Annons:

Publicerad: 2025-02-06

Rekordår för Arlanda Express

Arlanda Express var Sveriges mest punktliga tågföretag 2024 med en punktlighet på i snitt 95,6 procent. Dessutom har företaget uppnått nettonollutsläpp ett år tidigare än planerat.

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard/Wikipedia

Arlanda Express har under helåret 2024 uppnått en punktlighet på 95,6 procent över totalt 60 266 avgångar.

”Vi vet att smidiga och pålitliga resor är viktigt för våra resenärer, därför är vi väldigt stolta över att vara det punktligaste tågbolaget i Sverige”, säger Magnus Zetterberg, vd A-Train AB.

Arlanda express har även under 2024 uppnått nettonollutsläpp inom scope 1 och 2 i den egna verksamheten ett år tidigare än planerat. Tillsammans med andra tågbolag som trafikerar Arlandabanan, har Arlanda express under året flyttat 5,3 miljoner personer från vägtransport via E4 till spårbunden trafik. Sedan starten 1999 har 100 miljoner resenärer valt att resa spårbundet och klimatsmart på Arlandabanan.

”Vi är glada att förbättra tillgängligheten till Arlanda flygplats, vilket stärker både Stockholms och Sveriges konkurrenskraft. Att vi redan 2024 uppnått våra nettonoll-mål är ett betydande framsteg i vårt hållbarhetsarbete och understryker vårt engagemang för att minska vår miljöpåverkan”, Magnus Zetterberg, vd A-Train AB.

Arlanda express erbjuder sedan 1999 resenärer att resa mellan Stockholms central och Stockholm Arlanda flygplats. Resan tar 18 minuter och företaget har över 60 000 årliga avgångar. Arlanda express ägs och drivs av A-Train AB.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Kombitågen Parma–Frövi dubbleras

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Nurminen Logistics introducerade direktförbindelsen mellan Castelguelfo-terminalen i närheten av Parma i norra Italien och Frövi 25 kilometer norr om Örebro i slutet av februari i år. Tågen körs hela vägen av TX Logistik. Transporttiden är två och ett halvt till tre dygn.
Notis

Train Alliance och Polar Structure förlikas

Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.

Nyhet

SJ flyttar underhåll till Gävle

En stor del av underhållet av SJ:s lok och personvagnar flyttas från Hagalund till Gävle. SJ vill bereda plats för nya snabbtågen och de nya regionaltågen i Hagalund. Euromaint i Gävle anställer 20 nya medarbetare och går upp till tvåskift.

Notis

RDC EuroNight har fått en lyckad start

På tisdagskvällen 1 september avgick den första RDC EuroNight från Stockholm mot Hamburg och Berlin. Utåt såg det ut ungefär som vanligt på Stockholms central. Men att nattåget mellan Sverige och Tyskland fortfarande rullar var långt ifrån självklart.