Annons:
Tågutbudet på samma nivåer som innan pandemin
Tågutbudet är tillbaka på samma nivåer som före pandemin. Under 2023 ökade det långväga tågutbudet med 7 procent och är därmed tillbaka på samma nivåer som före pandemin. Det framkommer i Transportstyrelsens nya rapport Utveckling av utbud och priser på järnvägslinjer i Sverige 1990-2023.
FOTO: Transportstyrelsen
Transportstyrelsens följer tillsammans med Järnvägsgruppen på Kungliga Tekniska högskolan årligen utvecklingen av utbud och priser inom persontrafik på järnväg.
Sedan 2021 har det långväga tågutbudet vuxit kontinuerligt. Under 2023 ökade utbudet på sträckorna som ingår i undersökningen med 7 procent och är nu tillbaka på samma nivåer som innan pandemin. Under samma period har flyg- och bussutbudet utvecklats i långsammare takt.
– Tåget står i dag för en större andel av den långväga trafiken, jämfört med innan pandemin. Nya vanor i spåren av pandemin, med till exempel en ökad andel digitala möten i stället för möten på plats, har sannolikt försvårat flygets återhämtning, säger Jonathan Sundin.
Dyrare att ta tåget – för den som ska resa långt
Mätningen visar också att priset på långväga tågresor i genomsnitt har höjts under året.
– I årets rapport ser vi att det i genomsnitt har blivit dyrare att resa med långväga tåg under 2023. Jämfört med 2022 har snittpriset för en andraklassbiljett för resor med långväga tåg ökat med 13 procent, säger Jonathan Sundin, utredare.
Den allmänna prisutvecklingen i landet ökade under motsvarande period, oktober 2022 till oktober 2023, med knappt 7 procent.
Efterfrågan på fritidsresor har ökat och den begränsade tillgången på billiga biljetter har medfört att resenärer har fått betala mer för sina tågresor.
Prisutvecklingen varierar mellan olika sträckor
Skillnaderna är tydliga mellan sträckorna Stockholm-Göteborg och Stockholm-Malmö. Snittpriserna på sträckan Stockholm-Göteborg har stadigt minskat över tid, medan utvecklingen har varit den motsatta på sträckan Stockholm-Malmö
– Den skilda utvecklingen mellan sträckorna är intressant eftersom det illustrerar hur konkurrensen påverkar prisutvecklingen. På sträckan Stockholm-Göteborg är konkurrensen såväl inom som mellan trafikslagen omfattande. Det leder till en stark priskonkurrens mellan tågoperatörerna och ger ett förhållandevis stort utbud i relation till de resor som görs, säger Jonathan Sundin.
Ökad turtäthet och lägre biljettpriser över tid
Över tid har det skett en utveckling som varit till godo för resenärerna, bland annat en ökad turtäthet och i genomsnitt lägre biljettpriser. Under 2023 har dock problem som lokförarbrist och trafikstörningarna i viss mån begränsat utbudet.
– Fler avgångar, snabbare restider och lägre biljettpriser har historiskt lockat fler resenärer till järnvägen. Men resenärerna behöver också kunna lita på att tågen kommer och går som de ska, annars riskerar tillväxten att stanna av, säger Jonathan Sundin.
ANNONS:
Senaste nyheterna
Trafikverket satsar på vattenvagnar
Trafikverket har fått ytterligare tre vattenvagnar för att blötlägga torr terräng vid spåren i samband med heta arbeten och för att bekämpa bränder längs järnvägarna i norra Sverige.
Implenia och Züblin bygger vidare
Trafikverket har tilldelat Implenia projektet Station Korsvägen och Züblin projektet Liseberg. Arbetena i de södra delarna av Västlänken har i stort sett legat på is sedan Trafikverket i september förra året sade upp avtalet med konsortiet WLC.
Green Cargo kör grönt stål
Green Cargo har tecknat flerårigt avtal med ståltillverkaren Stegra om transporter till och från det blivande stålverket i Boden.
Infranord vinner basunderhållskontrakt för Mälarbanan
Trafikverket har tilldelat Infranord uppdraget att utföra basunderhåll i form av linjeunderhåll på järnvägsanläggning Mälarbanan. Anbudssumman uppgick till drygt 460 MSEK. Mälarbanan är ett av tre underhållskontrakt som omfattas av Trafikverkets projekt VISARE.
Infranord vinner basunderhållskontrakt i Skåne
Trafikverket har tilldelat Infranord uppdraget att utföra basunderhåll av järnvägsanläggningen Malmö sydöstra Skåne. Anbudssumman uppgick till 1 080 MSEK.
Ny kontaktledning på 43 mil järnväg
Kontaktledningssystemet på Stambanan genom Övre Norrland mellan Bräcke och Vännäs kommer att bytas i ett projekt som sträcker sig över fem och ett halvt år. Kostnaden beräknas bli cirka 2,5 miljarder kronor.
Trafikverket levererar mer och snabbare
Trafikverket genomför fler underhållsåtgärder, kortar ledtider och minskar sina interna kostnader. Det framgår av myndighetens redovisning av Kraftsamling för ett närmare Sverige, som på fredagen lämnades till regeringen.
Forsen tilldelas uppdrag på Saltsjöbanan
Forsen har tilldelats ett nytt uppdrag av Region Stockholm, Trafikförvaltningen, inom program Saltsjöbanan. Uppdraget omfattar projekteringsledning och byggledning i projektet Saltsjöbanans återbyggnad mellan Henriksdal och Saltsjö-Järla.
Sex månader till trafikstart i Västlänken
Om ett halvår, 13 december, tas den första etappen av Västlänken med den underjordiska stationen strax norr om nuvarande Göteborgs central, i drift. Men det dröjer fyra eller fem år innan hela Västlänken är klar.
Infranord vinner basunderhållskontrakt i Västra Götaland
Trafikverket har tilldelat Infranord uppdraget att utföra basunderhåll av järnvägsanläggningen Västra Götaland Göteborg (VGG). Anbudssumman uppgick till 591 MSEK.









