Annons:
Resenärerna döper om Rödluvan
Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? Nu kan resenärerna välja ett nytt namn till ett av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg. Tåget hette tidigare Rödluvan, vilket passade utmärkt med det tidigare varumärket MTRX röda färg. Men sedan den finska statliga tågoperatören VR köpte verksamheten före sommaren är det nu dags för ett byte till ett grönt eller finskt namn.
Vad ska VR-tåget heta – Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? FOTO: VR
I maj blev det klart att MTRX köptes av finska VR, och under sommaren har MTRX snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg varit lika röda som tidigare. Men i augusti bytte tågoperatören namn till VR, och nu rullas det nya gröna varumärket ut för fullt. En del av förändringen är att byta namn på ett av tågoperatörens sex snabbtåg, som idag heter Rödluvan.
– Vi lämnar allt rött bakom oss och att döpa om vårt tåg Rödluvan är en del av det, säger Filip Thunell, vd för VR Snabbtåg Sverige.
– För att hitta ett nytt namn har våra medarbetare kommit med över hundra förslag under sommaren. Nu är det dags att lämna över till resenärerna att fatta det avgörande beslutet vilket namn det blir.
Av de drygt hundra namnförslag från VR:s medarbetare har de tre populäraste namnen vaskats fram. Från och med idag fram till den 25 september är det öppet för alla att rösta på ett av följande tre alternativ:
- Ei saa peittää som betyder “Får ej övertäckas”. Vanligt förekommande på elektriska värmeelement och kanske den finska textraden som flest svenskar kan. Något av en kultfras.
- Grönluvan som är en uppdaterad variant av nuvarande Rödluvan.
- Grodan som är ännu ett grönt namn som kanske anspelar på Göteborgs sightseeing-båtar Paddan?
Det nya namnet offentliggörs den 10 oktober vid en namnceremoni på plattformen. Namnet kommer att synas på den främre delen av tåget. VR:s övriga snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg heter:
- Trainy McTrainface. Hur det här tåget fick sitt namn är en lång story. Men det handlar om ett brittiskt forskningsfartyg som internet ville döpa till Boaty McBoatface men som senare kom att döpas till Sir David Attenborough. Googla, om du vill gå till botten med det här.
- Glenn. Alla heter Glenn i Göteborg? Ett av VR:s tåg gör i alla fall det.
- Miriam. Ett av Göteborgs stora namn. Bryant, alltså.
- Ingvar. Ett annat stort namn från Göteborg. Behöver vi säga Oldsberg?
- Estelle. Kungligt resande.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Snälltåget kör norrskenståg
2 156 kilometer på 26–27 timmar. I november kör Snälltåget Malmö-Narvik tur och retur, främst för resenärer som vill uppleva norrsken.
Byggstarten för Tjärnbäcksbron försenas
Söder om Skellefteå kommer en unik landbro att byggas för Norrbotniabanan. Nu har Trafikverket fått miljötillståndet som innehåller flera villkor som kommer att påverka både tidplan och kostnad.
Halverat pris på månadskort
Priset på månadskort i kollektivtrafiken halveras under andra halvan av 2026. Det meddelade regeringen och Sverigedemokraterna på tisdagen. Men Svensk Kollektivtrafik anser att det finns bättre sätt att främja resandet med fossilfria transportmedel.
SJ ökar trafiken 2027
En återgång till normal tågtrafik mellan Stockholm och Göteborg, mer stabil trafik mellan Stockholm och Uddevalla, åter direkttåg mellan Stockholm och Jönköping och successivt fler snabbtåg till och från Köpenhamn. SJ ökar trafiken 2027 trots att nya snabbtåg och nya regionaltåg inte sätts i trafik förrän 2028.
Kapacitetsförordningen antagen i Europaparlamentet
I veckan antog Europaparlamentet formellt kapacitetsförordningen. Det är ett viktigt steg mot en bättre europeiskt samordnad planering av järnvägskapacitet.
100 år med el med 101-åring i spetsen
I morgon, lördag, kör Järnvägsmuseet i Gävle ett jubileumståg från Stockholm till Göteborg för att fira att det är 100 år sedan hela Västra stambanan var elektrifierad och de första eltågen rullade den då 457 kilometer långa sträckan.
Snabbare surf på VR Snabbtåg
Resenärer på VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg ska få betydligt bättre internet ombord. I veckan inleder VR installationen av nästa generations wifi på samtliga tåg på sträckan. Det är en teknik som för VR i Finland har gett upp till fem gånger snabbare uppkoppling.
GRK växer i Sverige
Den nordiska infrastrukturkoncernen GRK fortsätter sin expansion i Sverige. Orderstocken I Sverige uppgick till 408 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor, vid kvartalets utgång vilket är en ökning med 44 procent sedan årsskiftet.
Stockholms Spårvägar skänker 50 000 kr efter trafiksäkerhetssatsning
Efter en riktad säkerhetssatsning på Spårväg City i Stockholm som gav tydliga förbättringar och färre incidenter, valde Stockholms Spårvägars medarbetare att skänka 50 000 kronor till Stadsmissionen.
Flera aktörer behöver höja säkerheten i spårvagnstrafiken
Statens haverikommission (SHK) har utrett en spårvagnsolycka i centrala Göteborg där en spårvagn spårade ur och kolliderade med en restaurang den 20 juni 2025. SHK lämnar flera säkerhetsrekommendationer för att förbättra säkerheten i spårvagnstrafiken.









