Annons:

Publicerad: 2024-10-12

Tekniken satte stopp vid SJ:s biljettsläpp

SJ:s julbiljettsläpp på onsdagsmorgonen drabbades av tekniska problem, vilket försvårade för resenärer att boka sina biljetter. Detta trots det digitala kösystem som införts för att hantera hög efterfrågan.

FOTO: Kasper Dudzik

Det uppstod problem, särskilt i appen, där många användare upplevde att systemet inte fungerade som det skulle. Vid ett tillfälle stod runt 5 000 personer i kö, men trots att kön försvann senare på dagen kvarstod problemen med att genomföra bokningar.

SJ har tidigare haft liknande problem vid stora biljettsläpp, och trots försök att förbättra systemen, kvarstår utmaningar under perioder med hög belastning.

Totalt rör det sig om över 7 miljoner biljetter till drygt 22 500 avgångar som släpptes samtidigt för resor över bland annat julen och sportloven, från och med den 15 december till den 17 mars.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

DSB satsar på videoövervakning med AI

DSB har tecknat ett nytt avtal med Scanview om fortsatt utveckling, drift och underhåll av videoövervakningslösningar inom DSB:s infrastruktur. Avtalet bygger vidare på ett samarbete som sträcker sig över mer än 20 år.

Notis

Kombitågen Parma–Frövi dubbleras

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Nurminen Logistics introducerade direktförbindelsen mellan Castelguelfo-terminalen i närheten av Parma i norra Italien och Frövi 25 kilometer norr om Örebro i slutet av februari i år. Tågen körs hela vägen av TX Logistik. Transporttiden är två och ett halvt till tre dygn.
Notis

Train Alliance och Polar Structure förlikas

Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.

Nyhet

SJ flyttar underhåll till Gävle

En stor del av underhållet av SJ:s lok och personvagnar flyttas från Hagalund till Gävle. SJ vill bereda plats för nya snabbtågen och de nya regionaltågen i Hagalund. Euromaint i Gävle anställer 20 nya medarbetare och går upp till tvåskift.