Annons:

Publicerad: 2024-10-12

VR:s snabbtåg byter namn till Grodan

Efter en omröstning bland resenärer är det nu klart vilket nytt namn det blir på ett av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg. Det vinnande alternativet blev Grodan med 42 procent av rösterna. På andra plats kom Ei saa peittää, medan Grönluvan fick minst antal röster.

Efter en omröstning bland resenärer byter ett av VR:s snabbtåg Stockholm – Göteborg namn till Grodan. FOTO: VR

Tåget som nu byter namn hette tidigare Rödluvan, vilket passade bra med det tidigare varumärket MTRX röda färg.

Men sedan den finska statliga tågoperatören VR köpte verksamheten före sommaren har MTRX bytt namn till VR, de röda tågen har successivt blivit VR-gröna.

En del av förändringen är också att nu byta namn på tåget Rödluvan. Under en vecka har resenärer fått rösta på tre alternativ som har föreslagits av servicevärdar, lokförare och andra medarbetare på VR – Ei saa peittää, Grönluvan och Grodan.

Vinnare blev Grodan med 42 procent av rösterna. Ei saa peittää (får ej övertäckas på finska) fick 33 procent av rösterna och Grönluvan 25 procent. Totalt deltog 6 000 personer i omröstningen. Namnet offentliggjordes idag vid en dopceremoni på Stockholms Centralstation.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Inga svenska direkttåg till Trondheim

Jernbanedirektoratet säger nej till SJ:s och Norrtågs ansökningar om att få köra direkttåg mellan Sverige och Trondheim. Den norska myndigheten värnar den glesa tågtrafiken på Meråkersbanan och fortsatta tågbyten i Storlien.

SJ:s nattåg till Duved drar upp snön vid Undersåker i mars 2014.
Notis

Nya tåg till Saltsjöbanan

Region Stockholm tecknade den 11 november 2025 ett avtal med Skoda Transportation om att bygga och leverera nya tåg till Saltsjöbanan för att ersätta de över 50 år gamla tågen som trafikerar banan idag.

Notis

Landskrona är Årets station 2025

Resenärerna, riksorganisationen för kollektivtrafikens resenärer, utser årligen Årets station för att uppmärksamma de stationer och resecentrum som på ett bra sätt möter resenärens behov och förväntningar.

Notis

Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik

Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.

Notis

Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg

I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.