Annons:
Fyra tåg i timmen till Köpenhamn
Det händer mycket inom tågtrafiken i Skåne från den 10 december 2023. Till exempel får Pågatågen nya tidtabeller och fler resmöjligheter under 2024. I samband med tidtabellskiftet är också samtliga Öresundståg upprustade. Inredningen har bytts ut och tågen har målats utvändigt.
Nyheter Pågatågen
- Söderåsbanan knyts ihop med Lund och får uppehåll i Gunnesbo vidare ner mot Malmö.
- Lommabanan (Furulund och Lomma station) får halvtimmestrafik, även på helgerna.
- Burlöv blir en pendlarstation med sex pågatåg i timmen. Vidare får Hjärup och Åkarp fyra tåg i timmen och det blir återigen möjligt att resa mellan Hjärup, Åkarp och Burlöv.
- Den nya stationen Klostergården (Lund) öppnas och får trafik med fyra pågatåg i timmen. Därmed finns nu fyra stationer inom Lund.
- Ett nytt PågatågenExpress kommer att köra Malmö–Ystad klockan 16.30 på vardagar.
- Den 5 februari startar halvtimmestrafik i rusningstid mellan Helsingborg och Förslöv.
- Malmö–Ystad–Malmö behåller trafik var trettionde minut, men Ystad blir slutstation. Skånetrafiken kör istället Ystad-Simrishamn-Ystad med två Pågatåg enligt egen tidtabell. Bytestiden för resande från Malmö–Simrishamn blir nio minuter. Anledningen är ombyggnad av Svedala station som inte gör det möjligt att mötas där.
Nyheter Öresundstågen
- Trafiken över Öresundsbron övergår till taktfast fyra tåg i timmen mellan 05.00–18.00. I rusningstid går sex tåg i timmen över bron.
- Trafiken mellan Malmö och Helsingborg utökas i rusningstid. Från nuvarande tre tåg i timmen till fyra tåg i timmen. Tågen från Helsingborg fortsätter över till Köpenhamn.
- De tåg som går Helsingborg–Göteborg kommer under 2024 att gå med två tågsätt mot nuvarande ett, i rusningstid. Det innebär att antalet sittplatser ökar från 229 till 458.
- Burlöv får Öresundstågstrafik med två tåg i timmen under rusningstid på vardagar.
- Några sträckor får kortare restider. Bland annat Hässleholm–Kalmar som får 12 minuter kortare restid.
- Även mellan Helsingborg och Halmstad kortas restiden med 12 minuter.
- Tio nya tåg kommer att tillföras Öresundstågsflottan. Det innebär att Skånetrafiken nu förfogar över samtliga 111 Öresundståg. Därmed kan man köra med längre tåg och antalet förseningar på grund av vagnsbrist ska minska.
Krösatågen
- Krösatågen kommer att köra som de har gjort under 2023.
Ett Öresundståg vid station Triangeln i Malmö. FOTO: Kasper Dudzik
ANNONS:
Du kanske också är intresserad av:
Nu rullar de första nyrenoverade X61-tågen in i Göteborg
Västtrafiks 22 tåg av modell X61 får en upprustning i Oslo. I helgen återvänder det tredje tåget. I renoveringen blir tågen blå, får nytt tyg på sätena och tydligare hänvisningar till cykelplatserna.
Nytt lagförslag hotar tågresor till Köpenhamn
Det finns stor risk för att SJ måste ställa in trafiken på sträckan Köpenhamn–Malmö med alla snabbtåg om ett nytt lagförslag om tillfälliga förbud att transportera personer utan giltiga identitetshandlingar till Sverige går igenom och tillämpas.
Tillfällig bistro halvvägs till Berlin
I oktober ska SJ äntligen kunna sätta in den första av tre restaurangvagnar som nu byggs om för nattågen mellan Stockholm och Berlin. I väntan denna kompletterar SJ tågen med en bistrovagn på svenska spår.
Tunnelbanan fyller 75 år – så firas jubileet
I år fyller Stockholms tunnelbana 75 år och detta jubileum kommer att firas på flera sätt under året. Från den 27 februari och under hela våren håller Spårvägsmuseet flera aktiviteter för att uppmärksamma tunnelbanans historia fram till idag.



