Annons:
Järnväg i hamn i Norrköping
Den 7 september invigdes en ny hamndel i Pampushamnen i Norrköping. Utbyggnaden sker på uppdrag av Norrköpings kommun och är en satsning på cirka 1,3 miljarder. I och med utbyggnaden kan hamnen ta emot större fartyg, ökade godsvolymer och hantera en mer effektiv logistik.
Parallellt med investeringarna i hamninfrastrukturen så har Trafikverket och Norrköpings kommun investerat i en elektrifierad järnvägsförbindelse till Pampusterminalen, Trafikverket bygger nu även en ny godsbangård i anslutning till hamnen.
– Norrköpings geografiska läge har möjliggjort stadens resa till att bli ett av Sveriges starkaste logistiknav, där vi som hamn är en viktig hörnsten. Norrköpings Hamns styrka är att vi har en bra balans i våra godsflöden och mellan import och export. Våra framgångar speglar våra kunders framgångar och den här regionens styrka, säger Magnus Grimhed marknads- och försäljningschef.
FOTO: Andreas Carlsson, Nofont Studio
ANNONS:
Fler notiser
Infrakraft tilldelas spårbytesentreprenad på Malmbanan
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytesentreprenad Boden–Harrträsk, etapp 2 Boden–Näsberg, ett omfattande projekt på Malmbanan i Norrbotten. Entreprenaden är värd drygt 495 miljoner kronor och omfattar förnyelse av spår, slipers, ballast och tillhörande anläggningsdelar, samt åtgärder på flera driftplatser längs sträckan.
Railcare tecknar nytt ramavtal med Trafikverket
Railcare har tecknat ett nytt ramavtal med Trafikverket avseende entreprenadarbeten i Sverige. Ramavtalet gäller 3 år från och med 1 februari 2027 med option om förlängning på ytterligare 1+1 år. Liksom tidigare ramavtal kommer löpande avrop att ske.
Nya tester med svensk backkamera i USA
I december förra året utförde ett stort amerikanskt järnvägsbolag i Class I ett test av vår backkamera, och efter positiva erfarenheter har de nu efterfrågat ytterligare två kameror för tester från Railway Metrics and Dynamics.
Sänkta banavgifter för godståg
Banavgifterna för godståg sänks med i snitt 20 procent medan avgifterna för persontåg höjs med cirka 15 procent. Det har Trafikverket beslutat. Förändringarna kan träda i kraft redan i december i år om tågtrafikföretagen vill.



