Annons:

Publicerad: 2024-02-24

Experter: Järnvägen Oslo-Stockholm måste stärkas

På måndag väntas Ungern bli det sista landet att godkänna Sveriges Natoansökan. Ett inträde i Nato innebär inte bara ett starkare skyddsnät mot militära angrepp utan åtföljs även av förpliktelser gentemot övriga medlemsländer.

I en rad artiklar i Dagens Industri den senaste veckan, belyser såväl experter som infrastrukturministern det omfattande upprustningsbehovet av landets infrastruktur för att stärka kommunikationerna i framför allt öst-västlig riktning, och pekar särskilt ut järnvägsförbindelsen mellan Stockholm och Oslo.

Per Skoglund, universitetslektor på Försvarshögskolan, säger till tidningen att just den sträckan blir högprioriterad vid ett svenskt inträde i Nato av totalförsvarspolitiska skäl, det vill säga både för militära och civila syften.

Även Rickard Bergqvist, professor i transportekonomi vid Handelshögskolan i Göteborg, ser goda möjligheter för Sverige att satsa på sträckan utan att det blir inflationsdrivande, skriver Dagens Industri.

Och eftersom den svenska infrastrukturen även ligger i Natos intresse finns en stor möjlighet till betydande medfinansiering både från Nato och EU.

– Vi har visat att det snabbt går att åstadkomma en ny gränsförbindelse i stråket Oslo–Stockholm. Byggindustrin står beredd och stora delar går att finansiera med brukarintäkter. Men regeringarna måste börja agera nu, för det är bråttom! Låt Trafikverket fortsätta 2022 års föreslagna planprocess, tillsätt en samordnare likt det man gjort för Arlanda flygplats och låt näringslivet få fördjupa sina planer i dialog med staten, säger Jonas Karlsson, vd för Oslo-Stockholm 2.55.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Protester mot indragna nattåg

På söndagskvällen rullade det sista nattåget inom överskådlig tid från Narvik via Kiruna, och Gällivare söderut mot Boden och Stockholm. I Gällivare demonstrerade närmare 100 personer mot indragningen av nattåget och regeringens trafikpolitik.

Nyhet

Olika moms på tågmat

1 april sänktes momsen på livsmedel från tolv till sex procent. Men restaurangmomsen är fortfarande tolv procent. Därför blir det skillnad på mat som serveras på tågen och mat som hämtas för förtäring på annan plats i tågen.

Nyhet

Fortfarande stopp på flera banor

Tre dygn efter stormen Dave klingade av är det fortfarande stopp för tågtrafiken på flera järnvägar i Västsverige. När tågen åter kan börja rulla är ännu osäkert.

Nyhet

Allt fler tåg i trafik

Stormen Dave medförde att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har ställdes in från påskdagens eftermiddag och drygt ett dygn framåt. Under annandagens eftermiddag kunde sträckan Göteborg–Borås–Värnamo öppnas och X2000-trafiken mellan Göteborg och Stockholm återupptas. VR ställde in all snabbtågstrafik under annandagen.

Nyhet

Nästan inga tåg i Västsverige

Stormen Dave har medfört att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har varit inställd under större delen av annandagen. Trafikverket hoppas kunna öppna några banor för trafik under eftermiddagen.

Nyhet

SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland

SJ:s nya snabbtåg som just nu provkörs hos Alstom i Hennigsdorf norr om Berlin kommer inte att sättas i reguljär trafik förrän i december 2027. Däremot blir det premiär för de nya regionaltågen under hösten nästa år.