsättningar för att sträckan i framtiden ska kunna möta ett ökat behov av resor och transporter”, säger Emma Sturk, enhetschef järnvägsunderhåll Trafikverket Västra regionen.
Arbetet med första etappen har gått enligt tidplanen och hela elkraftsanläggningen mellan Göteborg och Partille har nu nya fundament, kontaktledningsstolpar och kontaktledning. Utöver detta har transformatorer och dylik utrustning bytts ut. Arbetet gör en paus fem veckor från den 9 juni till den 13 juli.
“Det kommer då att vara full trafik på Västra stambanan för att tågtrafiken som helhet i regionen ska fungera så bra som möjligt i sommar när delar av Västkustbanan kommer att vara avstängd på grund av Varbergstunnelns och Västlänkens arbeten. Vi försöker hela tiden planera våra arbeten så smart och effektivt det bara går utefter förutsättningarna”, säger Emma Sturk.
Den 14 juli inleds nästa etapp mellan Partille och Lerum. Arbetet med denna fas kommer att pågå till den 13 december och innebär enkelspår på sträckan.
Samtidigt som elkraftsanläggningen byts ut passar Trafikverket dessutom på att utföra ett antal andra underhållsåtgärder mellan Göteborg och Alingsås för att nyttja arbetstiden så effektivt som möjligt. Bland annat ska fyra bergtunnlar, två järnvägsbroar, och tre vägbroar renoveras. Vi ska också byta ut flera växlar, avveckla plankorsningar och bygga en ny planskild korsning i Alingsås. Även Lerums station ska byggas om. All räls och alla växlar ska bytas ut och tre spår blir fyra. Snabba tåg kommer att kunna passera långsammare tåg, vilket ökar kapaciteten hela vägen mellan Göteborg och Stockholm. Alla arbeten ska vara klara sommaren 2027.
Trafikverket ber om överseende med något längre restider för vissa avgångar och uppmanar alla resenärer att hålla sig uppdaterade på sina resor hos det tågbolag de reser med.
“För att störa persontågstrafiken så lite som möjligt har Trafikverket tillsammans med de operatörer som trafikerar sträckan tagit fram en trafiklösning som prioriterar persontåg under rusningstimmarna och godstrafiken prioriteras på tider när resandet är mindre”, säger Emma Sturk.
Kommande avstängningar
Precis som under våren kommer Trafikverket även till hösten att behöva stänga av tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås under nio helger veckorna 35, 36, 37, 38, 42, 43, 44, 48 och 50. Det kommer också vara avstängningar vissa helger under 2026 och första halvan av 2027. Upplägget kommer att likna det för 2025. Under sommaren 2026 tillkommer också en totalavstängning på åtta veckor från vecka 26 till 33.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Trafikverket hotas av vite på 36 miljoner
Trafikverket har inte kunnat visa att systemet för säkerhetsstyrning fungerar. Därför förelägger Transportstyrelsen nu Trafikverket med vite om totalt 36 miljoner kronor.
Idag avgår VR:s första sommartåg till Halland och Skåne
När semestertiderna nu tar fart är det imorgon nypremiär för VR Snabbtågs sommarlinje mellan Stockholm och Ängelholm. Efter ett uppehåll sedan 2024 återkommer direkttågen till flera av västkustens mest populära sommardestinationer.
Väte Academy får utbildningstillstånd från Transportstyrelsen
Väte Academy har beviljats utbildningstillstånd från Transportstyrelsen. Beslutet innebär att bolaget är godkänt att verka som både utbildningssamordnare och examinator samt att bedriva utbildningsverksamhet i egen regi.
Tågstopp Göteborg–Alingsås åtta veckor
Under åtta veckor i sommar från och med i dag är det trafikstopp på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås. De flesta tågresenärerna får byta till eller från buss i Alingsås men SJ kör X2000-tågen via Borås utan byten.
Oförändrat resande med järnväg, spårväg och tunnelbana
Resandet med järnväg, spårväg och tunnelbana låg kvar på i stort sett samma nivå 2025 som året före. Totalt gjordes 727 miljoner resor inom bantrafiken under 2025, visar ny statistik från Trafikanalys.
Infrakraft vinner kontrakt i Öresundsregionen
Infrakraft har tilldelats flera infrastrukturprojekt i Öresundsregionen, entreprenaderna Trelleborgsbanan, Lommabanan, etapp 2 samt nyligen också entreprenaden Oxie där hållplatsen ska byggas om till en enspårsdriftplats som bland annat möjliggör för tågen att vända där. Totalt omfattar de tre projekten en kontraktssumma på över 600 miljoner kronor.
Skåne kraftsamlar för södra Sveriges viktigaste järnvägsprojekt
Nu tar arbetet med järnvägsutbyggnaden mellan Hässleholm och Lund ett viktigt steg framåt. Trafikverket, Region Skåne, berörda kommuner – Lund, Eslöv, Höör, Hässleholm och Malmö samt Länsstyrelsen Skåne har enats om en gemensam samverkansöverenskommelse för programmet – södra Sveriges enskilt viktigaste infrastruktursatsning.
Färre olyckor och dödsfall i bantrafiken under 2025
Totalt 96 personer omkom i bantrafiken under 2025. Det är 16 färre än året innan. Majoriteten av dödsfallen – 80 personer – inträffade i samband med självmord. Av dessa var 63 män och 17 kvinnor. Det visar den officiella statistiken för bantrafikskador från Trafikanalys.
Green Cargo tar över driften av Årsta kombiterminal
Green Cargo tar över driften av Årsta kombiterminal 1 oktober i år. Jernhusen som äger terminalen och Green Cargo har tecknat flerårigt avtal om drift av Årsta kombiterminal. Green Cargo kommer dessutom att sköta växlingen på terminalen.
Många inställda och omledda tåg i sommar
Byte av kontaktledningar, spårbyten, förlängning av mötesspår och förberedelser för ERTMS-installationer under sommaren 2026 medför att många tåg ställs in och andra leds om.









