Annons:

Publicerad: 2024-10-29

Haverikommissionens rapport från Iggesund klar

Ett SJ-tåg på väg mellan Stockholm och Sundsvall spårade ur 7 augusti 2024 efter ett kraftigt regnväder. Tåget var på väg från Stockholm till Sundsvall med 120 passagerare ombord. Tre personer skadades lindrigt. Nu är Haverikommissionens rapport klar.

Det var vid 12.30-tiden måndag 7 augusti som tåg 562 med X55 3357 spårade ur på Ostkustbanan mellan Iggesund och Hudiksvall.

Enligt Statens haverikommission, SHK, hade Trafikverket fått rapporter om att banvallen var påverkad och sänkte tågens hastighet till 40 km/h. Trots åtgärden gav marken efter och tåget hamnade i en kraftig lutning.

SHK konstaterar att Trafikverket saknade implementerade rutiner för hantering av stora regnmängder, trots tidigare ras på samma plats år 1999. Utredningen lyfter även fram osäkerheter kring Trafikverkets säkerhetskultur och beslut på trafikcentralen.

Dräneringen på platsen var inte dimensionerad för regnvädret och marken underminerades av vattnet.

SHK har riktat rekommendationer till både Trafikverket och Transportstyrelsen för att förbättra beredskapen för extrema väderhändelser och stärka säkerhetskulturen.

LÄS HELA RAPPORTEN HÄR

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Protester mot indragna nattåg

På söndagskvällen rullade det sista nattåget inom överskådlig tid från Narvik via Kiruna, och Gällivare söderut mot Boden och Stockholm. I Gällivare demonstrerade närmare 100 personer mot indragningen av nattåget och regeringens trafikpolitik.

Nyhet

Olika moms på tågmat

1 april sänktes momsen på livsmedel från tolv till sex procent. Men restaurangmomsen är fortfarande tolv procent. Därför blir det skillnad på mat som serveras på tågen och mat som hämtas för förtäring på annan plats i tågen.

Nyhet

Fortfarande stopp på flera banor

Tre dygn efter stormen Dave klingade av är det fortfarande stopp för tågtrafiken på flera järnvägar i Västsverige. När tågen åter kan börja rulla är ännu osäkert.

Nyhet

Allt fler tåg i trafik

Stormen Dave medförde att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har ställdes in från påskdagens eftermiddag och drygt ett dygn framåt. Under annandagens eftermiddag kunde sträckan Göteborg–Borås–Värnamo öppnas och X2000-trafiken mellan Göteborg och Stockholm återupptas. VR ställde in all snabbtågstrafik under annandagen.

Nyhet

Nästan inga tåg i Västsverige

Stormen Dave har medfört att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har varit inställd under större delen av annandagen. Trafikverket hoppas kunna öppna några banor för trafik under eftermiddagen.

Nyhet

SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland

SJ:s nya snabbtåg som just nu provkörs hos Alstom i Hennigsdorf norr om Berlin kommer inte att sättas i reguljär trafik förrän i december 2027. Däremot blir det premiär för de nya regionaltågen under hösten nästa år.