Annons:

Publicerad: 2025-02-20

Trafikverket bygger om Örebro Södra

Med start i höst bygger Trafikverket om Örebro Södra. Det blir en ny sidoplattform på västra sidan av stationsområdet, vilket innebär att plattformsövergången där tre unga personer omkom i slutet av februari 2024 stängs

SL X60 6090 i Sundbyberg september 2016.
SJ X40 3738 på Örebro S 30 november 2023. FOTO: Kasper Dudzik

Projektet genomförs i samverkan med Örebro kommun och Region Örebro län inom ramen för den uppdaterade avsiktsförklaringen som alla tre parter skrev under hösten 2024.  

Bygger ny plattform

Trafikverket kommer att bygga en ny sidoplattform och när den är klar kommer plattformsövergången att stängas och mittplattformen att rivas. Arbetet beräknas komma igång under hösten 2025 och bedöms bli klart under våren/sommaren 2026. När den nya plattformen är klar planerar vi att förse gångbron med hissar för att öka tillgängligheten. Detta sker preliminärt 2027.

“Örebro Södra är den enda plattformsövergången i Sverige som skyddats med ljud- och ljussignaler och som korsar två samtidigt farbara spår utan bommar. Det ändrar vi nu, äntligen, på. Vi ökar säkerheten på Örebro Södra och ingen ska längre behöva gå över två spår för att komma till eller från sitt tåg”, säger Rami Yones, regional direktör på Trafikverket Mellersta regionen.

Persontåg på spår 1 och 30

När sidoplattformen är klar kommer persontågen att stanna på spår 1 (på östra sidan om järnvägen) och spår 30 (på västra sidan om järnvägen). Detta medan godstågen, som endast passerar Örebro Södra, fortsatt går på spår 1 och 2.

Örebro kommun har långsiktiga planer på att utveckla området runt Örebro Södra, bland annat med en gång- och cykeltunnel under järnvägen. Det saknas dock en fastställd kommunal detaljplan och en järnvägsplan för detta. Trafikverket och Örebro kommun ser nu tillsammans över hur projekten och planerna kan samordnas.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik

Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.

Notis

Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg

I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.

Notis

Konferens om pålitliga järnvägar

Temat för Transportstyrelsens säkerhetskonferens 2026 blir pålitliga och motståndskraftiga järnvägssystem. Konferensen som brukar samla över 200 deltagare äger rum i Västerås i februari.

Notis

Uppföljning av utredningen om järnvägens organisation

Det har gått ungefär tio år sedan ”Utredningen om järnvägens organisation” levererade sina betänkanden om järnvägsunderhåll och järnvägens organisation. Dessa innehöll många förslag för att utveckla och förbättra Trafikverket som infrastrukturförvaltare och öka effektiviteten i järnvägssystemet.