Annons:

Publicerad: 2024-09-21

Resenärerna döper om Rödluvan

Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? Nu kan resenärerna välja ett nytt namn till ett av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg. Tåget hette tidigare Rödluvan, vilket passade utmärkt med det tidigare varumärket MTRX röda färg. Men sedan den finska statliga tågoperatören VR köpte verksamheten före sommaren är det nu dags för ett byte till ett grönt eller finskt namn.

Vad ska VR-tåget heta – Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? FOTO: VR

I maj blev det klart att MTRX köptes av finska VR, och under sommaren har MTRX snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg varit lika röda som tidigare. Men i augusti bytte tågoperatören namn till VR, och nu rullas det nya gröna varumärket ut för fullt. En del av förändringen är att byta namn på ett av tågoperatörens sex snabbtåg, som idag heter Rödluvan.

– Vi lämnar allt rött bakom oss och att döpa om vårt tåg Rödluvan är en del av det, säger Filip Thunell, vd för VR Snabbtåg Sverige.

– För att hitta ett nytt namn har våra medarbetare kommit med över hundra förslag under sommaren. Nu är det dags att lämna över till resenärerna att fatta det avgörande beslutet vilket namn det blir.

Av de drygt hundra namnförslag från VR:s medarbetare har de tre populäraste namnen vaskats fram. Från och med idag fram till den 25 september är det öppet för alla att rösta på ett av följande tre alternativ:

  • Ei saa peittää som betyder “Får ej övertäckas”. Vanligt förekommande på elektriska värmeelement och kanske den finska textraden som flest svenskar kan. Något av en kultfras.
  • Grönluvan som är en uppdaterad variant av nuvarande Rödluvan.
  • Grodan som är ännu ett grönt namn som kanske anspelar på Göteborgs sightseeing-båtar Paddan?

Det nya namnet offentliggörs den 10 oktober vid en namnceremoni på plattformen. Namnet kommer att synas på den främre delen av tåget. VR:s övriga snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg heter:

  • Trainy McTrainface. Hur det här tåget fick sitt namn är en lång story. Men det handlar om ett brittiskt forskningsfartyg som internet ville döpa till Boaty McBoatface men som senare kom att döpas till Sir David Attenborough. Googla, om du vill gå till botten med det här.
  • Glenn. Alla heter Glenn i Göteborg? Ett av VR:s tåg gör i alla fall det.
  • Miriam. Ett av Göteborgs stora namn. Bryant, alltså.
  • Ingvar. Ett annat stort namn från Göteborg. Behöver vi säga Oldsberg?
  • Estelle. Kungligt resande.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Railcare totalrenoverar TMZ 1439 åt TM Togdrift AS

Ett äldre diesellok får nytt liv genom en omfattande totalrenovering hos Railcare. På uppdrag av den norska tågoperatören TM Togdrift AS moderniseras loket TMZ 1439 med ny teknik, förbättrad förarmiljö och uppgraderade säkerhetssystem. En investering som ger känslan av ett nytt lok, till ungefär halva kostnaden jämfört med en nyanskaffning.

Notis

Tak på tåg till Malmö

Den norska taktillverkaren Lett‑Tak anlitar Bring för transporterna till en ny multisportarena i Malmö. Stora mängder byggmaterial fraktas till största del med tåg.

Nyhet

SJ får fortsätta nattågstrafiken

Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att köra nattågen till och från Övre Norrland i ytterligare två år, från december 2026 till december 2028. Avtalet omfattar ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Narvik och ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Umeå.

Nyhet

Ökad och minskad punktlighet i maj

Tågtrafiken fortsätter att öka. I maj kördes 93 200 persontåg, Fler tåg var i rätt tid under maj än under motsvarande månader de senaste tre åren. Men förseningarna var fler än i april i år.

Notis

Stort börsras för Train Alliance

Värdet på aktierna i Train Alliance minskade med 60 procent när handeln i bolaget återupptogs på Nasdaq First North Growth Market 22 juni efter ha varit stoppad i nästan fyra månader. Aktierna tappade ytterligare under tisdagen.

Nyhet

Tågstopp Göteborg–Alingsås åtta veckor

Under åtta veckor i sommar från och med i dag är det trafikstopp på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås. De flesta tågresenärerna får byta till eller från buss i Alingsås men SJ kör X2000-tågen via Borås utan byten.