Annons:

Publicerad: 2024-10-12

VR:s snabbtåg byter namn till Grodan

Efter en omröstning bland resenärer är det nu klart vilket nytt namn det blir på ett av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg. Det vinnande alternativet blev Grodan med 42 procent av rösterna. På andra plats kom Ei saa peittää, medan Grönluvan fick minst antal röster.

Efter en omröstning bland resenärer byter ett av VR:s snabbtåg Stockholm – Göteborg namn till Grodan. FOTO: VR

Tåget som nu byter namn hette tidigare Rödluvan, vilket passade bra med det tidigare varumärket MTRX röda färg.

Men sedan den finska statliga tågoperatören VR köpte verksamheten före sommaren har MTRX bytt namn till VR, de röda tågen har successivt blivit VR-gröna.

En del av förändringen är också att nu byta namn på tåget Rödluvan. Under en vecka har resenärer fått rösta på tre alternativ som har föreslagits av servicevärdar, lokförare och andra medarbetare på VR – Ei saa peittää, Grönluvan och Grodan.

Vinnare blev Grodan med 42 procent av rösterna. Ei saa peittää (får ej övertäckas på finska) fick 33 procent av rösterna och Grönluvan 25 procent. Totalt deltog 6 000 personer i omröstningen. Namnet offentliggjordes idag vid en dopceremoni på Stockholms Centralstation.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Allt fler tåg i trafik

Stormen Dave medförde att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har ställdes in från påskdagens eftermiddag och drygt ett dygn framåt. Under annandagens eftermiddag kunde sträckan Göteborg–Borås–Värnamo öppnas och X2000-trafiken mellan Göteborg och Stockholm återupptas. VR ställde in all snabbtågstrafik under annandagen.

Nyhet

Nästan inga tåg i Västsverige

Stormen Dave har medfört att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har varit inställd under större delen av annandagen. Trafikverket hoppas kunna öppna några banor för trafik under eftermiddagen.

Nyhet

SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland

SJ:s nya snabbtåg som just nu provkörs hos Alstom i Hennigsdorf norr om Berlin kommer inte att sättas i reguljär trafik förrän i december 2027. Däremot blir det premiär för de nya regionaltågen under hösten nästa år.

Notis

Fler väljer VR Snabbtåg i påsk

Intresset för att resa med VR Snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i påsk ökar. Bokningarna är upp 6 procent jämfört med förra påsken, samtidigt som fler avgångar körs jämfört med i fjol.

Nyhet

Nya Krösatågen två år försenade

Trafikstarten för de nya Krösatågen kommer att bli två år försenad. De nya lingonröda tågen skulle satts i trafik för ungefär ett år sedan. Nu är förhoppningen att få dem i trafik om ett år.

Notis

Terminaler i Norrbotten gav rekord i Göteborg

Godstågstrafiken mellan Norrland och Göteborgs Hamn fortsätter att växa. Två terminaler i Norrbotten sticker ut som drivande bakom den volymutveckling som innebar att 2025 blev det bästa året någonsin för containertransporter mellan Göteborgs Hamn och järnvägsterminaler i Norrland som helhet.

Nyhet

Snälltåget till Mora nästa vinter

Under vintersportsäsongen 2026–2027 kommer Snälltåget att köra dagtåg på lördagar mellan Malmö och Mora med busstransfer till Sälenfjällen. Tågen körs oftast via Stockholm men några gånger via Göteborg.