Annons:
Resenärerna döper om Rödluvan
Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? Nu kan resenärerna välja ett nytt namn till ett av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg. Tåget hette tidigare Rödluvan, vilket passade utmärkt med det tidigare varumärket MTRX röda färg. Men sedan den finska statliga tågoperatören VR köpte verksamheten före sommaren är det nu dags för ett byte till ett grönt eller finskt namn.
Vad ska VR-tåget heta – Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? FOTO: VR
I maj blev det klart att MTRX köptes av finska VR, och under sommaren har MTRX snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg varit lika röda som tidigare. Men i augusti bytte tågoperatören namn till VR, och nu rullas det nya gröna varumärket ut för fullt. En del av förändringen är att byta namn på ett av tågoperatörens sex snabbtåg, som idag heter Rödluvan.
– Vi lämnar allt rött bakom oss och att döpa om vårt tåg Rödluvan är en del av det, säger Filip Thunell, vd för VR Snabbtåg Sverige.
– För att hitta ett nytt namn har våra medarbetare kommit med över hundra förslag under sommaren. Nu är det dags att lämna över till resenärerna att fatta det avgörande beslutet vilket namn det blir.
Av de drygt hundra namnförslag från VR:s medarbetare har de tre populäraste namnen vaskats fram. Från och med idag fram till den 25 september är det öppet för alla att rösta på ett av följande tre alternativ:
- Ei saa peittää som betyder “Får ej övertäckas”. Vanligt förekommande på elektriska värmeelement och kanske den finska textraden som flest svenskar kan. Något av en kultfras.
- Grönluvan som är en uppdaterad variant av nuvarande Rödluvan.
- Grodan som är ännu ett grönt namn som kanske anspelar på Göteborgs sightseeing-båtar Paddan?
Det nya namnet offentliggörs den 10 oktober vid en namnceremoni på plattformen. Namnet kommer att synas på den främre delen av tåget. VR:s övriga snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg heter:
- Trainy McTrainface. Hur det här tåget fick sitt namn är en lång story. Men det handlar om ett brittiskt forskningsfartyg som internet ville döpa till Boaty McBoatface men som senare kom att döpas till Sir David Attenborough. Googla, om du vill gå till botten med det här.
- Glenn. Alla heter Glenn i Göteborg? Ett av VR:s tåg gör i alla fall det.
- Miriam. Ett av Göteborgs stora namn. Bryant, alltså.
- Ingvar. Ett annat stort namn från Göteborg. Behöver vi säga Oldsberg?
- Estelle. Kungligt resande.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Ny tågmekanikerutbildning i Hallsberg
En ny tågmekanikerutbildning startar på Campus Allé i Hallsberg. Ansökan är öppen nu meddelar Sydnärkes Utbildningsförbund och Railcenter Hallsberg i ett pressmeddelande.
Rekordmånga tågresenärer i sommar
Trots tågstoppet mellan Göteborg och Alingsås och besvärlig omledningstrafik har tågresandet under sommaren 2026 varit omfattande och troligen nått rekordnivåer.
Gamla banor får nytt liv
Trafikverket bygger två teststräckor på järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn och den nedlagda sträckan mellan Morjärv och Haparanda röjs fram. Två viktiga projekt för att för att stärka Sveriges motståndskraft i vardag, kris och krig.
Nattåg planeras mellan Bryssel och Malmö
Nattågsoperatören European Sleeper planerar att starta nattåg mellan Bryssel och Malmö via Amsterdam och Köpenhamn i april 2028. Tågen ska gå tre gånger i veckan i vardera riktningen.
Snälltåget till Trondheim på prov
Snälltåget kör en tur till Trondheim med nattåget mellan Malmö och Storlien 5-6 september för att pejla intresset för förbindelsen och testa tågkörning på Meråkersbanan och vändning av tåget i Trondheim.
Färre tåg gav färre turister
Den försämrade tågtrafiken till och från Lappland har medfört att antalet turister minskat markant. Även om de genomgående nattågen Stockholm och Narvik återkommer i december kan omfattande banarbeten på Malmbanan medföra inställda tåg även nästa sommar.
Åter tågtrafik Göteborg–Alingsås
Klockan 05:15 på måndagsmorgonen, fyra minuter tidigt, passerade tåg 400 Lerum på sin väg från Göteborg till Stockholm. Därmed hade tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås återupptagits efter åtta veckors avstängning.
Mer trafik med nya tåg
Om några år kommer Västtrafik att förfoga över 45 nya regionaltåg, om ytterligare ett par år ska minst 80 nya tåg vara i trafik. De 46 gamla pendeltågen som varit i trafik sedan 1980- och 1990-talen kan skrotas samtidigt som trafiken utökas kraftigt.
Officiell premiär för X80
Försenade leveranser, problem med temperaraturen inombords i vinterkyla, några barnsjukdomar och mjukvaruproblem. Det har tagit många år att få Västtrafiks nya regionaltåg i trafik men i dag invigs tågen.
Nu inleds spårbytet på Fryksdalsbanan
På måndag inleds spårbytet på Fryksdalsbanan. Under nio veckor byts knappt fyra mil spår mellan Sunne och Torsby. Nästa år fortsätter spårbytet med sträckan Kil–Rottneros.









