Annons:
Nya virkesvagnar för Innofreight
Protrain tog 14 december över transporterna av sågtimmer och massaved för Holmen. 28 nya virkesvagnar ställs i ordning för transporterna över stora delar av Sverige.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Ett Krösatåg mellan Värnamo och Vaggeryd passerar Båramo medan Innofreights nya virkesvagnar ställs i ordning för transporterna för Holmen Skog.
Annons:
”20 vagnar är klara, de resterande åtta kan sättas i trafik om några dagar”, säger Bertil Leijding, vd för Innofreight Scandinavia.
De nya vagnarna har tillverkats av Tatravagongka i Zagreb och körts genom Europa de senaste veckorna.
Sidogavlar och timmerbankar monteras på kombiterminalen i Båramo.
Stora vagnar blir större i Sverige
”Vagnarna är utformade för den svenska lastprofilen och ryms inte på järnvägarna på kontinenten så vi monterar de utrymmeskrävande delarna här i landet”, säger Bertil Leijding.
Virkestransporterna för Holmen Skog har i flera år körts av Green Cargo men i samband med tidtabellsskiftet 14 december tog Protrain över transporterna med inhyrda lok från Railpool och vagnarna från Innofreight.
Protrain tar över Holmens virkestransporter
Protrain kör i samarbete med Tågab timmer för Specialvirke och kommer från tidtabellsskiftet i december att köra så gott som allt rundvirke för Holmen Skog. Det inhyrda Traxx-loket 187.408 från Railpool med ett tåg för Specialvirke i Braviken 8 april i år.
De nya virkesvagnarna med beteckningen Sggrrs Gigawood levereras som två dubbelkopplade 40 fots-vagnar på sammanlagt 26,7 meter.
Transporterna omfattar cirka 750 000 kubikmeter rundvirke årligen.
Virke från nio terminaler
Avtalet mellan Protrain och Holmen Skog, som är på tre år med option på ytterligare två år, gäller transporter av virke från nio terminaler som Holmen använder till ett tiotal av Holmens anläggningar och externa kunder runt om i landet, från Småland i söder till Norrbotten i norr.
Bland de nio terminalerna finns Bastuträsk. Vännäs, Örnsköldsvik, Ånge och Kjula utanför Eskilstuna. Merparten av virket körs till Iggesund och Norrköping.
De nytillverkade vagnarna med beteckningen Sggrrs Gigawood levereras som två dubbelkopplade 40 fots-vagnar på sammanlagt 26,7 meter som kan lasta upp till 35 kubikmeter timmer per trave eller runt 30 kubikmeter per trave med klenare massaved.
De nya virkesvagarna kan lasta upp till 35 kubikmeter timmer per trave eller runt 30 kubikmeter per trave med klenare massaved.
Ett tåg = 65 timmerbilar
Tack vare den stora svenska lastprofilen och optimeringen av timmerbankarna kan de nya vagnarna lasta 30 procent större travar än äldre virkesvagnar och ett tåg kan lasta 2 600 kubikmeter virke, lika mycket som 65 timmerbilar.
”Det är verkligen imponerande vagnar som kan lasta väldigt mycket virke”, säger Bertil Leijding. ”Det blir spännande att se hur trafiken med den nya vagnarna kommer att fungera i vinter. Liknande vagnar har rullat i övre Norrland sedan 2017 och de har verkligen satts på prov men varje vinter är unik med olika utmaningar.”
230 vagnar i trafik i Sverige
Innofreght har drygt 230 vagnar i Sverige, de flesta i trafik för SCA och Specialvirke med Hector Rail och Protrain som tågdragare.
Innofreight kommer i sommar att tillhandahålla liknande vagnar för containertransporter mellan Göteborg Skandiahamnen och Båramo. Ett annat företag tar efter årsskiftet över containertrafiken när BLS Rail upphör med godstågstrafik.
Bertil Leijding, vd i Innofreight Scandinavia, och tillträdande vice vd:n Oskar Olofsson är nöjda efter slutmonteringen av de 20 första virkesvagnarna.
På lite sikt kan det bli aktuellt för Innofreight att tillhandahålla 90-fots femtravars virkesvagnar för den svenska marknaden.
Längre vagnar för fem travar
”Med de längre dubbelvagnarna kan man lasta en femte virkestrave över kopplingen mellan vagnarna”, säger Bertil Leijding. ”Men det blir lite trixigt, det handlar om stockar på fyra-fem meter och det ställer krav på att man lastar rätt.”
Innofreight, med huvudkontoret i Österrike, har sammanlagt 3 500 vagnar och 22 000 containrar i trafik i 20 länder i Europa.
Företaget har i samarbete med MSC, världens största rederi, startat tillverkning av järnvägsvagnar i Trieste i nordöstra Italien där finländska Wärtsilä nyligen lämnat en motorverkstad.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste nyheterna:
SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland
SJ:s nya snabbtåg som just nu provkörs hos Alstom i Hennigsdorf norr om Berlin kommer inte att sättas i reguljär trafik förrän i december 2027. Däremot blir det premiär för de nya regionaltågen under hösten nästa år.
Direktupphandling av nattågstrafiken
Trafikverket avbryter upphandlingen av nattågstrafiken mellan Stockholm och Övre Norrland. De anbud som kom in var för dyra. Nu kommer Trafikverket att genomföra en direktupphandling av trafiken.
Nytt liv för tågfärjan Ystad–Polen
Sedan ett år transporteras räler från ArcelorMittal i södra Polen till rälverkstaden i Sannahed. Med de regelbundna transporterna har tågfärjan Polonia mellan Świnoujście och Ystad fått en nystart.
Tågab köper fem lok av Green Cargo
Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab) redovisar kraftigt ökad omsättning under 2025. Företaget köper fem lok av Green Cargo för att klara ökad trafik och som ersättning för äldre lok.




