Annons:

Publicerad: 2025-05-22

Stora banarbeten ger mycket busstrafik

Det blir som vanligt mycket buss för tågresenärerna i Sverige i sommar. Det är stopp för tågen på delar av Västkustbanan, Mälarbanan och Rååbanan och för alla eltåg genom Borlänge under fyra veckor.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Efter fem års arbete är den nya järnvägstunneln under Varberg och den nya stationen snart klar. En av Västtrafiks X61:or avgår från Varberg mot Göteborg 12 april 2022.

Annons:

”Vi behöver hålla hög takt på investeringar och underhåll under sommarhalvåret”, säger Jon Sundh, avdelningschef på Trafikverket.

”Det är så mycket vi behöver göra att vi behöver förlänga säsongen för de stora banarbetena med flera månader från vår till höst, det räcker inte att jobba några månader på sommaren.”

I år når investeringar och underhåll i de svenska järnvägarna en ny rekordnivå. Trafikverket satsar i år 16 miljarder kronor på 1 700 projekt för underhållet av järnvägarna i Sverige. Det är tio procent mer än förra året.

Men banarbetena kan inte bli så många fler, då skulle tågtrafiken drabbas av alltför stora inskränkningar.

”Vi vill ju störa så lite som möjligt. Vi arbetar som mest intensivt på sommaren när vi stör färre resenärer och transporter eftersom det körs färre tåg under semesterperioden”, säger Jon Sundh.

Dessutom är de allra flesta stora banarbetena planerade sedan flera år tillbaka tillsammans med tågtrafikbolagen.

Bättre framförhållning

”Tack vare att den långa framförhållningen kan tågtrafiken och ersättningstrafiken med buss under sommaren planeras väl och påverkan på resor och transporter minimeras.”

Under sommaren ansluts järnvägstunneln under Göteborg, Västlänken, till Västkustbanan och Kust till kust-banan i Almedal. Under större delen av sommaren kan tågen passera på ett spår. FOTO: Trafikverket

De flesta arbetena med stor påverkan på tågtrafiken och därmed resenärerna är i sommar är koncentrerade till västra delarna av Sverige.

Långt tågstopp på Västkustbanan

Tågtrafiken på Västkustbanan mellan Göteborg och Malmö är delvis inställd hela sommaren, från 9 juni till 20 augusti.

Tågtrafiken genom Varberg är inställd från 9 juni till 13 juli när Varbergstunneln kopplas till Västkustbanan. Måndagen den 14 juli börjar tågen rulla på det nya dubbelspåret genom tågtunneln.

 ”Vi ska koppla in det nya dubbelspåret i norr och i söder och börja riva den gamla anläggningen”, säger Johan Hjertström, projektchef på Trafikverket.

”I söder ska vi färdigställa vägen som ska gå under järnvägen vid Vareborg. Dessutom ska vi testa all ny teknik som ska se till att alla kan färdas tryggt på den nya järnvägen.”

Bussersättning Göteborg–Falkenberg

Från 9 juni till 6 juli körs inga tåg mellan Göteborg och Falkenberg, bussar ersätter. Mellan 7 7 juli och 13 juli är det fortfarande tågstopp mellan Kungsbacka och Falkenberg och trafik med ersättningsbussar men pendeltågen rullar mellan Göteborg C och Kungsbacka med byte mellan tåg och buss i Kungsbacka Hede.

9 juni till 22 juni är tågen inställda på Viskadalsbanan mellan Varberg och Veddige och från 23 juni till 13 juli mellan Varberg och Borås.

Ett spår eller inget spår i Almedal

Under sommaren kopplas också den blivande järnvägstunneln under centrala Göteborg, Västlänken, samman med Västkustbanan och Kust till kust-banan i Almedal.

Det innebär att järnvägen genom Almedal stängs helt under fyra perioder, nämligen 9–10 juni, 21 juni–6 juli, 1–3 augusti samt 19–20 augusti, och att ett spår kan trafikeras övrig tid mellan 11 juni och 18 augusti.

Under den totala och den partiella avstängningen flyttas de två befintliga spåren i Almedal till nya lägen för att kunna ansluta Västlänken till Västkustbanan och Kust till kust-banan.

”Efter sommaren har spåren i Almedal fått sitt slutgiltiga läge” säger Sara Högström, projektledare på Trafikverket. ”Vi har planerat och förberett oss väl och försöker att se till att arbetena ska störa så lite som möjligt.”

Spårvagn i stället för tåg

Under de sammanlagt drygt tre veckorna med totalavstängning hänvisas pendeltågsresenärerna till spårvagnarna mellan centrala Göteborg och Mölndal medan SJ hänvisar sina resenärer till ersättningsbussar.

Under resten av sommaren från 11 juni till 18 augusti är ett spår öppet för trafik genom Almedal och då körs pendeltågen i 30-minuterstrafik mellan Göteborg och Kungsbacka. SJ och Öresundståg kör de flesta ordinarie tåg mellan Göteborg och Malmö men vissa turer ersätts med buss mellan Göteborg C och Mölndal.

Tågen mellan Göteborg och Mölnlycke ställs in mellan 9 juni och 6 juli. Västtrafiks resenärer hänvisas till ordinarie kollektivtrafik vilket i praktiken innebär buss. SJ hänvisar till bussar på linje 100 mellan Göteborg och Borås.

Mälarbanan stängs även i sommar

Tågtrafiken mellan Spånga och Jakobsberg stoppas under sex veckor i sommar, från lördag 28 juni till och med söndag 10 augusti.

Under tågstoppet byggs driftplatsen Barkarby om.

Under ett tiotal nätter i sommar är pendeltågstrafiken dessutom helt inställd mellan Stockholm City och Jakobsberg och under fyra nätter mellan Spånga och Bålsta.

SL hänvisas pendeltågsresenärerna till bussar som går Kungsängen-Akalla och Jakobsberg-Hjulsta.

SJ:s resenärer hänvisas till ersättningsbussar mellan Stockholm och Jakobsberg och vissa fall till tåg mellan Stockholm och Sala och buss eller tråg mellan Sala och Västerås.

Stopp för eltåg i Borlänge

Under fyra veckor, från 14 juli till 10 augusti, är det stopp för alla eltåg genom Borlänge när kontaktledningsanläggningen på Borlänge C byts ut.

All persontågstrafik ställs in under perioden medan godståg som dras av diesellok eller ellok med Last mile-funktion kan trafikera den tre kilometer långa sträckan.

Kontaktledningsarbetena och banarbeten mellan Borlänge och Insjön medför att all tågtrafik som Tåg i Bergslagen ansvarar för på linje 50 Morastrand-Borlänge och på linje 53 på delsträckan Falun-Borlänge-Ludvika ställs in under dessa fyra veckor.

Bussbyten i Borlänge

Tågen mellan Mora och Borlänge ersätts med bussar medan tågen mellan Gävle och Örebro ersätts med ordinarie busstrafik på sträckan Falun-Borlänge och med ersättningsbussar mellan Borlänge och Ludvika.

SJ kommer att köra tåg mellan Stockholm och Säter med byte mellan tåg och buss i Säter. I vissa fall sker byte mellan tåg och ersättningsbuss i Avesta Krylbo.

Upprustningen av Rååbanan mellan Helsingborg och Teckomatorp som pågått i flera år är klar 2026. I sommar sker ballastrening på den 30 kilometer lpnga sträckan. Ett av Green Cargos godståg vid Tågarp maj 2009.

SJ-resenärer som ska resa från Stockholm till orter norr om Borlänge får byta buss i Borlänge till Tåg i Bergslagens ersättningstrafik.

Tidtabellerna för ersättningstrafiken är samordnad mellan Tåg i Bergslagens och SJ:s ersättningstrafik för att möjliggöra resor Stockholm-Leksand-Rättvik-Mora med byte i Avesta Krylbo eller Säter och Borlänge under hela perioden.

Rååbanan stängd fyra veckor

Rååbanan är stängd mellan Helsingborg och Teckomatorp 9 juni-7 juli på grund av ballastrening och ombyggnad av signalsystemet inför kommande höjning av största tillåtna hastighet.

Bussar ersätter de inställda persontågen.

Fortsatt spårbyte på Malmbanan

Det slitna spåret på den 89 km långa sträckan mellan Gällivare och Råtsi byttes och byts under somrarna 2024 och 2025. Mellan mitten av maj och början av oktober i år byts spåret mellan Håmojåkk och Råtsi, 59 kilometer.

Spårbytet innebär att räler, sliprar och makadam byts ut med hjälp av spårbyteståg och ballastreningståg. Ballastreningen siktar bort finmaterial och resterande makadam återvinns.

Arbeten utförs under kvällar och nätter vilket innebär att persontåg, godståg och malmtåg kan framföras dagtid.

I december 2022 sänktes största tillåtna axellasten på sträckan Gällivare-Råtsi från 30 till 25 ton på grund av sprickbildning i rälerna och flera urspårningar. När spåret är bytt i höst kan axellasten höjas till 30 ton.

Fler tåg på Västra stambanan

Det pågående bytet av kontaktledningsanläggningen mellan Olskroken och Alingsås, som tar två och ett halvt år, pausas under veckorna 24–28 i sommar för att godstågen mellan Göteborg och södra Sverige ska kunna köra till och från Göteborg via Falköping när Västkustbanan genom Varberg är stängd för tågtrafik under de fem sommarveckorna.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Debatt

”Europaspåret viktig för ökad spårkapacitet i Skåne”

Några av Sveriges hårdast belastade järnvägssträckor finns i Skåne enligt Trafikverkets rapport om järnvägens kapacitetsutnyttjandet 2024. På flera sträckor ska gods-, fjärr-, regional- och lokaltåg dela på kapaciteten och för den gränsöverskridande trafiken finns idag bara en järnvägsförbindelse över Öresund. Det bidrar till störningskänslighet och ett högt kapacitetsutnyttjande menar Hanne Skak Jensen som är projektledare Europaspåret.

Nyhet

Nya flygtåg för fyra miljarder

A-Train köper sju nya motorvagnståg av Stadler för trafiken mellan Stockholm C och Arlanda flygplats. Kostnaden för tågsätten och 15 års underhåll blir 4,1 miljarder kronor.