Annons:

Publicerad: 2023-10-19

SJ föreslår fyra direkttåg om dagen till Trondheim

SJ vill köra flera dagliga direkttåg mellan Stockholm och Trondheim från och med december 2024. Det rapporterar Dagens Nyheter.

Planen är ett tåg dagligen på morgonen och ett runt lunch från Stockholm till Trondheim och samma åt andra hållet. Framåt kvällen går ett nattåg från Göteborg och Stockholm till Trondheim och ett åt motsatta hållet.

Det handlar inte om snabbtåg, utan så kallade Intercitytåg, det vill säga klassiska tåg med lok och vagnar. Den stora fördelen med det är, enligt Jan Kyrk, SJ:s affärschef, att det går att anpassa tågen efter hur många som vill resa.

“Det blir lätt att koppla på fler vagnar under högsäsong som jul, påsk, sportlovsveckor och under sommaren. Men även att kunna köra med kortare tåg under lågsäsong för att spara kostnader. Det gäller både dagtågen och nattåget”, säger Jan Kyrk till Dagens Nyheter.

 

FOTO: Kasper Dudzik

ANNONS:

Du kanske också är intresserad av:

Nyhet

Tio röjningslok i ständig beredskap

Röjningslok står nu i beredskap dygnet runt året runt på tio platser i Sverige. I storstadsområdena ska evakuering av tåg inledas högst en timma efter haveri. Röjning av spåren ska påbörjas inom två timmar.

Nyhet

Isen stoppade tågen

Drygt 70 tåg mellan Stockholm och Göteborg ställdes på hela eller delar av sträckan när kontaktledningarna på Västra stambanan genom Tiveden täcktes av is på årets två första dagar. Men det finns botemedel och metoder för att klara is och frost.

När det bildats is eller frost på kontaktledningen försämras elöverföringen från ledningen till strömavtagarna och det bildas ljusbågar som kan förstöra både kolslitskenan och kontaktledningen. DBAG-loket 151.169 med koltåg i Kissing, strax utanför Augsburg, i januari 2019.