Annons:
Tåg snabbare än flyg mellan Göteborg och Stockholm
Flygplan må vara snabbare än tåg – men tågresor kan vara snabbare än flygresor. Räknas passagerarnas totala restid går det till exempel snabbare att ta snabbtåget än flyget mellan Göteborg och Stockholm, visar en ny rapport baserad på data från Kungliga Tekniska Högskolan (KTH).
Räknas passagerarnas totala restid går det snabbare att ta snabbtåget än flyget mellan Göteborg och Stockholm. FOTO: SJ
En vanlig uppfattning är att flyget är en snabbare reseform än tåget, och det är ofta sant om det enda som mäts är tiden ombord. Men mäts den totala restiden från stadskärna till stadskärna framträder en annan bild:
Under 2024 kunde en tågresa mellan Göteborg och Stockholm i genomsnitt göras på 3 timmar och 5 minuter med SJs X 2000, medan motsvarande resa med flyg tog 3 timmar och 14 minuter.
Det framgår i den rapport som SJ tagit fram i samarbete med KTH som publiceras i dag.
“Tåget vinner tid genom centrala stationslägen med gångavstånd och vittförgrenad anslutande kollektivtrafik. Flygplatserna kräver i genomsnitt längre anslutningsresor och dessutom tillkommer terminaltider”, säger Oskar Fröidh, lektor i järnvägssystem och föreståndare för Järnvägsgruppen på KTH.
För att kunna göra en rättvis jämförelse av restiderna för snabbtåg och flyg har KTH därför tagit hänsyn till den tid som flygresenärer normalt måste lägga på terminaler samt på anslutande resor för att ta sig mellan flygplats och stadskärna.
Fyra linjer jämförs
Tåg och flyg är trafikslag som både kompletterar och konkurrerar med varandra, inte minst vad gäller inrikesresor. Åsikterna om de båda färdsätten är många samtidigt som faktaunderlaget på vissa områden lämnar en del att önska.
I den nya rapporten studeras därför uppfattningar och fakta om de två trafikslagen avseende bland annat restider, priser och antal avgångar för fyra långväga linjer där det finns konkurrens mellan tåg och flyg:
- Göteborg–Stockholm
- Malmö–Stockholm
- Sundsvall–Stockholm
- Umeå–Stockholm
Mer tid tillbaka
Utöver linjen Göteborg–Stockholm sticker Sundsvall–Stockholm ut i jämförelsen av total restid.
“Det skiljer en kvart i total restid från stadskärna till stadskärna mellan inrikesflyget och SJs snabbtåg på linjen Sundsvall–Stockholm”, säger kommunikationsstrategen Peter Kraméus, som skrivit rapporten tillsammans med Gunnar Alexandersson, transportforskare vid Handelshögskolan i Stockholm och rådgivare på SJ.
Rapporten visar bland annat att ju längre sträckorna är desto större blir skillnaderna i total restid. Men även här finns andra tidsaspekter resenärerna kan väga in vid valet av resa.
“Tar man hänsyn till hur restiden kan användas ger tågresan mer tid tillbaka till resenären än vad flyget gör. Upp till 90–95 procent av restiden med SJs tåg kan användas åt till exempel arbete, studier, umgänge eller avkoppling. Eftersom flygresan är uppdelad i fler delmoment ger den inte samma möjligheter”, säger Peter Kraméus.
Läs mer i rapporten: Uppfattningar och fakta om tåg och flyg – En rapport från SJ – SJ
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Nio av tio tåg i tid i oktober
Under oktober 2025 reste resenärer med över 95 000 persontåg, vilket är rekord i antal framförda tåg någonsin. Sedan 2001 är det också den oktober då flest tåg ankommit sin slutstation i tid – över 83 000, vilket gav en punktlighet på drygt 87 procent, där de som var mer än fem minuter sena räknas som försenade. Över 96 procent av tågen kom fram inom en kvart.
Snälltåget kör dagtåg till Hamburg
Snälltåget inleder 4 maj 2026 trafik med dagtåg mellan Stockholm och Hamburg. Trafiken med nattågen mellan Stockholm och Berlin utökas, tågen kommer att rulla mer än halva året.
Trafikverkets säkerhetstillstånd villkoras
Transportstyrelsen har beviljat Trafikverket förnyat säkerhetstillstånd som infrastrukturförvaltare för det statliga svenska järnvägsnätet.
Inga svenska direkttåg till Trondheim
Jernbanedirektoratet säger nej till SJ:s och Norrtågs ansökningar om att få köra direkttåg mellan Sverige och Trondheim. Den norska myndigheten värnar den glesa tågtrafiken på Meråkersbanan och fortsatta tågbyten i Storlien.
Train Alliance investerar i Ånge
Train Alliance köper ett markområde strax norr om Ånge för att anlägga en godsterminal med anslutning till Mittbanan.
Tydal Systems tar över app för järnvägsentreprenörer
Solberga Idéer AB säljer sin andel i appen ”Gränspunktsdetektorn”, hittills marknadsförd som Vilicus Moneo, till Tydal Systems AB.
Nya tåg till Saltsjöbanan
Region Stockholm tecknade den 11 november 2025 ett avtal med Skoda Transportation om att bygga och leverera nya tåg till Saltsjöbanan för att ersätta de över 50 år gamla tågen som trafikerar banan idag.
Landskrona är Årets station 2025
Resenärerna, riksorganisationen för kollektivtrafikens resenärer, utser årligen Årets station för att uppmärksamma de stationer och resecentrum som på ett bra sätt möter resenärens behov och förväntningar.
Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik
Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.
Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.









