Annons:

Publicerad: 2024-04-27

RMD tecknar samarbetsavtal med Transitio

Railway Metrics and Dynamics AB (RMD) har idag tecknat ett samarbetsavtal med AB Transitio som en del i Trafikverkets innovationsupphandling "Mätning av infrastruktur från järnvägsfordon" (MAJ).

FOTO: Transitio

Railway Metrics and Dynamics har sedan tidigare liknande avtal med Tåg i Bergslagen, Green Cargo, Norrtåg och Real Rail.

Transitio upphandlar, finansierar och förvaltar järnvägsfordon. Railway Metrics and Dynamics kommer att utrusta ett antal av dessa fordon med sensorer för att bättre förstå samspelet mellan fordon och infrastruktur. Sensorerna levererar sedan information till Trafikverkets datautbytesplattform (DUP).

Informationen analyseras även av Railway Metrics and Dynamics, som rapporterar avvikelser och trender i infrastrukturen, till exempel genom bolagets egenutvecklade gränssnitt.

“Transitio arbetar för att bidra till en hållbar branschutveckling. Tillsammans med Trafikverket och Railway Metrics and Dynamics kan vi skapa förutsättningar för att förbättra järnvägen. Det krävs att hela kedjan samverkar så att vi och hela branschen får bättre punktlighet och tillförlitlighet”, säger Magnus von Bahr, VD för AB Transitio.

“Våra sensorer mäter samspelet mellan järnvägsfordon och infrastruktur. Därför genereras också information om fordonens skick, som AB Transitio kan använda för att optimera sitt fordonsunderhåll”, säger Jan Lindqvist, VD för Railway Metrics and Dynamics.

ANNONS:

Senaste nyheterna

Notis

Arlanda express bygger för nästa generation

Arbetet med att bygga ut A-Trains depå på Arlanda är igång. Utbyggnaden är en del av A-Trains långsiktiga investering i nästa generations Arlanda express-tåg och förbereder anläggningen för sju nya, längre tåg med över 50 procent högre passagerarkapacitet.

Nyhet

Fritt fram för höghastighetsväxlar

Transportstyrelsen har efter moget övervägande godkänt användningen av höghastighetsväxlar för 160 km/h till avvikande huvudspår. Inom kort läggs två sådana växlar in i Gerstaberg för Ostlänkens anslutning till Västra stambanan.

Nyhet

Transformator på 300 ton tog tåget

Railcare har under sensommaren transporter av två transformatorer från tungviktskajen i Norrköpings hamn till Strångsjö strax söder om Katrineholm, en sträcka på knappt fyra mil.

Notis

Mer importgods på järnväg

Den ökade importen av konsumtionsvaror inför Black Friday och julhandeln medförde att antalet containrar som hanterades i Göteborgs hamn var det högsta antalet under någon septembermånad hittills. Hälften av det importerade godset gick vidare på järnväg.

Notis

Green Cargo tar över Årsta kombiterminal

Från och med 1 oktober 2026, är Green Cargo terminaloperatör för Årsta kombiterminal. Genom avtal med Jernhusen tar Green Cargo över driften av en av Sveriges viktigaste noder för intermodala transporter till och från Mälardalen.

Notis

Fler invånare när tågen stannar

Orter som fått tågstation har haft en starkare befolkningsutveckling än jämförbara orter utan tågtrafik. Efter 20 år var den beräknade skillnaden drygt 18 procent, enligt en svensk studie.

Nyhet

Nya tågstopp på Malmbanan

Tågtrafiken på delar av Malmbanan och Haparandabanan stoppas flera dagar i vecka 43 och i stort sett hela vecka 46. Trafikverket behöver färdigställa flera projekt som inte blivit klara under sommarhalvåret innan vintern slår till.

Notis

Trafikverket måste öka säkerheten vid spårarbeten

Statens haverikommission rekommenderar Transportstyrelsen att genomföra tillsyn av hur Trafikverket säkerställer sin riskkontroll i alla entreprenörsled vid arbete i spårområde och Trafikverket att vidta åtgärder för att stärka säkerheten vid arbete i spår.