Annons:

Publicerad: 2024-02-16

SJ åter Sveriges grönaste varumärke

SJ har utsetts till Sveriges grönaste varumärke inom alla branscher, och dessutom inom kategorin Transport för sextonde året i rad. Genom en undersökning bland svenska folket prisas SJ återigen för miljö- och hållbarhetsarbete i framkant. 

Utmärkelsen bygger på resultatet i undersökningen ”Svenskarnas Syn på Varumärken och Hållbarhet”. Det är en återkommande undersökning som genomförs av konsultföretaget Differ.

Undersökningen har besvarats av över 1 000 svenskar i åldrarna 15–74 år. De har fått svara på frågor om miljö och hållbarhet och ge sin syn på varumärken i tiotalet olika branscher.

Undersökningen har genomförts sedan 2008.

I undersökningen får SJ det högsta genomsnittliga värdet av alla varumärken. SJ uppnår dessutom ett extra starkt resultat som ett av få varumärken som i undersökningens historia har fått ett genomsnittligt värde över 5,0 på en skala 1–7.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

EY pekar ut Otto Persson

Train Alliance grundare och styrelseledamot Otto Persson förfalskade en rad hyresavtal som låg till grund för flera av bolagets fastighetstransaktioner åren 2022 till 2025. Det visar en rapport från revisionsbyrån EY.

Nyhet

Halverat pris på månadskort

Priset på månadskort i kollektivtrafiken halveras under andra halvan av 2026. Det meddelade regeringen och Sverigedemokraterna på tisdagen. Men Svensk Kollektivtrafik anser att det finns bättre sätt att främja resandet med fossilfria transportmedel.

Nyhet

SJ ökar trafiken 2027

En återgång till normal tågtrafik mellan Stockholm och Göteborg, mer stabil trafik mellan Stockholm och Uddevalla, åter direkttåg mellan Stockholm och Jönköping och successivt fler snabbtåg till och från Köpenhamn. SJ ökar trafiken 2027 trots att nya snabbtåg och nya regionaltåg inte sätts i trafik förrän 2028.

Nyhet

100 år med el med 101-åring i spetsen

I morgon, lördag, kör Järnvägsmuseet i Gävle ett jubileumståg från Stockholm till Göteborg för att fira att det är 100 år sedan hela Västra stambanan var elektrifierad och de första eltågen rullade den då 457 kilometer långa sträckan.

Notis

Snabbare surf på VR Snabbtåg

Resenärer på VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg ska få betydligt bättre internet ombord. I veckan inleder VR installationen av nästa generations wifi på samtliga tåg på sträckan. Det är en teknik som för VR i Finland har gett upp till fem gånger snabbare uppkoppling.

Notis

GRK växer i Sverige

Den nordiska infrastrukturkoncernen GRK fortsätter sin expansion i Sverige. Orderstocken I Sverige uppgick till 408 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor, vid kvartalets utgång vilket är en ökning med 44 procent sedan årsskiftet.