Annons:

Publicerad: 2024-10-29

Haverikommissionens rapport från Iggesund klar

Ett SJ-tåg på väg mellan Stockholm och Sundsvall spårade ur 7 augusti 2024 efter ett kraftigt regnväder. Tåget var på väg från Stockholm till Sundsvall med 120 passagerare ombord. Tre personer skadades lindrigt. Nu är Haverikommissionens rapport klar.

Det var vid 12.30-tiden måndag 7 augusti som tåg 562 med X55 3357 spårade ur på Ostkustbanan mellan Iggesund och Hudiksvall.

Enligt Statens haverikommission, SHK, hade Trafikverket fått rapporter om att banvallen var påverkad och sänkte tågens hastighet till 40 km/h. Trots åtgärden gav marken efter och tåget hamnade i en kraftig lutning.

SHK konstaterar att Trafikverket saknade implementerade rutiner för hantering av stora regnmängder, trots tidigare ras på samma plats år 1999. Utredningen lyfter även fram osäkerheter kring Trafikverkets säkerhetskultur och beslut på trafikcentralen.

Dräneringen på platsen var inte dimensionerad för regnvädret och marken underminerades av vattnet.

SHK har riktat rekommendationer till både Trafikverket och Transportstyrelsen för att förbättra beredskapen för extrema väderhändelser och stärka säkerhetskulturen.

LÄS HELA RAPPORTEN HÄR

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik

Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.

Notis

Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg

I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.

Notis

Konferens om pålitliga järnvägar

Temat för Transportstyrelsens säkerhetskonferens 2026 blir pålitliga och motståndskraftiga järnvägssystem. Konferensen som brukar samla över 200 deltagare äger rum i Västerås i februari.

Notis

Uppföljning av utredningen om järnvägens organisation

Det har gått ungefär tio år sedan ”Utredningen om järnvägens organisation” levererade sina betänkanden om järnvägsunderhåll och järnvägens organisation. Dessa innehöll många förslag för att utveckla och förbättra Trafikverket som infrastrukturförvaltare och öka effektiviteten i järnvägssystemet.