Annons:
Från sorgebarn till kassako
Inlandståget går som tåget. Destination Inlandsbanan håller näsan ovanför vattenytan. Inlandsbanans förluster ökar på grund av nedskrivningar av värdet på Lint-motorvagnarna.
Text: Ulf Nyström Foto: Martin Oscarsson

Ett motorvagnståg med två motorvagnar vid Storstupets banvaktsstuga i juli 2013.
”Inlandståget redovisade förluster i flera år och situationen var väldigt jobbig men 2023 vände det och nu har bolaget verkligen lyft”, säger Otto Nilsson, vd för Inlandsbanan AB (IBAB).
För ett år sedan stoppades den planerade försäljningen av Inlandståget till Tågåkeriet i Bergslagen sedan förlusterna vänts till vinst.
Under åren 2020–2022 omsatte Inlandståget 32–49 miljoner kronor per år. De årliga förlusterna var 2,5–4,3 miljoner kronor.
Men 2023 fördubblades omsättningen till 87 Mkr och förlusterna vändes till en vinst på 5,8 Mkr.
Kraftigt förbättrat resultat
Under 2024 har omsättningen ökat ytterligare till 103 Mkr och resultatet efter finansiella poster blev +17,0 Mkr.
Försäljning av transporter och verkstadstjänster till externa kunder ökade från 67,5 till 84,7 Mkr.
”Inlandståget kör betydligt mer virke än tidigare, bland annat från Sikås och från den nya virkesterminalen i Hogdal, och transporterna för Försvarsmakten har ökat väsentligt”. Säger Otto Nilsson.

Ingen försäljning av Inlandståg
Räddningsaktionen för Inlandståg har blåsts av. Sedan företagets ekonomi förbättrats radikalt de senaste åren behöver inte Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab) träda in som räddande ängel.
Annons:
”Det finns planer på att öppna fler virkesterminaler längs banan men inga beslut är ännu fattade.”
Godstrafiken ökade från 2023 till 2024 från 60,1 till 98,6 miljoner bruttotonkilometer.
Ny ledning för Inlandståget
Enligt Otto Nilsson beror framgångarna för Inlandståget till stor del på att bolaget fått en ny ledning med Hans Jonsson som vd.
”Nu drivs företaget professionellt och effektivt”, säger han.
Om det går riktigt bra för Inlandståget går det lite sämre för Destination Inlandsbanan
Turisttrafiken ger en mindre förlust som uppvägs av andra intäkter.
Under 2024 var nettoomsättningen 20,1 miljoner kronor och resultatet 0,3 Mkr. Omsättningen ökade marginellt från 2023 medan resultatet försämrades med drygt en halv miljon kronor.
Två förlorade år under pandemin
Omsättningen tiofaldigades dock med jämfört pandemiåret 2021 och femfaldigades jämfört med 2021 då reserestriktionerna var mindre rigorösa.
2024 genomfördes 11 191 resor på Inlandsbanan, en ökning med knappt 500 jämfört med 2023.
”Vi räknar med ungefär 11 500 resor i år”, säger Otto Nilsson på en drygt halvfull motorvagn på väg från Östersund till Gällivare.
”Men på returresan i övermorgon är tåget i stort sett fullbokat.”
”Resandet är helt okej, vi kan inte ha så många fler ombord under de tio sommarveckorna vi kör per säsong så långe vi använder endast en motorvagn i varje tåg.”
Inlandståget förfogar över fem motorvagnar varav tre är i trafik, ett står i reserv och ett används som reservdelsförråd.
Förlust för moderbolaget
Moderbolaget Inlandsbanan går med förlust. Från 2023 till 2024 ökade förlusten från 14,0 till 20,2 miljoner kronor.
Tack vare vinsten i dotterbolaget Inlandståget stannade förlusten i koncernen 2024 vid 2,3 Mkr, året innan var förlusten i koncernen 17,6 Mkr.
Trots den ökande godstrafiken på Inlandsbanan inbringade banavgifterna blygsamma 1,2 Mkr under 2024.
Den absolut största intäktskällan för Inlandsbanan AB är det statliga bidraget till underhållet av banan. Beloppet uppgick 2024 till 214 miljoner kronor.
Statsbidraget uppgick till 245 miljoner kronor men 35 Mkr har ”sparats” och redovisas som ”överflyttat till 2025”. Tre Mkr hade sparats från 2023 till 2024.
80 000 nya sliprar på två år
”Vi bytte 40 000 sliprar under förra året och kommer att byta lika många i år”, säger Otto Nilsson.
”Det handlar om ströbyten på i stort sett hela sträckan.”
”Vi hoppas att regeringen i den kommande nationella planen för underhåll och investeringar kommer att bevilja oss pengar för en satsning på den nordligaste delen av banan, Arvidsjaur–Gällivare, så vi kan rusta upp den för 22,5 tons avellast, samma som gäller på övriga delen av banan.”
Orsaken till det försämrade resultatet i moderbolaget och delvis det förbättrade resultatet i dotterbolaget Inlandståget är att de fem motorvagnstågen av typen Lint som köptes 2019 har överförts från Inlandståget till Inlandsbanan.
Två nedskrivningar av Lint-tågen
De fem motorvagnstågen är ett ekonomiskt sorgebarn. 2023 skrevs värdet ner med 22,9 miljoner kronor efter extern värdering. 2024 gjordes en ny nedskrivning med 19,2 Mkr efter ny extern värdering.
”Vi hoppas och tror på godkännande från Transportstyrelsen av Lint-motorvagnarna i september”, säger Otto Nilsson.
”Eftersom vi kör sparsam trafik under höst, vinter och vår försöker vi få ett antal av motorvagnarna uthyrda.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
BLS Rails dotterbolag i konkurs
BLS Rails norska dotterbolag BLS Rail AS har ansökt om att försättas i konkurs. Förra året var förlusten i bolaget drygt åtta miljoner kronor och förlusterna har fortsatt under 2025.
Staten räddar tågfärjorna
Regeringen gav i slutet av juni Trafikverket i uppdrag ”vidta åtgärder” för att säkerställa fortsatt tågfärjetrafik mellan Sverige och Tyskland.
Trafikverket vill se lägre fart
Bromsande tåg kan ge upphov skogsbränder och Trafikverket uppmanar nu tågtrafikföretagen att dra ner på farten för att minska antalet inbromsningar.
Tågab ser möjligheter efter tappen
Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab) har tappat brödtransporterna från Filipstad till Hamar i Norge och kommer i december att förlora körningarna för Vänerexpressen mellan Göteborg och Karlstad. Men Tågab ser nya möjligheter.