Annons:
MTRX släpper tågbiljetterna för julen
Från och med den 5 juli gick det att köpa julbiljetter till MTRX:s avgångar mellan Stockholm och Göteborg. MTRX köptes under våren av det finländska järnvägsbolaget VR och kommer att byta namn till VR efter sommaren.
Sedan den 5 juli går det att köpa biljetter till MTRX tåg under perioden 15 december 2024 till 12 januari 2025. Mer biljetter släpps efter sommaren, då Trafikverket i höst har fastställt nästa års tågplan.
“Genom att släppa biljetterna rekordtidigt vill vi bidra till att lindra julstressen”, säger Filip Thunell, VD på VR Snabbtåg/MTRX.
“Våra resenärer kan nu boka jultåget från hängmattan under sommarsemestern. Den som gillar att vara ute i god tid och dessutom vill få tag på de billigaste biljetterna bokar med fördel tidigt.”
Jul- och nyårshelgerna brukar vara den tiden på året då svenskarna reser mest för att besöka släkt och vänner och just Stockholm–Göteborg är en av de sträckor i Sverige där flest vill resa.
“I år infaller julafton på en tisdag, så resandet kommer troligen att vara som störst helgen innan samt på måndagen”, säger Filip Thunell.
MTRX reser, förutom mellan Stockholm och Göteborg, till Solna, Flemingsberg, Södertälje, Katrineholm Skövde, Falköping, Herrljunga och Alingsås, med variationer under året.
I maj köptes MTRX av den finländska statliga trafikoperatören VR, så till jul har de röda MTRX-tågen bytt till VR:s gröna färg.
“Oavsett om du har bokat på vår nuvarande hemsida eller i den nya VR-plattformen som kommer lanseras senare i år gäller biljetterna på våra tåg, som då kommer att vara gröna”, säger Filip Thunell
FOTO: MTRX
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Terminaler i Norrbotten gav rekord i Göteborg
Godstågstrafiken mellan Norrland och Göteborgs Hamn fortsätter att växa. Två terminaler i Norrbotten sticker ut som drivande bakom den volymutveckling som innebar att 2025 blev det bästa året någonsin för containertransporter mellan Göteborgs Hamn och järnvägsterminaler i Norrland som helhet.
Snälltåget till Mora nästa vinter
Under vintersportsäsongen 2026–2027 kommer Snälltåget att köra dagtåg på lördagar mellan Malmö och Mora med busstransfer till Sälenfjällen. Tågen körs oftast via Stockholm men några gånger via Göteborg.
Två omkom i arbetsplatsolycka söder om Hallsberg
Två män har avlidit efter en svår arbetsplatsolycka vid Östansjö söder om Hallsberg på torsdagen. Olyckan inträffade inom arbetsområdet för Trafikverkets dubbelspårsutbyggnad på sträckan Hallsberg–Stenkumla som ska vara klart 2031.
96 timmars tågstopp Göteborg–Alingsås
Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppades på torsdagsmorgonen och återupptas först på måndag morgon. Under 96 timmar ska fem nya växlar läggas in i Lerum och arbetet med den nya kontaktledningsanläggningen skiftar från nedspår till uppspår.
Färre sena tåg i februari
Tågförseningarna blev betydligt färre i februari än i januari. Andelen tåg som anlände i tid eller högst fem minuter sent ökade med fyra procentenheter.
Trafikverket söker konstnärer till Skellefteå C
Trafikverket upphandlar nu konst till Norrbotniabanans nya järnvägsstation Skellefteå C. Konsten ska bidra till att göra stationen till en levande och välkomnande mötesplats.
Förbättrade tågförbindelser på Malmbanan och i Göteborg
Regeringen har givit Trafikverket grönt ljus för byggstart av två järnvägsprojekt, i Nattavaara respektive Göteborg. Projekten är en del av den nationella infrastrukturplanen och kan starta mellan 2026 och 2028.
Göteborgs Spårvägar donerar spårvagnar till Ukraina
Göteborgs Spårvägars styrelse lämnar idag över ett beslut om att donera ett 40-tal M29-spårvagnar till den krigsdrabbade staden Mykolajiv i Ukraina.
Ny regional direktör för Trafikverkets Östra region
Tyra Wikström tjänsten tillträder som regional direktör för Trafikverkets Östra region från den 22 juni 2026.
Ostlänken i markplan genom Norrköping
Ostlänkens dragning genom centrala Norrköping blir nästan två miljarder kronor dyrare än initiala bedömningar. För att hålla kostnaderna nere föreslås nu att lägga spåren i marknivå.









