Annons:

Publicerad: 2023-12-04

Fyra tåg i timmen till Köpenhamn

Det händer mycket inom tågtrafiken i Skåne från den 10 december 2023. Till exempel får Pågatågen nya tidtabeller och fler resmöjligheter under 2024. I samband med tidtabellskiftet är också samtliga Öresundståg upprustade. Inredningen har bytts ut och tågen har målats utvändigt. 

Nyheter Pågatågen

  • Söderåsbanan knyts ihop med Lund och får uppehåll i Gunnesbo vidare ner mot Malmö.
  • Lommabanan (Furulund och Lomma station) får halvtimmestrafik, även på helgerna.
  • Burlöv blir en pendlarstation med sex pågatåg i timmen. Vidare får Hjärup och Åkarp fyra tåg i timmen och det blir återigen möjligt att resa mellan Hjärup, Åkarp och Burlöv.
  • Den nya stationen Klostergården (Lund) öppnas och får trafik med fyra pågatåg i timmen. Därmed finns nu fyra stationer inom Lund.
  • Ett nytt PågatågenExpress kommer att köra Malmö–Ystad klockan 16.30 på vardagar.
  • Den 5 februari startar halvtimmestrafik i rusningstid mellan Helsingborg och Förslöv.
  • Malmö–Ystad–Malmö behåller trafik var trettionde minut, men Ystad blir slutstation. Skånetrafiken kör istället Ystad-Simrishamn-Ystad med två Pågatåg enligt egen tidtabell. Bytestiden för resande från Malmö–Simrishamn blir nio minuter. Anledningen är ombyggnad av Svedala station som inte gör det möjligt att mötas där.

Nyheter Öresundstågen

  • Trafiken över Öresundsbron övergår till taktfast fyra tåg i timmen mellan 05.00–18.00. I rusningstid går sex tåg i timmen över bron.
  • Trafiken mellan Malmö och Helsingborg utökas i rusningstid. Från nuvarande tre tåg i timmen till fyra tåg i timmen. Tågen från Helsingborg fortsätter över till Köpenhamn.
  • De tåg som går Helsingborg–Göteborg kommer under 2024 att gå med två tågsätt mot nuvarande ett, i rusningstid. Det innebär att antalet sittplatser ökar från 229 till 458.
  • Burlöv får Öresundstågstrafik med två tåg i timmen under rusningstid på vardagar.
  • Några sträckor får kortare restider. Bland annat Hässleholm–Kalmar som får 12 minuter kortare restid.
  • Även mellan Helsingborg och Halmstad kortas restiden med 12 minuter.
  • Tio nya tåg kommer att tillföras Öresundstågsflottan. Det innebär att Skånetrafiken nu förfogar över samtliga 111 Öresundståg. Därmed kan man köra med längre tåg och antalet förseningar på grund av vagnsbrist ska minska.

Krösatågen

  • Krösatågen kommer att köra som de har gjort under 2023.
Ett Öresundståg vid station Triangeln i Malmö. FOTO: Kasper Dudzik

ANNONS:

Du kanske också är intresserad av:

Notis

Östgötapendeln punktligast i landet

Att ta över ett tågkontrakt är alltid en utmaning då verksamheten präglas av många förändringar och nya arbetssätt. Trots detta har Transdev sedan starten i somras redan uppnått avtalade incitamentsnivåer för Östgötapendeln.

Nyhet

Kräver stopp för SJ:s nattåg

Trafikverket bryter mot reglerna om statsstöd för tågtrafik när det upphandlat tågtrafik som gör det möjligt för SJ att köra nattåg till Tyskland som skadar konkurrenten Snälltåget. Det anser Allrail, alliansen för oberoende tågtrafikföretag.

Nyhet

Nattåg utan sovvagnar

Trafikstyrelsen i Danmark godkänner inte de sovvagnar som SJ planerat att använda i nattågen mellan Stockholm och Hamburg. Tågen kommer troligen att köras med enbart liggvagnar.