Annons:

Publicerad: 2024-03-09

Margareta Hysén årets spårvagnsförare

Det var en förvånad och glad Margareta “Maggan” Hysén som idag fick motta priset som årets spårvagnsförare 2023 i Göteborg. Hon blir också den första föraren att få sitt namn på spårvagn 530 av modell M33.

Maggan har jobbat på Göteborgs Spårvägar sedan oktober 1981, först som konduktör och sen som både buss- och spårvagnsförare.

“Det bästa under alla dessa år har varit alla kollegor och arbetsledningen. Sen är ingen dag och ingen hållplats den andra lik. Jag gillar att man får träffa så mycket olika människor och att det alltid händer något. Det är det bästa med att vara spårvagnsförare.

Motiveringen till årets pris löd: “Du är en sann ambassadör för Göteborgs Spårvägar, som representerar medarbetarskapet och vår vision. Det höga antalet nomineringar i år visar hur uppskattad du är av dina kollegor på Göteborgs Spårvägar. Du har bevisat att du är en spårvagnsförare i världsklass som alltid är i tid till vagnen, i korrekt uniform och som tar dina resenärer till rätt plats med utmärkt kundfokus och säkerhetstänk”.

Stort grattis Maggan från oss på Järnvägar!

 

FOTO: Göteborgs Spårvägar

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Gamla banor får nytt liv

Trafikverket bygger två teststräckor på järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn och den nedlagda sträckan mellan Morjärv och Haparanda röjs fram. Två viktiga projekt för att för att stärka Sveriges motståndskraft i vardag, kris och krig.

Röjd del av järnvägen mellan Morjärv - Karungi - Haparanda. Foto: Trafikverket
Notis

Åter tågtrafik Göteborg–Alingsås

Klockan 05:15 på måndagsmorgonen, fyra minuter tidigt, passerade tåg 400 Lerum på sin väg från Göteborg till Stockholm. Därmed hade tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås återupptagits efter åtta veckors avstängning.

Notis

Railcare tecknar nytt ramavtal med Trafikverket

Railcare har tecknat ett nytt ramavtal med Trafikverket avseende entreprenadarbeten i Sverige. Ramavtalet gäller 3 år från och med 1 februari 2027 med option om förlängning på ytterligare 1+1 år. Liksom tidigare ramavtal kommer löpande avrop att ske.

Notis

Sex av tio VR-snabbtåg i tid under andra kvartalet

Under april till och med juni anlände 61 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i tid. Kvartalet präglades av flera större störningar i järnvägstrafiken, bland annat nedrivna kontaktledningar, stormen Dave och flera ovanliga externa händelser.