Annons:

Publicerad: 2024-09-25

Mälardalstrafik utökar trafiken mellan Stockholm och Uppsala

Mälardalstrafik planerar att successivt utöka antalet avgångar med Mälartåg på flera sträckor från och med den 15 december 2024. Störst utökning blir det mellan Stockholm och Uppsala i och med att SJ avslutar sin regionaltågstrafik på sträckan. För trafiken mellan Stockholm och Uppsala är planen att det ska bli samma utbud av trafik som SJ Regional och Mälartåg erbjuder tillsammans i dag.

FOTO: Mälardalstrafik

Mälardalstrafik planerar att utöka sin tidtabell mellan Stockholm och Uppsala till halvtimmestrafik både vardagar och helger från och med den 15 december. Plus ytterligare förstärkning under rusningstid då flest reser.

“Bra pendlingsmöjligheter mellan två av Sveriges största städer är av stor betydelse för hela Stockholm-Mälarregionen. SJ:s beslut att lägga ner sin regionaltågstrafik här har skapat en stor osäkerhet för resenärerna. Jag är stolt över att Mälardalstrafik lyckats ta fram en lösning där vi kan ersätta den trafik som nu försvinner. Men det sätter en väldig press på organisationen och vi kommer ha mindre marginaler än tidigare, särskilt gällande fordon och personal. Vi ser dock inte att vi kan lämna resenärerna vind för våg utan kliver fram för att möta deras behov av regionaltågstrafik mellan städerna”, säger Anton Fendert, styrelseordförande för Mälardalstrafik.

Normalt sett tar det flera år att etablera ny regional kollektivtrafik. När en aktör avträder från trafiken med kort varsel blir situationen utmanande. Mälardalstrafik har gjort ett omfattande arbete för att säkra en tillfredsställande regionaltågstrafik för alla som bor, besöker och verkar längs sträckan Stockholm-Uppsala och för att Mälartågs resenärer på övriga linjer fortsatt ska ha ett tillförlitligt utbud av trafik.

“Att pendlingen fungerar mellan Stockholm och Uppsala är avgörande för såväl människor som för företag. Därför känns det väldigt bra att kunna presentera en lösning som innebär att de cirka 15 000 dagliga resenärerna mellan två av Sveriges största städer kan fortsätta resa med regionaltåg”, säger Kristoffer Tamsons, förste vice styrelseordförande för Mälardalstrafik.

Alla fem linjer bibehåller dagens trafikutbud under 2025, och det planeras också för utökad trafik mellan exempelvis Eskilstuna och Västerås på vardagar med tio nya avgångar och utökad timmestrafik mellan Nyköping och Stockholm på helger (se fakta längre ner).

För Mälartågs avgångar mellan Stockholm och Uppsala, liksom för övriga linjer, fortsätter Mälartågs biljett- och resevillkor att gälla.

Den planerade trafiken förutsätter beslut från bland annat Trafikverket gällande tågläge. Mer detaljerad tidtabell och information för 2025 års tidtabell kommer presenteras under oktober.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

100 år med el med 101-åring i spetsen

I morgon, lördag, kör Järnvägsmuseet i Gävle ett jubileumståg från Stockholm till Göteborg för att fira att det är 100 år sedan hela Västra stambanan var elektrifierad och de första eltågen rullade den då 457 kilometer långa sträckan.

Notis

Snabbare surf på VR Snabbtåg

Resenärer på VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg ska få betydligt bättre internet ombord. I veckan inleder VR installationen av nästa generations wifi på samtliga tåg på sträckan. Det är en teknik som för VR i Finland har gett upp till fem gånger snabbare uppkoppling.

Notis

GRK växer i Sverige

Den nordiska infrastrukturkoncernen GRK fortsätter sin expansion i Sverige. Orderstocken I Sverige uppgick till 408 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor, vid kvartalets utgång vilket är en ökning med 44 procent sedan årsskiftet.

Reportage

100 år med el på Västra stambanan

I morgon, 15 maj, är det 100 år sedan de första eltågen kördes i ordinarie trafik mellan Stockholm och Göteborg. Snälltåg 9 avgick 12.30 från Stockholm C och ankom Göteborg C 21.20. Snälltåg 10 körde andra hållet. När tidtabellen efter exakt ett år anpassades till elloken kortades restiden med två och en halv timma.

Ds 101 är två veckor gammalt och har skickat upp till Malmbanan för prov. Bilden är tagen i Kiruna 13 eller 14 juni 1925 när loket provas i extratåg Luleå-Narvik-Luleå.
Nyhet

Snabbtåg Oslo–Hamburg från 2028

Norska Vy Tog, danska DSB och tyska DB inleder om två år, i maj eller juni 2028, daglig trafik mellan Oslo och Berlin via Göteborg, Malmö, Köpenhamn och Hamburg med ICE L-tåg från spanska Talgo.

Nyhet

Smygpremiär för X80 i Västsverige

På måndag, 11 maj, blir det smygpremiär på Västtrafiks nya regionaltåg X80. Fyra av de 80 beställda tågen är då levererade och förarutbildning pågår för fullt. I sommar sätts de nya tågen i reguljär trafik mellan Göteborg och Vänersborg.