Annons:

Publicerad: 2026-09-07

Jernhusen bygger hjulsvarv i Fjällbo

Jernhusen bygger en ny svarvanläggning i Fjällbo i anslutning till Sävenäs rangerbangård. Anläggningen ska stå klar 2028 och kommer att driftas av Nordisk Togteknikk (NTT).

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Jernhusens tandemsvarv kommer att bli granne med Swemaints godsvagnsverkstad i Fjällbo i östra Göteborg.

”Det finns i dag inte möjlighet att svarva lokhjul i Västsverige”, säger Stefan Christensson, vd i NTT.

”Det är naturligtvis ett problem för alla företag som kör lokdragna tåg till och från Göteborg.”

Peter Larsson, affärsområdeschef Depå- och kombiterminaler på Jernhusen, har sett samma brist.

”Göteborgsregionen saknar i dagsläget modern svarvkapacitet och det leder till långa transporter till andra orter för svarvning av hjul”, skriver han till Järnvägar.nu.

”En ny modern hjulsvarv i Fjällbo gör att transportvägen kortas och därmed kan tågen kan återgå snabbare i trafik samtidigt som tågoperatörerna undviker onödiga kostnader för tomkörningar.”

20-årigt avtal med NTT

Jernhusen har tecknat ett 20-årigt hyresavtal med Nordisk Togtekknik för etableringen av en ”högteknologisk” svarvanläggning för tåg i Fjällbo, i anslutning till Swemaints godsvagnsverkstad.

I de nya svarvhallen installeras en tandemsvarv som samtidigt kan svarva de fyra hjulen på två hjulaxlar vilket mer än halverar tiden jämfört med en singelsvarv.

För att underlätta hjulsvarvning vintertid förses svarvhallen med en avisningsanläggning där två boggier kan avisas samtidigt.

Swemaint har svarvat hjul sedan 1929

Etableringen av en svarvhall i Fjällbo påverkar inte Swemaints verksamhet. Swemaint är inriktat på godsvagnsunderhåll och svarvning av godsvagnshjul. Godsvagnsverkstaden i Fjällbo, var tidigare en av Statens Järnvägars huvudverkstäder, och har svarvat hjul sedan 1929.

Swemaint ägs numera av Kockums Industrier.

Annons:

Förbindelsespåret mellan Sävenäs rangerbangård och Fjällbo som löper på en bro över Säveån kommer att elektrifieras inom kort.

”Elektrifieringen av spåret mellan Sävenäs och Fjällbo har stor betydelse eftersom det medför att ellok kan ta sig upp till Fjällbo utan att behöva bogseras upp av ett dieselfordon”, skriver Peter Larsson.

Fler etableringar i Fjällbo

Enligt Jernhusen innebär avtalet med NTT och elektrifieringen av Fjällbospåret startskottet för en långsiktig utveckling i Fjällbo med etablering av moderna depåfunktioner.

Avtalet omfattar en ny svarvbyggnad om 1 100 kvadratmeter med tandemsvarv och möjlighet att svarva bromsskivor och avisa lok och personvagnar.

”Jernhusen har en god relation med NTT sedan 2012, NTT är hyresgäst i både Malmö och Göteborg. NTT satsar och vill utveckla sin verksamhet inom underhåll av järnvägsfordon där en ny svarvhall är ett steg i det arbetet”, skriver Peter Larsson.

Byggstart i oktober

Byggstarten för den nya svarvhallen är planerad att ske redan i oktober i år och hallen samt elektrifieringen av förbindelsespåret beräknas vara klar under andra kvartalet 2028.

Etableringen av hjulsvarven är, enligt Jernhusen, är det första steget i en större utvecklingsplan i Fjällbo.

”Vi har under en länge tid letat efter en lämplig plats för en hjulsvarv i Västsverige och när den här möjligheten dök upp fanns det ingen anledning att tveka”, säger Stefan Christensson, vd i NTT. ”Det finns definitivt ett behöv av en hjulsvarv för lok i Göteborgsområdet med tanke på all godstågstrafik till och från Göteborgs hamn.”

Hjulsvarven i drift stor del av dygnet

Enligt Stefan Christersson kommer hjulsvarven i Fjällbo att vara i drift under större delen av dygnet och bemannas i tvåskift, eventuellt i treskift.

”Vi har ju underhållit lok för Railpool och Traxx- och Td-lok för Green Cargo i Sävenäs några år i lokaler vi hyr av Jernhusen och men i Sävenäs finns inte utrymme för en ny hjulsvarv.”

Det tyska lok- och vagnuthyrningsföretaget Railpool tog 31 augusti 2022 över NTT AS och dotterbolaget NTT Sverige AB från de tidigare ägarna Einar och Katri Hageskal.

Railpool är ett av Europas största lok- och vagnuthyrningsföretag med drygt 600 lok och 148 personvagnar. NTT har verkstäder i Oslo, Göteborg och Malmö.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Nytt dubbelspår för godstågen

Om två år ska Godsstråket genom Bergslagen fått dubbelspår mellan Avesta Krylbo och Dalslund, bangården i Avesta Krylbo fått 17 nya växlar och de flesta driftplatserna mellan Avesta Krylbo och Storvik ska ha förlängts och försetts med utrustning för samtidig infart.

Läs mer

Nyhet

Stora satsningar men lägre bidrag till Inlandsbanan

Nya räler mellan Brunflo och Sveg och flera förlängda mötesstationer. På Inlandsbanan genomförs i år och nästa år de första större investeringarna för att banan ska klara ökade krav på militära transporter. Men samtidigt vill regeringen kraftigt minska driftbidraget till Inlandsbanan.

Läs mer

Nyhet

107 år med och utan tåg över Torneälven

Tågtrafiken mellan Sverige och Finland kom inte igång förrän 1919, året efter första världskriget tog slut. Efter 69 år verkade det vara färdigkört, 1988 drog VR in persontrafiken Kemi-Torneå-Haparanda. Men i augusti återuppstod persontågstrafiken över Torneälven.

Läs mer