Annons:

Publicerad: 2025-04-12

VR högst punktlighet Stockholm–Göteborg första kvartalet

Under årets första tre månader var 81 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i tid. Det är 4 procentenheter högre än andra snabbtåg på sträckan.

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
FOTO: VR

Enligt statistik från Trafikverket ankom 81 procent av VR snabbtåg i tid till sin slutstation under perioden januari till mars 2025. Det kan jämföras med andra snabbtåg på sträckan som hade en punktlighet på 77 procent.

“Punktlighet är en av de saker som våra resenärer bryr sig allra mest om”, säger Erik Wennerholm, tillförordnad vd för VR Snabbtåg i Sverige.

“Vi kan konstatera att vi är bäst på sträckan Stockholm–Göteborg, samtidigt är vi inte nöjda. Vi fortsätter att arbeta för att förbättra punktligheten för resenärerna.”

Förklaringen till att VR hade högst punktlighet på sträckan är dels att VR:s tåg orsakar mycket få förseningar, och dels ett fokus på att i möjligaste mån försöka köra ikapp mindre förseningar som orsakats av yttre faktorer.

Enligt Trafikverket var dessa yttre faktorer som orsakat förseningar under perioden exempelvis snöoväder, signalfel och obehöriga i spårområdet.

Samtidigt har underhållsarbeten på Västra stambanan inletts under kvartalet och påverkat trafiken, främst genom färre avgångar och omledda tåg.

“Underhållsarbetet har inneburit att vi har fått lägga extra mycket omsorg på vår trafikplanering”, säger Erik Wennerholm.

“Det har funnits en del oro att det även skulle orsaka sämre punktlighet, men hittills har det inte blivit så.”

Utöver punktligheten mäts även regularitet – andelen planerade avgångar som faktiskt körs. Under första kvartalet körde VR 99 procent av sina planerade snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg.

“Målet är att alla tåg ska komma fram i tid och vi vet att en utveckling av infrastrukturen behövs för framtiden”, säger Erik Wennerholm.

“Vi kommer att fortsätta att fokusera på det vi kan påverka själva, och samtidigt ge snabb och korrekt information så att försenade resenärer vet vad som gäller. När man har rätt till ersättning för en försening betalas den dessutom automatiskt ut för att förenkla för resenärerna.”

VR Snabbtåg hette tidigare MTRX, men är sedan maj 2024 del av finska VR Group.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Kombitågen Parma–Frövi dubbleras

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Nurminen Logistics introducerade direktförbindelsen mellan Castelguelfo-terminalen i närheten av Parma i norra Italien och Frövi 25 kilometer norr om Örebro i slutet av februari i år. Tågen körs hela vägen av TX Logistik. Transporttiden är två och ett halvt till tre dygn.
Notis

Train Alliance och Polar Structure förlikas

Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.

Nyhet

SJ flyttar underhåll till Gävle

En stor del av underhållet av SJ:s lok och personvagnar flyttas från Hagalund till Gävle. SJ vill bereda plats för nya snabbtågen och de nya regionaltågen i Hagalund. Euromaint i Gävle anställer 20 nya medarbetare och går upp till tvåskift.

Notis

RDC EuroNight har fått en lyckad start

På tisdagskvällen 1 september avgick den första RDC EuroNight från Stockholm mot Hamburg och Berlin. Utåt såg det ut ungefär som vanligt på Stockholms central. Men att nattåget mellan Sverige och Tyskland fortfarande rullar var långt ifrån självklart.