Annons:

Publicerad: 2024-09-28

VR: Ovanligt många bokar julbiljetter tidigt

I år köper fler resenärer sina julresor tidigt på VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg. Idag, när det är tre månader kvar till julafton, har mer än tre gånger fler resenärer redan bokat sin julresa jämfört med tidigare år.

FOTO: VR

Finska VR köpte den populära tågoperatören MTRX tidigare i år och driver nu en tredjedel av snabbtågstrafiken på sträckan Stockholm-Göteborg. I år valde VR att släppa sina julbiljetter extra tidigt – redan den 8 juli fanns de ute till försäljning på bokningssidan.

“Många vill säkra biljetterna till julfirandet med släkt och vänner i god tid för att kunna välja den avgångstid som passar bäst och få lägst pris på biljetterna”, säger Filip Thunell, vd på VR Snabbtåg Sverige.

“Vid den här tiden förra året hade enbart ett fåtal bokat sina julresor, i år ser vi att bokningstrycket är högt redan nu.”

Den mest populära resdagen i jul är den 23 december. En tredjedel av resenärerna som redan har bokat resan till julfirandet har valt dagen före julafton. Även fredagen den 20 december är en populär resdag. Eftersom den 23 december är en måndag räcker det med en dags extra semester för att förlänga julledigheten för många.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Krogen eldhärjad

En av Snälltågets fem restaurangvagnar fick omfattande skador under en brand på Malmö personbangård natten till onsdag 26 mars.

Notis

Spårspring ger tågstopp

Obehöriga som vistas i spårområdet blir ett allt större problem för tågtrafiken och för resenärerna. Enbart Tåg i Bergslagen drabbades av 370 incidenter som resulterade i 67 förseningstimmar förra året.

Notis

Tåg snabbare än flyg mellan Göteborg och Stockholm

Flygplan må vara snabbare än tåg – men tågresor kan vara snabbare än flygresor. Räknas passagerarnas totala restid går det till exempel snabbare att ta snabbtåget än flyget mellan Göteborg och Stockholm, visar en ny rapport baserad på data från Kungliga Tekniska Högskolan (KTH).

Debatt

DEBATT: Undermålig städning av nattågen

Jag har läst artiklarna och debattinläggen på Järnvägar.nu om städningen av och statusen på de vagnar som används i nattågen till och från Boden och jag har efter många års tågåkande min åsikt klar. Det skriver Anneli Strömbom i en debattartikel.

Nyhet

Tågtrafiken stoppas 16 helger i år

Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppas under 16 veckoslut i år. SJ och VR kör snabbtågen via Borås och Trollhättan. Pendeltåg, regionaltåg och några VR-tåg ersätts med buss.

Nyhet

Fortsatt oenighet om nattågen

Hur slitna var lok och vagnar när Vy Tåg tog över trafiken på Övre Norrland? Hur sköttes fordonen under de fyra år Vy Tåg ansvarade för trafiken? I vilket skick var de när SJ tog över i december förra året? En sak är säker. Vy Tåg och SJ är inte helt överens.