Annons:

Publicerad: 2026-02-03

Förbudet bedriva förarutbildningar upphävt

Transportstyrelsen har upphävt förbudet för TCC Sverige att bedriva lokförarutbildningar på uppdrag av kommunerna i Kristinehamn och Nässjö. Förbudet trädde i kraft 6 november förra året.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Transportstyrelsen har hävt förbudet för TCC Sverige att bedriva lokförarutbildningarna i Kristinehamn och Nässjö på uppdrag av respektive kommun.

“Det är naturligtvis väldigt glädjande”, säger Stefan Palmier, vd för TCC Sverige.

”Vi har rättat till de brister som Transportstyrelsen fann och vi har klarat ut vilka ansvarsområden kommunerna och vi har så det inte ska uppstå några oklarheter. Vi tar också ett större ansvar för utbildningarna i Kristinehamn.”

Bristen på praktikplatser för de blivande lokförarna är, enligt Sten Palmier, ett problem som utbildningsanordnarna inte kan lastas för.

”Det är tågtrafikföretagen som måste erbjuda praktikplatser för de blivande lokförarna”, säger han.

”De måste hjälpa till att trygga återväxten i branschen och se till att det finns handledare och möjligheter att göra praktik.”

Lokförarutbildningarna stoppades

Transportstyrelsen stoppade lokförarutbildningarna i Kristinehamn och Nässjö 6 november förra året.

”Vi fann brister i styrning och kontroll av de lokförarutbildningar som TCC bedriver på uppdrag av kommunerna”, sade då Petra Särefjord, sektionschef Spårtrafiksäkerhet Tillsyn på Transportstyrelsen.

Bristerna gällde bland annat rutiner och styrning av utbildningen. Till exempel hade flertalet av eleverna inte fått praktik i den omfattning som ingår i utbildningen. Det visade sig också att det var kommunerna som hanterade den praktiska delen av utbildningen på egen hand trots att det är TCC som är ansvarigt för utbildningarna.

Oklarheter om ansvarsfördelningen

Vid den tillsyn av TCC:s verksamhet som Transportstyrelsen genomfört uppgav utbildningsledare att de inte hade någon arbetsbeskrivning eller befattningsbeskrivning och det saknades rutiner för hur arbetet skulle utföras. Dessutom fanns oklarheter i ansvarsfördelningen mellan TCC och kommunerna.

Två lokförarutbildningar stoppas

Lokförarutbildningarna i Kristinehamn och Nässjö stoppades på torsdagseftermiddagen 6 november av Transportstyrelsen. Det är ännu oklart vad som kommer att hända eleverna.

Annons:

Fortsatta förarutbildningar trots stopp

Lokförareleverna i Kristinehamn och Nässjö kan fortsätta sina utbildningar trots att Transportstyrelsens beslut att stoppa de båda utbildningarna inte upphävts.

Lokförarutbildningarna kunde dock fortsätta sedan de studerande i Kristinehamn formellt överförts till TCC:s lokförarutbildning i Göteborg. Utbildningen bedrevs i TCC:s regi och med TCC:s personal i Kristinehamn.

Nässjöakademin tog över ansvaret för de sista kursmomenten i pågående kurs i Nässjö och genomförde dem i egen regi.

Efter en omfattande skriftväxling mellan TCC Sverige och Transportstyrelsen och två möten har TCC kunnat visa att företaget hanterat samtliga brister.

Transportstyrelsen beslöt därför 28 januari att upphäva förbudet för TCC att bedriva lokförarutbildningen på uppdrag av kommunen i Kristinehamn och lokförarutbildningen på uppdrag av kommunen i Nässjö.

Företrädare för Yrkeshögskolan i Kristinehamn vill inte kommentera Transportstyrelsens beslut.

TCC får utökat ansvar

Medan TCC får ett större ansvar för lokförarutbildningarna i Kristinehamn har Nässjöakademin kopplat greppet om utbildningarna i Nässjö.

”Vi kunde på egen hand slutföra utbildningen av de elever som var nästan klara med sina utbildningar i höstas”, säger Helen Tarenius, utbildningschef på Nässjöakademin.

”Vi genomförde samtidigt en snabbupphandling av partner för de fortsatta lokförarutbildningarna med hänvisning till force majeure eftersom TCC inte längre hade tillstånd att bedriva utbildning i Nässjö.”

Protrain vann upphandling

Protrain vann upphandlingen och fick uppdraget att genomföra årets utbildning av lokförare i samarbete med Nässjöakademin. Utbildningen inleddes i januari.

”Men vi har jobbat tillsamman med TCC i flera år och jag hoppas företaget åtgärdat de brister som Transportstyrelsen pekade på och är tillbaka på marknaden igen”, säger Helen Tarenius.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

96 timmars tågstopp Göteborg–Alingsås

Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppades på torsdagsmorgonen och återupptas först på måndag morgon. Under 96 timmar ska fem nya växlar läggas in i Lerum och arbetet med den nya kontaktledningsanläggningen skiftar från nedspår till uppspår.

Läs mer

Nyhet

Inget skydd när banarbetare kördes över

Banarbetarna arbetade i ett trafikerat spår utan några som helst skyddsåtgärder. Det fanns brister i planering och utförande av arbetet som inte hanterats av arbetsgivaren Rail Solutions Scandinavia, entreprenören Infranord eller Trafikverket. De slutsatserna drar Statens Haverikommission. En av banarbetarna omkom, den andre skadades mycket allvarligt.

Läs mer

Nyhet

Järnvägsbranschen växlar upp

Den svenska järnvägsbranschen växlar nu upp sitt samarbete inom JBS, Järnvägsbranschens Samverkansforum. Onsdag 11 mars samlades ledande företrädare för branschens tyngsta aktörer i Stockholm för att arbeta med konkreta åtgärder för att stärka järnvägssystemet.

Läs mer

Nyhet

Rekord för SCA på järnväg

Under 2025 transporterades 3,1 miljoner kubikmeter rundved för SCA på järnväg, mer än någonsin tidigare. Nästan hälften av SCA:s vedtransporter sker med tåg.

Läs mer