Annons:

Publicerad: 2025-02-11

Norra Bohusbanan får ny elanläggning

Nu inleds bytet av kontaktledningsanläggningen mellan Uddevalla och Strömstad. Den 75 år gamla anläggningen har tjänat ut. Samtidigt byggs ny plattform i Uddevalla och banan trädsäkras.

Text: Ulf Nyström  Foto: Mats Nyblom

Kontaktledningsbryggorna i Kragenäs kommer att försvinna när hela elanläggningen byts ut på den nordligaste delen av Bohusbanan under nästa år. Ett regionaltåg med X12 3220 från Strömstad mot Göteborg passerar Kragenäs i december 2022.

”Vi börjar med att byta ut hela kontaktledningsanläggnigen på bangården i Uddevalla och sedan jobbar vi norrut mot Strömstad med start i augusti”, säger projektledaren Sammy Kangethe.

”Den gamla anläggningen är från slutet av 1940-talet och har tjänat ut. Nu byter vi allt, fundament, stolpar, utliggare, bärlinor, kontaktledningen och hjälpkraft. De gamla sugtransformatorerna byts mot moderna autotransformatorer vilket minskar spänningsfallet och medger fler tåg på linjen.”

Tio autotransformatorer

Sammanlagt kommer tio autotransformatorer att installeras på den nio mil långa sträckan.

”Med den nya kontaktledningsanläggningen minskar underhållskostnaderna och vi får en mer robust anläggning med färre störningar i tågtrafiken.”

Medan tågtrafiken är stoppad byts den gamla oljeisolerade kopparkabeln för signalöverföring mot optokabel på hela sträckan.

Mittplattformen för spår 2a och 3a på Uddevalla station byggs om och förses med tak.

Dessutom sker trädsäkring längs hela norra delen av Bohusbanan.

Bytet av kontaktledningsanläggningen på Uddevalla driftplats och på sträckan Uddevalla-Strömstad beräknas kosta 549 miljoner kronor.

Arbetet inleddes på måndagskvällen

På måndagskvällen stoppades tågtrafiken på Uddevalla Central. I dag rullar tågen igen men fram till 20 december är driftplatsen stängd under kvällar och nätter vilket innebär att några kvällståg till och från Uddevalla ersätts med buss.

Dessutom stängs Uddevalla C för all tågtrafik fyra dagar i april och åtta dagar i augusti i år.

Från 2 augusti i år till 20 april nästa år kommer hela norra delen av Bohusbanan, från Uddevalla till Strömstad, att vara avstängd. Persontågen ersätts med bussar och godstransporterna till och från Munkedal får transporteras med lastbil.

Annons:

Under resten av 2026, fram till 12 december, kan tågen rulla mellan Uddevalla och Rabbalshede men tågen är fortfarande bannlysta på den nordligaste delen av Bohusbanan, de fem milen mellan Rabbalshede och Strömstad. Tågen ersätts med bussar på den sträckan.

Infrakraft byter elkraftanläggningen

Bytet av kontaktledningsanläggningen utförs av Infrakraft. Sättning av fundament på Uddevalla bangård sker med konventionell grävning men från mitten av augusti i år kommer Infraktraft att använda det nya borrtåget som just nu tillverkas på BS Verkstäder i Falköping.

”Borriggen är på plats och borrtåget är så gott som klart men innan vi tar det i drift måste det certifieras och det kan ta lite tid”, säger Ulf Blomqvist. arbetschef Basunderhåll Järnväg på Infrakraft.

Infrakraft kommer att sätta 2 200 stolpfundament mellan Uddevalla och Strömstad.

”Vi borrar sex meter djupa hål med 55 centimeters diameter eller fyra meter djupa hål med 35 centimeter i diameter beroende på markförhållandena”, säger Ulf Blomqvist.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Snälltåget till Mora nästa vinter

Under vintersportsäsongen 2026–2027 kommer Snälltåget att köra dagtåg på lördagar mellan Malmö och Mora med busstransfer till Sälenfjällen. Tågen körs oftast via Stockholm men några gånger via Göteborg.

Notis

Två omkom i arbetsplatsolycka söder om Hallsberg

Två män har avlidit efter en svår arbetsplatsolycka vid Östansjö söder om Hallsberg på torsdagen. Olyckan inträffade inom arbetsområdet för Trafikverkets dubbelspårsutbyggnad på sträckan Hallsberg–Stenkumla som ska vara klart 2031.

Nyhet

96 timmars tågstopp Göteborg–Alingsås

Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppades på torsdagsmorgonen och återupptas först på måndag morgon. Under 96 timmar ska fem nya växlar läggas in i Lerum och arbetet med den nya kontaktledningsanläggningen skiftar från nedspår till uppspår.

Notis

Färre sena tåg i februari

Tågförseningarna blev betydligt färre i februari än i januari. Andelen tåg som anlände i tid eller högst fem minuter sent ökade med fyra procentenheter.