Annons:

Publicerad: 2024-09-14

SJ kör norskt lyxtåg från 2025

SJ Norge kommer att köra det nya lyxtåget Norient Express, som ägs av NLE AS. Norska järnvägsmyndigheten SJT har gett klartecken för trafiken och bedömer att Norient Express har en maximal årlig kapacitet om 3 000 resenärer.

Lanseringen har väckt intresset hos många på nätet. Norwaytravelers delning på Instagram har nästan 60 000 likes i dagsläget.

Norient Express presenteras som en komplett semesterresa med specialbyggda tåg mellan Bergen och Trondheim. Tågen ska bland annat fungera som hotellboende, catering, spa, utbildning och kontorslokaler.

Konceptet kommer att lanseras under hösten 2025 och man utlovar en unik reseupplevelse. Totalt är det två tåg som fått ny interiör tillverkad av naturmaterial och som uppdaterats med bland annat träningsrum och observatorium. 

Resan börjar i Bergen, går sydost genom Oslo och sedan norrut till Trondheim under sex dagar.

FOTO: Statens Jernbanetilsyn

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Sex regionala kollektivtrafikmyndigheter bildar Krösatågen AB

De sex regionala kollektivtrafikmyndigheterna bakom Krösatågen bildar det gemensamma bolaget Krösatågen AB. Genom bolaget samlas ansvar för strategisk utveckling, ledning och fordonsförvaltning i en gemensam organisation med uppdrag att stärka det regionala tågresandet i södra Sverige.

Notis

Halva priset på månadskort

I dag halveras priset för månadskort i kollektivtrafiken. Regeringen fattade 25 juni det formella beslutet om statsbidrag till regionala trafikmyndigheter som sänker priset på månadsbiljetter till hälften under andra halvåret i år.

Nyhet

Tågtrafiken återupptas om två veckor

Det kommer att dröja ytterligare två veckor innan tågtrafiken mellan Göteborg och Borås kan återupptas. Det tar längre tid än Trafikverket tidigare räknade med att bygga nytt spår en kilometer.

Notis

Railcare totalrenoverar TMZ 1439 åt TM Togdrift AS

Ett äldre diesellok får nytt liv genom en omfattande totalrenovering hos Railcare. På uppdrag av den norska tågoperatören TM Togdrift AS moderniseras loket TMZ 1439 med ny teknik, förbättrad förarmiljö och uppgraderade säkerhetssystem. En investering som ger känslan av ett nytt lok, till ungefär halva kostnaden jämfört med en nyanskaffning.

Notis

Tak på tåg till Malmö

Den norska taktillverkaren Lett‑Tak anlitar Bring för transporterna till en ny multisportarena i Malmö. Stora mängder byggmaterial fraktas till största del med tåg.

Nyhet

SJ får fortsätta nattågstrafiken

Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att köra nattågen till och från Övre Norrland i ytterligare två år, från december 2026 till december 2028. Avtalet omfattar ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Narvik och ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Umeå.

Nyhet

Ökad och minskad punktlighet i maj

Tågtrafiken fortsätter att öka. I maj kördes 93 200 persontåg, Fler tåg var i rätt tid under maj än under motsvarande månader de senaste tre åren. Men förseningarna var fler än i april i år.

Notis

Stort börsras för Train Alliance

Värdet på aktierna i Train Alliance minskade med 60 procent när handeln i bolaget återupptogs på Nasdaq First North Growth Market 22 juni efter ha varit stoppad i nästan fyra månader. Aktierna tappade ytterligare under tisdagen.