Annons:
Protester mot indragna nattåg
På söndagskvällen rullade det sista nattåget inom överskådlig tid från Narvik via Kiruna, och Gällivare söderut mot Boden och Stockholm. I Gällivare demonstrerade närmare 100 personer mot indragningen av nattåget och regeringens trafikpolitik.
Text: Ulf Nyström
90 personer demonstrerade på söndagskvällen i Gällivare mot att nattågen till och från Gällivare. Kiruna, Abisko och Narvik ställs in. Förra veckan hölls manifestationer på flera andra orter i norra Sverige. FOTO: Susanne Szerwinski-Schäfer
Annons:
I rätt tid, klockan 18.54 på söndagskvällen, avgick tåg 93 från Gällivare. Det var sista nattåget från Gällivare på minst åtta månader.
Trafikverket har beslutat att dra in nattågstrafiken norr om Boden och att resenärerna till och från Gällivare, Kiruna, Abisko, Narvik och stationerna däremellan under resten av tidtabellperioden till mitten av december får byta till dagtåg med enbart sittvagnar klockan 06 på morgonen vid resor norrut och 22-tiden på kvällen vid resor söderut.
”Helt förfärligt”
”Det är ju helt förfärligt”, säger Sandra Josefsson, sekreterare i Gällivarekretsen av Svenska Naturskyddsföreningen.
”Vi är många häruppe som har rest med nattågen flera gånger om året och söndagens tåg var fullbokat sedan länge.”
”Det här blir en kraftig försämring av våra möjligheter att resa klimatsmart och miljövänligt.”
”Det är särskilt jobbigt för barnfamiljer som måste väcka barnen vid 05-tiden på morgonen för att byta tåg eller inte få dem i säng förrän vid 23-tiden på kvällen.”
På söndagskvällen samlades närmare 100 personer vid stationshuset i Gällivare i anslutning till nattåget avgång söderut.
”Jag skrev en kort uppmaning till våra medlemmar på lördagsförmiddagen så det var fantastiskt att så många kunde ställa upp med så kort förvarning”, säger Sandra Josefsson.
Manifestationer på fler platser
Tidigare under veckan har liknande manifestationer ägt rum i Abisko, Kiruna, Boden, Luleå och Älvsbyn.
Det är inte bara nattåget som försvinner från Malmbanan. Nattåget mellan Stockholm och Luleå dras samtidigt in norr om Umeå och dagtåget mellan Luleå och Narvik som haft anslutning till detta nattåg dras in.
Bakgrunden till de kraftiga försämringarna av tågtrafiken till och från norra Sverige är ökande kostnader för den upphandlade nattågstrafiken och uteblivna ökningar av statens anslag för upphandlad tågtrafik.
Halverad nattågstrafik till Norrbotten
SJ tvingas krympa nattågstrafiken till Övre Norrland sedan Trafikverket beslutat att drastiskt dra ner på den ekonomiska ersättningen till SJ. Trafikverket skyller på regeringen och oväntat kostsam nattågstrafik.
Det blir betydligt jobbigare för barnfamiljer att resa till och från orterna vid Malmbanan när de tvingas byta tåg tidigt på morgonen och sent på kvällen. FOTO: Sandra Josefsson
”Regeringen skickar helt fel signaler och gör fel prioriteringar”, säger Sandra Josefsson.
”Regeringen vill inte satsa mer pengar till tågtrafiken vilket drabbar massor av människor här uppe i norr men också resenärer från södra Sverige samtidigt som den ökar stödet till flyg- och biltrafiken.”
I går, måndag, presenterade regeringen vårändringsbudgeten.
I propositionen finns inga förslag om höjda anslag för upphandlingen av tågtrafik.
Resor med bil, båt och flyg stöttas
Däremot vil regeringen tillfälligt sänka skatten på bensin och diesel till en kostnad för staten på 1,6 miljarder kronor, öka anslaget för ersättning till kommunala och privata flygplatser med 15 miljoner kronor, öka anslaget för flygtrafiktjänsten med 41 miljoner kronor och öka anslaget för stöd till resor mellan Gotland och fastlandet med färja eller flyg med 125 miljoner kronor.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Olika moms på tågmat
1 april sänktes momsen på livsmedel från tolv till sex procent. Men restaurangmomsen är fortfarande tolv procent. Därför blir det skillnad på mat som serveras på tågen och mat som hämtas för förtäring på annan plats i tågen.
Stora Tågsemesterboken – för alla som vill resa med tåg
Nu är Stora Tågsemesterboken här, som med sina 384 sidor gör skäl för namnet. ”Jag tror att det är många som funderar på att börja resa eller vill resa mer med tåg på semestern”, säger författaren Susanna Elfors.
Vi gjorde oss fria från kolet, varför går vi tillbaka?
I maj i år är det hundra år sedan Västra stambanan elektrifierades. Det säger något om hur transportsystem formas. Malmbanan mellan Kiruna och Riksgränsen hade då redan varit elektrifierad i ett decennium. Erfarenheterna visade att det gick att driva tunga transporter med inhemsk el i stället för importerade bränslen.
Fortfarande stopp på flera banor
Tre dygn efter stormen Dave klingade av är det fortfarande stopp för tågtrafiken på flera järnvägar i Västsverige. När tågen åter kan börja rulla är ännu osäkert.




