Annons:

Publicerad: 2024-05-16

Trafikstart på Lilla Lidingöbron

Den 17 maj påbörjar SL provkörningar med spårvagn på Lilla Lidingöbron. Om allt går enligt plan blir det start för trafik med resenärer den 26 maj 2024.

Spåranläggningen på Lilla Lidingöbron provkörs 17-25 maj. Planerad trafikstart 26 maj. FOTO: SL

I februari tog SL och Lidingö stad gemensamt beslut om vilka åtgärder som behövde utföras för att få i gång spåranläggningen på Lilla Lidingöbron.

Den nya spårvägsbron har dubbla spår mellan Ropsten och Torsvik, för att klara ett ökat resande i framtiden och kunna erbjuda tätare turer med Lidingöbanan.

“Både vi och Lidingö stad har varit angelägna om att få igång spårvagnstrafiken över bron och tillsammans har vi under våren jobbat hårt för att få allt på plats. Jag är väldigt glad över att vi nu står inför trafikstart”, säger David Lagneholm, förvaltningschef för trafikförvaltningen och VD för SL.

Innan resenärerna kan få stiga ombord behöver spåranläggningen på Lilla Lidingöbron provköras. Det handlar bland annat om att testa signalanläggningen, växlar, bommar och strömförsörjningen.

Provkörningarna kommer att pågå 17–25 maj. Gång- och cykeltrafikanter uppmärksammas på passerande spårvagnstrafik och att bommar fälls vid spårövergången i Torsvik. Trapporna till perrongen och strandpromenaden kommer att vara helt avstängda under provkörningsperioden.

Om allt går enligt plan under provperioden kommer resenärerna att välkomnas att resa med spårvagn hela vägen till Ropsten den 26 maj. Ersättningsbussar körs parallellt till och med den 31 maj.

ANNONS:

Senaste nyheterna

Nyhet

Åter papper till Arendal

Tågtransporterna av papper till Nordicon i Arendal har återuppstått efter ett års avbrott. Efter en insats av Transportindustriförbundet har Green Cargo omprövat sitt beslut att inte köra vagnslasttrafik till Arendal.

Nyhet

Direkttåg Parma-Frövi

Sedan förra veckan kör TX Logistik ett kombitåg i veckan mellan Parma i norra Italien och Frövi strax norr om Örebro för Nurminen Logistics.

Nyhet

Västerdalsbanan snart utan tågtrafik

Tågtrafiken på västra delen av Västerdalsbanan kommer i stort sett att upphöra i sommar. Transporterna av massaved till Vallvik har upphört och de krympande transporterna av sågat virke till Göteborgs hamn ersätts av lastbilstransporter till Gävle.

Notis

Klartecken för nya tåg till Norrtåg

Norrtåg kan inleda upphandlingen av nya regionaltåg sedan de fyra ägarna har beslutat att gå i borgen för Norrtåg. Kostnaderna för de nya tågen får uppgå till maximalt 3,8 miljarder kronor.