Annons:
Högre hastigheter i Sollefteå
Järnvägssträckan mellan Västeraspby och Långsele binder ihop Stambanan och Ådalsbanan och Botniabanan. Under 2023 har det utförts säkerhetshöjande arbete på sträckan genom att anlägga tryckbanka. När arbetet är klart går det att köra i högre hastigheter på sträckan.
– Sträckan går genom kuperad terräng och vårt uppdrag är att röja, schakta och spränga bort berg där sikten är skymd för tågföraren. De här åtgärderna tillsammans med vårt tidigare uppdrag är en del av flera åtgärder som Trafikverket gör på sträckan för att höja standarden och säkerheten, säger Peter Pålsson, Svevia.

Foto: Svevia
ANNONS:
Fler notiser
Railcare fortsätter att röja snö
Railcare kommer att sköta snöröjning för Trafikverket i ytterligare fyra år. Med det nya avtalet fortsätter Railcare att fungera som en nationell resurs för snöröjning på ett stort antal platser i Sverige.
Så blir nya Norrköpings Centralstation
Norrköpings kommun har tillsammans med Sveriges Arkitekter arrangerat en tävling om hur den nya centralstationen ska se ut. En jury har utsett ett vinnande förslag, Railway Renaissance, framtaget av Wingårdhs, Fredriksson Arkitektkontor, Bogl och Sigma Civil.
SJ kör norskt lyxtåg från 2025
SJ Norge kommer att köra det nya lyxtåget Norient Express, som ägs av NLE AS. Norska järnvägsmyndigheten SJT har gett klartecken för trafiken och bedömer att Norient Express har en maximal årlig kapacitet om 3 000 resenärer.
Tutproblem på Roslagsbanan
De nya tågen på Roslagsbanan ska vara särskilt anpassade för svenska vinterförhållanden. Men tre månader efter premiärturen har tutorna slutat fungera på grund av snön.