Annons:
Mälardalstrafik utökar trafiken mellan Stockholm och Uppsala
Mälardalstrafik planerar att successivt utöka antalet avgångar med Mälartåg på flera sträckor från och med den 15 december 2024. Störst utökning blir det mellan Stockholm och Uppsala i och med att SJ avslutar sin regionaltågstrafik på sträckan. För trafiken mellan Stockholm och Uppsala är planen att det ska bli samma utbud av trafik som SJ Regional och Mälartåg erbjuder tillsammans i dag.
FOTO: Mälardalstrafik
Mälardalstrafik planerar att utöka sin tidtabell mellan Stockholm och Uppsala till halvtimmestrafik både vardagar och helger från och med den 15 december. Plus ytterligare förstärkning under rusningstid då flest reser.
“Bra pendlingsmöjligheter mellan två av Sveriges största städer är av stor betydelse för hela Stockholm-Mälarregionen. SJ:s beslut att lägga ner sin regionaltågstrafik här har skapat en stor osäkerhet för resenärerna. Jag är stolt över att Mälardalstrafik lyckats ta fram en lösning där vi kan ersätta den trafik som nu försvinner. Men det sätter en väldig press på organisationen och vi kommer ha mindre marginaler än tidigare, särskilt gällande fordon och personal. Vi ser dock inte att vi kan lämna resenärerna vind för våg utan kliver fram för att möta deras behov av regionaltågstrafik mellan städerna”, säger Anton Fendert, styrelseordförande för Mälardalstrafik.
Normalt sett tar det flera år att etablera ny regional kollektivtrafik. När en aktör avträder från trafiken med kort varsel blir situationen utmanande. Mälardalstrafik har gjort ett omfattande arbete för att säkra en tillfredsställande regionaltågstrafik för alla som bor, besöker och verkar längs sträckan Stockholm-Uppsala och för att Mälartågs resenärer på övriga linjer fortsatt ska ha ett tillförlitligt utbud av trafik.
“Att pendlingen fungerar mellan Stockholm och Uppsala är avgörande för såväl människor som för företag. Därför känns det väldigt bra att kunna presentera en lösning som innebär att de cirka 15 000 dagliga resenärerna mellan två av Sveriges största städer kan fortsätta resa med regionaltåg”, säger Kristoffer Tamsons, förste vice styrelseordförande för Mälardalstrafik.
Alla fem linjer bibehåller dagens trafikutbud under 2025, och det planeras också för utökad trafik mellan exempelvis Eskilstuna och Västerås på vardagar med tio nya avgångar och utökad timmestrafik mellan Nyköping och Stockholm på helger (se fakta längre ner).
För Mälartågs avgångar mellan Stockholm och Uppsala, liksom för övriga linjer, fortsätter Mälartågs biljett- och resevillkor att gälla.
Den planerade trafiken förutsätter beslut från bland annat Trafikverket gällande tågläge. Mer detaljerad tidtabell och information för 2025 års tidtabell kommer presenteras under oktober.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Ökat resande i sommar på Inlandsbanan
I sommar ökade resande med omkring 10 procent jämfört med föregående år och motsvarande trafikperiod, trots att årets säsong var något kortare till följd av planerade banarbeten.
Trafikverket analyserar kapacitetsbehoven kring Stockholms centralstation
Stockholms centralstation är en central knutpunkt för hela Sveriges tågtrafik. Trafikverket välkomnar det nya regeringsuppdraget som handlar om att säkra Stockholm central för framtida tågtrafik och resenärer.
Dyrare vägtransporter för Maersk – järnvägen slipper tillägg
Maersk tar från 2 september ut ett extra bränsletillägg på sex procent på berörda landtransporter i Sverige. Järnvägstransporter och transporter med ellastbil undantas.
RDC EuroNight har fått en lyckad start
På tisdagskvällen 1 september avgick den första RDC EuroNight från Stockholm mot Hamburg och Berlin. Utåt såg det ut ungefär som vanligt på Stockholms central. Men att nattåget mellan Sverige och Tyskland fortfarande rullar var långt ifrån självklart.
Ruben Östlund får Göteborgs Spårvägars Kulturpris 2026
Varje år utser Göteborgs Spårvägar, tillsammans med Göteborgs Stad Kulturnämnd, en känd göteborgsprofil till årets Kulturpristagare. Kulturpristagaren får 20 000 kronor och en skulptur skapad av formgivaren Carl-Johan Skogh. Vinnaren får också namnge en spårvagn och sin biografi uppsatt i vagnen.
Trafikverket röjer längs järnvägen mellan Mora och Filipstad
Under september inleder Trafikverket arbetet med vegetationsröjning längs järnvägen mellan Mora och Filipstad. Det är ett första steg i en utredning av möjligheten att återuppta trafik på sträckan utifrån ett totalförsvarsbehov.
Infrakraft tilldelas spårbytesentreprenad på Malmbanan
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytesentreprenad Boden–Harrträsk, etapp 2 Boden–Näsberg, ett omfattande projekt på Malmbanan i Norrbotten. Entreprenaden är värd drygt 495 miljoner kronor och omfattar förnyelse av spår, slipers, ballast och tillhörande anläggningsdelar, samt åtgärder på flera driftplatser längs sträckan.
Ny tågmekanikerutbildning i Hallsberg
En ny tågmekanikerutbildning startar på Campus Allé i Hallsberg. Ansökan är öppen nu meddelar Sydnärkes Utbildningsförbund och Railcenter Hallsberg i ett pressmeddelande.
Rekordmånga tågresenärer i sommar
Trots tågstoppet mellan Göteborg och Alingsås och besvärlig omledningstrafik har tågresandet under sommaren 2026 varit omfattande och troligen nått rekordnivåer.
Gamla banor får nytt liv
Trafikverket bygger två teststräckor på järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn och den nedlagda sträckan mellan Morjärv och Haparanda röjs fram. Två viktiga projekt för att för att stärka Sveriges motståndskraft i vardag, kris och krig.









