Annons:

Publicerad: 2024-08-24

Förlängd anbudstid för nya nattåg

Trafikverket förlänger anbudstiden för nya nattåg med fem månader till 28 februari 2025. Flera leverantörer vill ha mer tid för att lämna in anbud. Men leveranserna ska inte påverkas.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Trafikverket har begärt in anbud på nya lok och nya vagnar för den upphandlade tågtrafiken mellan Stockholm och Norrland. SJ:s nattåg ska strax avgå söderut från Umeå Östra. SJ körde nattågen till och från Övre Norrland 2008-2020 och Vy har kört den upphandlade trafiken sedan dess.

”Målet är fortfarande att leveranserna ska inledas 2028 och att alla lok och vagnar ska vara i trafik år 2030”, säger Francisca Ramsberg, överdirektör på Trafikverket.

”Vi gör förlängningen av anbudstiden för att få in anbud från de kvalificerade fordonstillverkarna. Leverantörerna har informerat oss att den extra tiden skulle ge dem möjlighet att lämna in mer genomarbetade anbud.”

Enligt Francisca Ramsberg skulle ett bibehållet slutdatum kunna leda till att få eller inga anbud lämnades till Trafikverket.

”Då skulle vi behöva starta om upphandlingsprocessen”, säger hon.

Förseningar och kritik

Trafikverkets upphandling av nya lok och vagnar för den upphandlade nattågstrafiken mellan Stockholm och Jämtland respektive Övre Norrland har kantats av förseningar och missnöje.

Planen var att anbudsförfrågan skulle gå ut i mars 2023 och att de nya tågen skulle kunna sättas i trafik 2027–2028.

Många reagerade dock mot att Trafikverket inte velat anskaffa sov- och liggvagnar med samma bredd som dagens vagnar har utan nöjt sig med kontinental bredd vilket innebär kortare sängar och smalare korridorer.

Francisca Ramsberg, överdirektör på Trafikverket, tror inte förlängningen av anbudstiden kommer att leda till att leveransen av nya lok och vagnar försenas. FOTO: Johan Nilsson, Trafikverket

Politiker vill ha bredare sovvagnar

Riksdagen kommer senare i vår att tillkännage för regeringen att den anser att de nya sov- och liggvagnarna som Trafikverket håller på att upphandla bör vara lika breda som dagens vagnar.

Annons:

Inga nattåg från Göteborg

SJ ställer in nattågen mellan Göteborg och Umeå vid tidtabellskiftet i december. Nattåget mellan Göteborg och Duved får en nådatid på fyra månader.

Riksdagens hantering av ärendet medförde dock att regeringen inte agerade mot Trafikverket.

Upphandlingen omfattar 16 lok och 99 vagnar för den upphandlade nattågstrafiken mellan Stockholm och Norrland.

Varken Trafikverket eller regeringen har hörsammat kraven på att upphandla nattågstrafik till och från Norrland även från Göteborg.

Upphandling av trafik inleds i vår

En upphandling av nattågstrafiken från och med december 2026 kommer troligen att inledas i vår men det är oklart hur lång tid upphandlingen kommer att omfatta.

Vy Tåg kör för närvarande den upphandlade trafiken till och från Övre Norrland med lok och vagnar som Trafikverket tillhandahåller medan SJ kör den upphandlade trafiken till och från Jämtland med egna lok och egna vagnar.

Tre kategorier av fordon

Om upphandlingen av trafiken från december 2026 omfattar fler än tre år måste den gälla nattåg med Trafikverket egna äldre fordon, Trafikverket nya fordon och ytterligare fordon som anbudsgivarna själva måste tillhandahålla vilket skulle medföra stora utmaningar för anbudsgivarna.

SJ har beslutat att upphöra med sin nattågstrafik mellan Göteborg och Umeå respektive Duved från mitten av december i år respektive slutet av april nästa år på grund av bristande lönsamhet.

Beslutet har vållat omfattande protester.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Unika spårkorsningar i Olskroken

Två unika spårkorsningar med gjutna korsningar i specialstål lades under midsommarhelgen in i Olskroken. Kostnaden blir högre men korsningen ska hålla betydligt längre.

Nyhet

Vision 2050 har lämnat perrongen

Torsdag morgon den 26 juni i gotländska Almedalen. Solen sken som vanligt över Visby när det var dags för Sveriges järnvägselit att samlas och tala framtid. ”Det är viktigt att vi samlas kring järnvägen, så att vi får den järnväg vi vill ha, inledde Roberto Maiorana, generaldirektör på Trafikverket.

Nyhet

Sänkt hastighet om personal i spåren

Sänkt hastighet för tågen där personal finns i spårområdet och krav på dokumentation av riskbedömning vid egenförflyttning inom spårområdet. Det är Trafikverkets svar på Transportstyrelsens föreläggande.

Nyhet

SHK utreder spårvagnsolyckan

Statens Haverikommission har beslutat att utreda orsaken till spårvagnsolyckan i centrala Göteborg natten till midsommarafton eftersom den kunde lett till många fler skadade eller omkomna.

Nyhet

SJ kan köra nattåg Oslo–Köpenhamn

SJ kan komma att köra dagtåg mellan Oslo och Köpenhamn och nattåg mellan Oslo och Stockholm samt mellan Oslo och Berlin via Köpenhamn från december 2026. Men planerna på nattåg är beroende på framtiden för Euronight Stockholm–Berlin och norska Jernbanedirektoratet.

Nyhet

Nattåg kan vara kommersiellt lönsamma

Det går att bedriva kommersiellt lönsam nattågstrafik. Men bara på vissa sträckor, kanske bara delar av året och bara om man även kör sitt- och liggvagnar i tågen. Det hävdar Marco Andersson, kommersiell chef på Snälltåget.

Nyhet

Stockholm C omvandlas från grunden

Byggstart om sex-sju år, klart om 20 år och kostnad närmare 40 miljarder kronor. Jernhusens största stadsutvecklingsprojekt tar tid att genomföra och kostar mycket pengar. Men år 2045 ska Stockholm C vara en helt annan station än i dag.