Ökad och minskad punktlighet i maj
Tågtrafiken fortsätter att öka. I maj kördes 93 200 persontåg, Fler tåg var i rätt tid under maj än under motsvarande månader de senaste tre åren. Men förseningarna var fler än i april i år.
Text: Ulf Nyström Foto: Svante Fält
Tåg 513 från Stockholm till Malmö var 23 maj omlett via Hallsberg-Herrljunga-Borås-Halmstad och närmar sig här Varberg vid Tofta. UB2X 2529 gick främst och drivenheten X2 2002 sist.
Aldrig tidigare har det gått så många persontåg i maj. I maj 2001 kördes 54 000 persontåg och i maj 2026 kördes 93 200 persontåg.
88,7 procent av tågen som kördes i maj i år kom fram inom fem minuter efter tidtabell och över 96 procent inom 15 minuter.
”Den täta trafiken gör att ett stopp snabbt påverkar många resenärer”, säger Thomas Andersson, avdelningschef på Trafikverket.
Bättre punktlighet än maj 2023–2025
”Men punktligheten ökade jämfört med samma månad de tre senaste åren. Vi gör rekordmånga arbeten för att rusta upp järnvägen, samtidigt som det var första gången det gick så här många avgångar i maj.”
”Tyvärr ser vi också en ökning av spårspring under våren och i maj försenades runt 700 tåg med mer än fem minuter.”
Annons:
Förseningar berodde som vanligt främst infrastruktur, fordon eller yttre orsaker som väder och obehöriga i spår. Banarbeten påverkade punktligheten med -0,9 procentenheter och spårspring med -0,7 procentenheter.
Historiskt många banarbeten 2026
”Vi befinner oss i en historiskt omfattande upprustning. Fler arbeten och mer trafik än någonsin samsas i spåren. Växelbytena har tredubblats de senaste åren och spår- och kontaktledningsbytena mer än fördubblas framöver”, säger Thomas Andersson.
Under 2026 genomförs 1 800 arbeten, fler än något år tidigare.
I maj kom 82 700 persontåg fram punktligt, fler än det totala antalet persontåg i maj 2016.
Punktligheten var 0,5 procentenheter lägre än i april, men högre än samma månad de senaste tre åren: 0,9 procentenheter bättre än 2023, 1,9 procentenheter bättre än 2024 och 0,1procentenheter bättre än 2025.
Färre inställda tåg än i april
Preliminärt ställdes cirka 2 900 avgångar in sent, jämfört med 3 500 i april.
Lokaltågen var punktligast med 92,6 procent i rätt tid, 86,6 procent av regionaltåg var i rätt tid medan endast 73,7 av fjärrtågen och snabbtågen var i rätt tid.
Lokaltågen stod för 53,5 procent av trafiken, regionaltågen 38,0 procent och fjärrtågen och snabbtågen 8,5 procent.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Trafikverket hotas av vite på 36 miljoner
Trafikverket har inte kunnat visa att systemet för säkerhetsstyrning fungerar. Därför förelägger Transportstyrelsen nu Trafikverket med vite om totalt 36 miljoner kronor.
Idag avgår VR:s första sommartåg till Halland och Skåne
När semestertiderna nu tar fart är det imorgon nypremiär för VR Snabbtågs sommarlinje mellan Stockholm och Ängelholm. Efter ett uppehåll sedan 2024 återkommer direkttågen till flera av västkustens mest populära sommardestinationer.
Tågstopp Göteborg–Alingsås åtta veckor
Under åtta veckor i sommar från och med i dag är det trafikstopp på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås. De flesta tågresenärerna får byta till eller från buss i Alingsås men SJ kör X2000-tågen via Borås utan byten.
Oförändrat resande med järnväg, spårväg och tunnelbana
Resandet med järnväg, spårväg och tunnelbana låg kvar på i stort sett samma nivå 2025 som året före. Totalt gjordes 727 miljoner resor inom bantrafiken under 2025, visar ny statistik från Trafikanalys.



