Annons:
Haverikommissionens rapport från Iggesund klar
Ett SJ-tåg på väg mellan Stockholm och Sundsvall spårade ur 7 augusti 2024 efter ett kraftigt regnväder. Tåget var på väg från Stockholm till Sundsvall med 120 passagerare ombord. Tre personer skadades lindrigt. Nu är Haverikommissionens rapport klar.
Det var vid 12.30-tiden måndag 7 augusti som tåg 562 med X55 3357 spårade ur på Ostkustbanan mellan Iggesund och Hudiksvall.
Enligt Statens haverikommission, SHK, hade Trafikverket fått rapporter om att banvallen var påverkad och sänkte tågens hastighet till 40 km/h. Trots åtgärden gav marken efter och tåget hamnade i en kraftig lutning.
SHK konstaterar att Trafikverket saknade implementerade rutiner för hantering av stora regnmängder, trots tidigare ras på samma plats år 1999. Utredningen lyfter även fram osäkerheter kring Trafikverkets säkerhetskultur och beslut på trafikcentralen.
Dräneringen på platsen var inte dimensionerad för regnvädret och marken underminerades av vattnet.
SHK har riktat rekommendationer till både Trafikverket och Transportstyrelsen för att förbättra beredskapen för extrema väderhändelser och stärka säkerhetskulturen.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Fler tåg i tid 2025
Rekordmånga persontåg, rekordmånga banarbeten, bra regularitet och hyfsad punktlighet. 2025 blev i flera avseenden ett av de bättre åren för den svenska järnvägstrafiken.
Möjligt tidigarelägga järnvägssatsningar i Skåne
Det går att tidigarelägga flera viktiga järnvägsinvesteringar i Skåne för att effektivisera tågtrafiken över Öresundsbron och i södra Sverige. Det konstaterar Trafikverket som nyligen lämnat en rapport till regeringen.
Tågtrafik missgynnas av banavgifterna
De banavgifter som tågtrafikföretagen betalar för att köra tåg i Sverige är inte får höga, snarare för låga. Men de avgifter som landsvägstrafiken och sjöfarten betalar skulle behöva höjas markant för att nå rättvisa konkurrensvillkor.
Många inställda tåg i norr
Norrtåg tvingades på torsdagen ställa in elva turer på grund av fordonsbrist. Tågtrafiken mellan Luleå och Haparanda är helt inställd. Även X-Trafik och Tåg i Bergslagen har ställt in många tåg den senaste veckan.
Thérèse Lorenius ny Business Director för VR Snabbtåg
Thérèse Lorenius har utsetts till Business Director för VR:s fjärrtågsverksamhet i Sverige. Thérèse tillträder rollen den 12 januari 2026.
Railcare förvärvar teknik för radiostyrning av lok
Railcare stärker sitt teknikerbjudande och lanserar en helhetslösning för radiostyrning av lok.
LBC Frakt majoritetsägare i Vänerexpressen
LBC Frakt är sedan 2 januari majoritetsägare i Vänerexpressen sedan Vänerhamn lämnat sitt ägande i företaget.
Bättre punktlighet för VR Snabbtåg
VR förbättrade punktligheten för tågen mellan Stockholm och Göteborg under årets sista kvartal då tre av fyra snabbtåg anlände i tid. Punktligheten för helåret 2025 förbättrades jämfört med året innan trots de omfattande banarbetena under förra året.
Åter nattåg i norr
Nattågstrafiken mellan Stockholm och Övre Norrland återupptas under tisdagen. I går, måndag, kördes de första nattågen från Stockholm norrut och i dag rullar tågen med resenärer i båda riktningarna.
Försvaret kräver enkla lösningar
Robusta järnvägar med omledningsmöjligheter, enkla trafikledningssystem som kan användas när mer sofistikerade system slås ut och kapacitet för långa och tunga godståg som dras av diesellok. De kraven ställer Försvarsmakten på det svenska järnvägsnätet.









