Annons:
Triss i nya vd:ar hos MTR
Anders Gustafsson och Lena Herrmann har utsetts till nya verkställande direktörer för MTR Mälartåg respektive MTR Pendeltågen. De ersätter därmed Joakim Sundh som valt att lämna MTR för en ny tjänst utanför koncernen. Oliver Bratton har utsetts till ny vd för MTR Tunnelbanan.
Anders Gustafsson och Lena Herrmann tillträdde sina nya vd-poster den 15 december. Oliver Bratton har sedan augusti arbetat inom tunnelbanan som senior rådgivare och tillträder rollen som vd den 8 januari 2024.
MTR Mälartåg har nyligen gått upp i trafik och ökat antalet avgångar på samtliga fem linjer sedan den nya tidtabellen lanserades den 10 december. Utökningen av trafiken är bland annat möjlig tack vare att många nya lokförare utbildats i MTR:s egen regi och utexamineras månaderna före och efter årsskiftet.
Anders Gustavsson började på MTR som vd för MTR Tech i augusti 2022. MTR Tech ansvarar även för fordonsunderhållet på Mälartåg. Tidigare har han bland annat varit vd för SJ Öresund AB som ansvarade för Öresundstågstrafiken. Anders Gustavsson kvarstår även som vd för MTR Tech.
Lena Herrmann är sedan augusti 2022 Sustainability & Operational Excellence Director på MTR Nordic och medlem i koncernledningen. Hon kvarstår i sin nuvarande roll vid sidan av vd-uppdraget. Lena har tidigare arbetat på bland annat SJ där hon haft roller som Strategi- och affärsutvecklingsdirektör samt Hållbarhetschef.
Oliver Bratton har lång erfarenhet från ledningsroller inom spårtrafikområdet, bland annat som Operations Director för MTR i Storbritannien. Han har även varit Network Operations Director på Network Rail, som är ägare och infrastrukturförvaltare för större delen av järnvägsnätet i Storbritannien. Han har också arbetat i ledande roller inom tunnelbanan i Newcastle och Sunderland, och faktiskt även med tunnelbanan i Stockholm, under sina år på MTR i Storbritannien.
Foto: MTR
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Fler tåg på spåren 2027
Under nästa år kan tågen rulla som vanligt på Västra stambanan när bytet av kontaktledningsanläggningen mellan Olskroken och Alingsås fullbordas. I väntan på nya snabbtåg och nya regionaltåg kan SJ endast utöka trafiken marginellt. Snälltåget ökar trafiken till Oslo, kör till Mora och kommer kanske att köra till Trondheim.
Infrakraft gör nya investeringar.
Infrastrukturkoncernen Infrakraft fortsätter att växa och har gjort nya investeringar i järnvägsmaskiner. Under InnoTrans köpte man ytterligare en spårriktare och en makadamplog.
Västtrafik köper ytterligare 35 X80
Västtrafik har utlöst optionen på ytterligare 35 tågsätt X80-tåg från Alstom. Beställningen är värd 350 miljoner euro, motsvarande fyra miljarder kronor i dagens penningvärde.
Åter ny ägare till Hector Rail
Godstågsbolaget Hector Rail får ny ägare för tredje gången på tolv år. InfraRed Capital Partners förvärvar Hector Rail Group från Ancala.
Färre tvister med tidig dialog
Med tidigare och tätare samarbete med tågtrafikföretagen har Trafikverket lyckats arbeta fram tågplanen som gäller från 13 december i år och ett år framåt, T27. Tvisterna har blivit betydligt färre än under tidigare år.
Klart linjeförslag för Norrbotniabanans sträckning genom södra Piteå
Trafikverket har tagit fram järnvägslinjen som kommer att ligga till grund för fortsatt planering på sträckan mellan Länsgränsen Västerbotten/Norrbotten-Munksund.
RDC släpper fler biljetter
RDC har nyligen börjat sälja biljetter till nattågen mellan Stockholm och Hamburg-Berlin under jul- och nyårshelgerna. Från tidtabellskiftet i december gör tågen uppehåll även i Köpenhamn Syd.
De vill stoppa höjda banavgifter
Gärna sänkta banavgifter för godstågstrafiken men inga höjda avgifter för persontågen. Det kräver branschorganisationerna Svensk Kollektivtrafik och Tågföretagen och varnar för dyrare tågresor i framtiden.
Lägre kostnader med AI
Artificiell Intelligens (AI) kan möjliggöra årliga kostnadsbesparingar på 35-80 miljarder dollar och intäktsökningar på 20-50 miljarder dollar inom järnvägen globalt.
Många fler månadskort men få nya resenärer
De 21 regionerna i Sverige har ansökt om 1 001 821 468 kronor i bidrag från staten för sänkta priser på månadsbiljetter för perioden 1 juli till 31 augusti. Försäljningen av månadskort har ökat kraftigt men resandet med kollektivtrafiken måttligt.









