Annons:
RMD tecknar samarbetsavtal med Transitio
Railway Metrics and Dynamics AB (RMD) har idag tecknat ett samarbetsavtal med AB Transitio som en del i Trafikverkets innovationsupphandling "Mätning av infrastruktur från järnvägsfordon" (MAJ).
FOTO: Transitio
Railway Metrics and Dynamics har sedan tidigare liknande avtal med Tåg i Bergslagen, Green Cargo, Norrtåg och Real Rail.
Transitio upphandlar, finansierar och förvaltar järnvägsfordon. Railway Metrics and Dynamics kommer att utrusta ett antal av dessa fordon med sensorer för att bättre förstå samspelet mellan fordon och infrastruktur. Sensorerna levererar sedan information till Trafikverkets datautbytesplattform (DUP).
Informationen analyseras även av Railway Metrics and Dynamics, som rapporterar avvikelser och trender i infrastrukturen, till exempel genom bolagets egenutvecklade gränssnitt.
“Transitio arbetar för att bidra till en hållbar branschutveckling. Tillsammans med Trafikverket och Railway Metrics and Dynamics kan vi skapa förutsättningar för att förbättra järnvägen. Det krävs att hela kedjan samverkar så att vi och hela branschen får bättre punktlighet och tillförlitlighet”, säger Magnus von Bahr, VD för AB Transitio.
“Våra sensorer mäter samspelet mellan järnvägsfordon och infrastruktur. Därför genereras också information om fordonens skick, som AB Transitio kan använda för att optimera sitt fordonsunderhåll”, säger Jan Lindqvist, VD för Railway Metrics and Dynamics.
ANNONS:
Senaste nyheterna
Stora problem efter tågurspårning
Tågurspårningen under torsdagen strax öster om Bollebygd mellan Göteborg och Borås orsakar stora problem för tågresenärer och tågtrafikbolagen. Trafiken förbi urspårningsplatsen kommer troligen inte att kunna återupptas förrän om två veckor.
Railcare totalrenoverar TMZ 1439 åt TM Togdrift AS
Ett äldre diesellok får nytt liv genom en omfattande totalrenovering hos Railcare. På uppdrag av den norska tågoperatören TM Togdrift AS moderniseras loket TMZ 1439 med ny teknik, förbättrad förarmiljö och uppgraderade säkerhetssystem. En investering som ger känslan av ett nytt lok, till ungefär halva kostnaden jämfört med en nyanskaffning.
Tak på tåg till Malmö
Den norska taktillverkaren Lett‑Tak anlitar Bring för transporterna till en ny multisportarena i Malmö. Stora mängder byggmaterial fraktas till största del med tåg.
Norrtåg stärker trafiken med fler fordon och fler avgångar
Norrtåg har ansökt om en utökning av tågtrafiken i norra Sverige med start i mitten av december 2026. Förslaget innebär fler avgångar i flera delar av trafiksystemet, bättre anslutningar och en mer robust trafik för resenärerna.
SJ får fortsätta nattågstrafiken
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att köra nattågen till och från Övre Norrland i ytterligare två år, från december 2026 till december 2028. Avtalet omfattar ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Narvik och ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Umeå.
Ökad och minskad punktlighet i maj
Tågtrafiken fortsätter att öka. I maj kördes 93 200 persontåg, Fler tåg var i rätt tid under maj än under motsvarande månader de senaste tre åren. Men förseningarna var fler än i april i år.
Stort börsras för Train Alliance
Värdet på aktierna i Train Alliance minskade med 60 procent när handeln i bolaget återupptogs på Nasdaq First North Growth Market 22 juni efter ha varit stoppad i nästan fyra månader. Aktierna tappade ytterligare under tisdagen.
Trafikverket hotas av vite på 36 miljoner
Trafikverket har inte kunnat visa att systemet för säkerhetsstyrning fungerar. Därför förelägger Transportstyrelsen nu Trafikverket med vite om totalt 36 miljoner kronor.
Idag avgår VR:s första sommartåg till Halland och Skåne
När semestertiderna nu tar fart är det imorgon nypremiär för VR Snabbtågs sommarlinje mellan Stockholm och Ängelholm. Efter ett uppehåll sedan 2024 återkommer direkttågen till flera av västkustens mest populära sommardestinationer.
Väte Academy får utbildningstillstånd från Transportstyrelsen
Väte Academy har beviljats utbildningstillstånd från Transportstyrelsen. Beslutet innebär att bolaget är godkänt att verka som både utbildningssamordnare och examinator samt att bedriva utbildningsverksamhet i egen regi.









