Annons:
Sommarlinje Stockholm-Ängelholm
Med midsommar runt hörnet börjar MTRX att köra sina sommartåg från Stockholm och ned längs Västkusten. Nytt för i år är Ängelholm, vilket ger resenärer möjlighet att ta sig från Stockholm och Göteborg till Skåne och Halland på ett enklare sätt.
I sommar blir det återigen enklare för semesterfirare att ta sig till några av Sveriges populäraste sommarstäder. För sjätte sommaren i rad förlänger MTRX sin rutt från Stockholm till Göteborg och lägger till Varberg, Falkenberg, Halmstad, Laholm och Båstad. Nytt för i år är slutstationen Ängelholm. Det innebär att resenärer kan ta sig med direkttåg från huvudstaden till ännu en Skånepärla och dessutom med närhet till orter och stränder som många svenskar gärna återkommer till sommar efter sommar.
“Det känns fint att kunna erbjuda våra resenärer ett bekvämt och enkelt sätt att ta sig till semestern med direkttåg från Stockholm. Med Ängelholm finns nu ytterligare ett somrigt alternativ och med det också närheten till underbara stränder på Bjäre- och Kullahalvön”, säger Filip Thunell, vd MTRX.
Tågen börjar gå dagen innan midsommar och fortsätter fram till 18 augusti. Restiden från huvudstaden hela vägen till Ängelholm är runt fem och en halv timme. Årets rutt är återigen via Göteborg, något som inte var möjligt under 2023 på grund av banarbeten. Biljetterna finns tillgängliga att boka nu och fram till 18 augusti. MTRX erbjuder dagliga avgångar i vardera riktningen med undantag för ett fåtal dagar.
“Vi vet att det är många som uppskattar ett hållbart sätt att resa och samtidigt få upptäcka bland det bästa Sommarsverige har att erbjuda. Det gäller oavsett vilken av kusterna du bor vid”, säger Filip Thunell.
Under våren blev det klart att finländska VR köper MTRX. Det innebär att MTRX byter namn till VR och att de röda tågen byter utseende till grönt under tidig höst. Under sommaren kommer MTRX-tågen se likadana ut som tidigare.
Information om direktlinjen mellan Stockholm och Ängelholm
- Period: 20 juni–18 augusti
- Destinationer: Varberg, Falkenberg, Halmstad, Laholm, Båstad, Ängelholm
- Restid Stockholm–Ängelholm: ca 5,5 timmar
MTRX-tåg på väg mot Västkusten. FOTO: Johan Dirfors
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Railcare totalrenoverar TMZ 1439 åt TM Togdrift AS
Ett äldre diesellok får nytt liv genom en omfattande totalrenovering hos Railcare. På uppdrag av den norska tågoperatören TM Togdrift AS moderniseras loket TMZ 1439 med ny teknik, förbättrad förarmiljö och uppgraderade säkerhetssystem. En investering som ger känslan av ett nytt lok, till ungefär halva kostnaden jämfört med en nyanskaffning.
Tak på tåg till Malmö
Den norska taktillverkaren Lett‑Tak anlitar Bring för transporterna till en ny multisportarena i Malmö. Stora mängder byggmaterial fraktas till största del med tåg.
Norrtåg stärker trafiken med fler fordon och fler avgångar
Norrtåg har ansökt om en utökning av tågtrafiken i norra Sverige med start i mitten av december 2026. Förslaget innebär fler avgångar i flera delar av trafiksystemet, bättre anslutningar och en mer robust trafik för resenärerna.
SJ får fortsätta nattågstrafiken
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att köra nattågen till och från Övre Norrland i ytterligare två år, från december 2026 till december 2028. Avtalet omfattar ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Narvik och ett dagligt nattåg mellan Stockholm och Umeå.
Ökad och minskad punktlighet i maj
Tågtrafiken fortsätter att öka. I maj kördes 93 200 persontåg, Fler tåg var i rätt tid under maj än under motsvarande månader de senaste tre åren. Men förseningarna var fler än i april i år.
Stort börsras för Train Alliance
Värdet på aktierna i Train Alliance minskade med 60 procent när handeln i bolaget återupptogs på Nasdaq First North Growth Market 22 juni efter ha varit stoppad i nästan fyra månader. Aktierna tappade ytterligare under tisdagen.
Idag avgår VR:s första sommartåg till Halland och Skåne
När semestertiderna nu tar fart är det imorgon nypremiär för VR Snabbtågs sommarlinje mellan Stockholm och Ängelholm. Efter ett uppehåll sedan 2024 återkommer direkttågen till flera av västkustens mest populära sommardestinationer.
Väte Academy får utbildningstillstånd från Transportstyrelsen
Väte Academy har beviljats utbildningstillstånd från Transportstyrelsen. Beslutet innebär att bolaget är godkänt att verka som både utbildningssamordnare och examinator samt att bedriva utbildningsverksamhet i egen regi.
Tågstopp Göteborg–Alingsås åtta veckor
Under åtta veckor i sommar från och med i dag är det trafikstopp på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås. De flesta tågresenärerna får byta till eller från buss i Alingsås men SJ kör X2000-tågen via Borås utan byten.
Oförändrat resande med järnväg, spårväg och tunnelbana
Resandet med järnväg, spårväg och tunnelbana låg kvar på i stort sett samma nivå 2025 som året före. Totalt gjordes 727 miljoner resor inom bantrafiken under 2025, visar ny statistik från Trafikanalys.









