Annons:

Publicerad: 2024-06-07

SJ släpper 200 000 extra biljetter i sommar

I takt med att den svenska högsommaren närmar sig ökar efterfrågan på hållbara resealternativ. Nu släpper SJ över 200 000 extra biljetter för att fler ska kunna resa hållbart i sommar. Totalt utökas utbudet med över 700 avgångar till destinationer i hela landet.

De extrainsatta tågen kommer att trafikera populära sträckor som Stockholm–Göteborg, Stockholm–Malmö/Köpenhamn och Stockholm–Umeå. Biljetterna ligger redan ute för försäljning på sj.se och via SJ:s app.

“Vi har sett en enorm efterfrågan på tågresor i sommar och därför har vi genomfört ett intensivt planeringsarbete och lyckats få loss ännu fler fordon och personal att bemanna tågen med, vilket nu ökar vår kapacitet inför högsäsongen”, förklarar Petter Essén, chef Trafik och Fordonsprogram på SJ.

De nya avgångarna kommer sättas in på linjer över hela landet och är jämnt fördelade över veckans dagar. Det innebär att SJs resenärer får betydligt fler avgångar att välja på när de ska planera sin semester, och det blir lättare att hitta en sommarresa till nära och kära som passar. Linjerna kommer både trafikeras av SJs snabbtåg och regionaltåg, samt det uppgraderade X 2000-tåget.

SJ:s linjer som utökas med ytterligare avgångar i sommar:

  • Stockholm–Göteborg
  • Stockholm–Malmö/Köpenhamn
  • Stockholm–Umeå
  • Malmö–Göteborg
  • Linköping–Stockholm–Gävle–Ljusdal
  • Stockholm–Falun
FOTO: SJ

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

VR Snabbtåg tänker om

Återupptagna uppehåll i Katrineholm, slopade uppehåll i Falköping, återupptaget sommartåg, bussersättning mellan Alingsås och Göteborg under åtta sommarveckor och ett tågpar via Karlstad. VR Snabbtåg prioriterar om för att klara utmaningarna på Västra stambanan.

Nyhet

Snälltåget utökar trafiken 2026

Utökad nattågstrafik till Berlin, dagtåg till Hamburg, nattåg till Jämtland via Göteborg och 15 nygamla vagnar. Snälltåget utvecklar trafiken under 2026. Men Trondheim är ännu ett frågetecken.

Nyhet

SJ i vänteläge under 2026

2026 blir ett mellanår, ett år av väntan, för SJ. Först 2027 och 2028 levereras de nya snabbtågen från Alstom och de nya regionaltågen från CAF till SJ. Dessförinnan kan SJ inte utöka trafiken mer än marginellt.

Nyhet

Västtrafik kör fler och färre tåg

Introduktion av de nya regionaltågen X80, ökad trafik mellan Göteborg och Vänersborg via Trollhättan och Öxnered och fler tåg mellan Göteborg och Varberg. Västtrafik storsatsar under 2026 men banarbeten på Västra stambanan och Bohusbanan ställer till problem för resenärerna.

Notis

Vintersäsongen på smalspårsjärnvägen

Söndag 23 november börjar en intensiv vintersäsong på smalspårsjärnvägen Hultsfred–Västervik. Under veckorna fram till jul har Tjustbygdens Järnvägsförening 18 inplanerade trafikdagar på den byggnadsminnesförklarade järnvägen.

Notis

Nio av tio tåg i tid i oktober

Under oktober 2025 reste resenärer med över 95 000 persontåg, vilket är rekord i antal framförda tåg någonsin. Sedan 2001 är det också den oktober då flest tåg ankommit sin slutstation i tid – över 83 000, vilket gav en punktlighet på drygt 87 procent, där de som var mer än fem minuter sena räknas som försenade. Över 96 procent av tågen kom fram inom en kvart.