Är det inte värt 20 miljoner att vi knyter ihop Stockholm med Trondheim igen?
Resenärernas ordförande Jonas Friberg ser fram emot att till tidtabellsskiftet i december kunna kliva på Intercitytåget i Stockholm på morgonen och kliva av i Trondheim på kvällen efter en bekväm tågresa.

Jonas Friberg
Nätverksexpert, organisationskonsult och ledarskapsutbildare med hundratusentals kilometer tågresor i bagaget. Ordförande i Resenärerna.
Foto: Kasper Dudzik
När jag gjorde lumpen i Östersund på slutet av 1980-talet gick det både natt- och dagtåg Stockholm-Östersund-Trondheim, även direktvagnar från Sundsvall.
Sen millennieskiftet är det ingen genomgående trafik alls utan byte i Storlien och på en plats till för att ta sig till Stockholm. Det kan vara Duved, Östersund eller Sundsvall beroende på tidpunkt.
När nu Meråkerbanen Trondheim-Storlien elektrifieras finns det möjlighet att köra genomgående direkta tåg från Stockholm till Trondheim utan byte vare sig för passagerare eller dragkraft.
Är det inte dags att vi får den möjligheten?

SJ vill köra tågen som nu går mellan Stockholm och Duved till och från Trondheim men kräver ersättning från Trafikverket och Jernbanedirektoratet. Snälltåget kör sedan flera år tåg mellan Malmö och Storlien via Stockholm under skidsäsongen och sommaren. Men det var många år sedan det gick att åka tåg utan byte mellan Stockholm och Trondheim. Bild från Storlien i augusti 2023.
Annons:
Tågtrafik är samhällsbygge och att skapa den här möjligheten knyter Atlantkusten samman med både Bottenviken och Östersjön.
I de här sammanhangen är 20 miljoner inte ens felräkningspengar så kom igen nu staten. Se till att vi kan somna i Stockholm och vakna i Trondheim igen eller på en dag ta oss från ena orten till den andra.
Ja. järnvägen har i det stora ett kapacitetsproblem och inte ett marknadsproblem men när vi nu får möjligheten att erbjuda en bra trafik som på sikt säkert inte kommer kräva tillskott; ja, se till att vi får den på plats.
Jag som resenär ser fram emot att till tidtabellsskiftet i december kunna kliva på Intercitytåget i Stockholm på morgonen och kliva av i Trondheim på kvällen efter en bekväm tågresa.
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Godstågen prioriteras när Botniabanan öppnas
Klockan 15 i eftermiddag börjar tågen åter att rulla på Botniabanan mellan Härnösand och Örnsköldsvik efter åtta dygn med tågstopp. Godstågen får högsta prioritet. Norrtåg och SJ tvingas vänta en vecka innan de kan köra alla sina tåg.
Tågen kan rulla på måndag
Tågtrafiken på Botniabanan kan troligen återupptas klockan 15 måndag 15 september. Den prognosen gav Trafikverket på torsdagseftermiddagen. Det är fortfarande oklart när Stambanan genom Övre Norrland och norra delen av Ådalsbanan kan öppnas.
Tågstoppet kan bli långvarigt
I bästa fall kan tågtrafiken på Ådalsbanan återupptas klockan 15 på onsdagen. Men Trafikverket ville på måndagen inte ge några officiella besked om tidpunkten för återupptagen tågtrafik. Norska Onrail satsar på Inlandsbanan.
Nu rullar de första nyrenoverade X61-tågen in i Göteborg
Västtrafiks 22 tåg av modell X61 får en upprustning i Oslo. I helgen återvänder det tredje tåget. I renoveringen blir tågen blå, får nytt tyg på sätena och tydligare hänvisningar till cykelplatserna.