Annons:

Publicerad: 2024-02-24

Experter: Järnvägen Oslo-Stockholm måste stärkas

På måndag väntas Ungern bli det sista landet att godkänna Sveriges Natoansökan. Ett inträde i Nato innebär inte bara ett starkare skyddsnät mot militära angrepp utan åtföljs även av förpliktelser gentemot övriga medlemsländer.

I en rad artiklar i Dagens Industri den senaste veckan, belyser såväl experter som infrastrukturministern det omfattande upprustningsbehovet av landets infrastruktur för att stärka kommunikationerna i framför allt öst-västlig riktning, och pekar särskilt ut järnvägsförbindelsen mellan Stockholm och Oslo.

Per Skoglund, universitetslektor på Försvarshögskolan, säger till tidningen att just den sträckan blir högprioriterad vid ett svenskt inträde i Nato av totalförsvarspolitiska skäl, det vill säga både för militära och civila syften.

Även Rickard Bergqvist, professor i transportekonomi vid Handelshögskolan i Göteborg, ser goda möjligheter för Sverige att satsa på sträckan utan att det blir inflationsdrivande, skriver Dagens Industri.

Och eftersom den svenska infrastrukturen även ligger i Natos intresse finns en stor möjlighet till betydande medfinansiering både från Nato och EU.

– Vi har visat att det snabbt går att åstadkomma en ny gränsförbindelse i stråket Oslo–Stockholm. Byggindustrin står beredd och stora delar går att finansiera med brukarintäkter. Men regeringarna måste börja agera nu, för det är bråttom! Låt Trafikverket fortsätta 2022 års föreslagna planprocess, tillsätt en samordnare likt det man gjort för Arlanda flygplats och låt näringslivet få fördjupa sina planer i dialog med staten, säger Jonas Karlsson, vd för Oslo-Stockholm 2.55.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Nypremiär för tåg Sverige–Finland

På måndagsmorgonen återupptas persontågstrafiken mellan Finland och Sverige efter 38 år. Det finska tågtrafikföretaget VR kör nu två tåg om dagen i vardera riktningen mellan Uleåborg och Haparanda.

Notis

Railcare tecknar nytt ramavtal med Trafikverket

Railcare har tecknat ett nytt ramavtal med Trafikverket avseende entreprenadarbeten i Sverige. Ramavtalet gäller 3 år från och med 1 februari 2027 med option om förlängning på ytterligare 1+1 år. Liksom tidigare ramavtal kommer löpande avrop att ske.

Nyhet

Tystnad från regeringen om tågtrafik

Förra året sänkte regeringen bidragen till den interregionala tågtrafiken i Sverige med 43 procent. Ännu har regeringen inte lämnat några besked om stödet nästa år. Nu riktar Tåg i Bergslagen och Region Kalmar län hård kritik mot regeringens saktfärdighet.

Nyhet

Förtur för fulla fjärrtåg

Nio av tio lokaltåg och regionaltåg är i tid men endast sju av tio fjärrtåg. Trafikverket och tågtrafikföretagen vill se färre försenade fjärrtåg och utreder nu nya prioriteringsregler för tågtrafiken.

Nyhet

Ökad vinst för SJ

Fler resenärer, ökade biljettintäkter och lönsamma trafikavtal medförde att SJ under andra kvartalet kunde redovisa ett rörelseresultat på 391 miljoner kronor, 104 miljoner kronor bättre än andra kvartalet förra året.

Notis

Sex av tio VR-snabbtåg i tid under andra kvartalet

Under april till och med juni anlände 61 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i tid. Kvartalet präglades av flera större störningar i järnvägstrafiken, bland annat nedrivna kontaktledningar, stormen Dave och flera ovanliga externa händelser.

Nyhet

Fler väljer tågen mellan Oslo och Malmö

Tågresandet mellan Oslo och Malmö har ökat sedan Snälltåget inledde trafiken mellan Norge och Skåne. Vy Tog har inte märkt någon avmattning i resandet när det fick sällskap på spåren av Snälltåget.