Annons:

Publicerad: 2025-02-06

Rekordår för Arlanda Express

Arlanda Express var Sveriges mest punktliga tågföretag 2024 med en punktlighet på i snitt 95,6 procent. Dessutom har företaget uppnått nettonollutsläpp ett år tidigare än planerat.

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard/Wikipedia

Arlanda Express har under helåret 2024 uppnått en punktlighet på 95,6 procent över totalt 60 266 avgångar.

”Vi vet att smidiga och pålitliga resor är viktigt för våra resenärer, därför är vi väldigt stolta över att vara det punktligaste tågbolaget i Sverige”, säger Magnus Zetterberg, vd A-Train AB.

Arlanda express har även under 2024 uppnått nettonollutsläpp inom scope 1 och 2 i den egna verksamheten ett år tidigare än planerat. Tillsammans med andra tågbolag som trafikerar Arlandabanan, har Arlanda express under året flyttat 5,3 miljoner personer från vägtransport via E4 till spårbunden trafik. Sedan starten 1999 har 100 miljoner resenärer valt att resa spårbundet och klimatsmart på Arlandabanan.

”Vi är glada att förbättra tillgängligheten till Arlanda flygplats, vilket stärker både Stockholms och Sveriges konkurrenskraft. Att vi redan 2024 uppnått våra nettonoll-mål är ett betydande framsteg i vårt hållbarhetsarbete och understryker vårt engagemang för att minska vår miljöpåverkan”, Magnus Zetterberg, vd A-Train AB.

Arlanda express erbjuder sedan 1999 resenärer att resa mellan Stockholms central och Stockholm Arlanda flygplats. Resan tar 18 minuter och företaget har över 60 000 årliga avgångar. Arlanda express ägs och drivs av A-Train AB.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

NyhetSpårväg

Spårvägen till Lindholmen invigd

Med julsånger framförda av Brunnsbo musikklasser, tal av regionstyrelsens ordförande och kommunfullmäktige ordförande och överlämning av en förgylld räl invigdes 12 december den 2,8 kilometer långa spårvägen mellan Lindholmen och Frihamnen i Göteborg.

Notis

Vd-skifte i NetRail

Desirée Ressel von Schéele blir vd i NetRail efter Peter Flügel som på egen begäran har slutat med sista tjänstgöringsdag 9 december.

Nyhet

Hårda slag mot regionaltågstrafiken

Trafikverkets hårdhänta neddragningar av det statliga stödet till tågtrafiken får Region Kalmar Län och Tåg i Bergslagen att gå i taken. De sena beskeden drabbar de regionala kollektivtrafikmyndigheterna som nu letar möjliga besparingar.

Nyhet

Halverad nattågstrafik till Norrbotten

SJ tvingas krympa nattågstrafiken till Övre Norrland sedan Trafikverket beslutat att drastiskt dra ner på den ekonomiska ersättningen till SJ. Trafikverket skyller på regeringen och oväntat kostsam nattågstrafik.

Nyhet

Ökad veckoslutstrafik med tåg

Något utökad trafik, framförallt under veckosluten, och inställda tåg på grund av bananarbeten. Det är ont om stora nyheter i den upphandlade lokala och regionala tågtrafiken vid tidtabellskiftet 14 december.

Nyhet

VR tar över tåg i norr och söder

VR Sverige tar på söndag definitivt steget upp till andra platsen bland Sveriges persontågsbolag. I somras tog VR Sverige över tågkörningen för X-Trafik och innan veckan är slut har företaget tagit över driften av Öresundstågen och tågkörningen för Norrtåg.

Nyhet

VR Snabbtåg tänker om

Återupptagna uppehåll i Katrineholm, slopade uppehåll i Falköping, återupptaget sommartåg, bussersättning mellan Alingsås och Göteborg under åtta sommarveckor och ett tågpar via Karlstad. VR Snabbtåg prioriterar om för att klara utmaningarna på Västra stambanan.

Nyhet

Snälltåget utökar trafiken 2026

Utökad nattågstrafik till Berlin, dagtåg till Hamburg, nattåg till Jämtland via Göteborg och 15 nygamla vagnar. Snälltåget utvecklar trafiken under 2026. Men Trondheim är ännu ett frågetecken.