Annons:
Ny tågdepå i Göteborg
Jernhusens nya tågdepå i Sävenäs invigdes på fredagen. Här kommer Västtrafiks 45 nya regionaltåg att garantibesiktigas och underhållas.
Text: Ulf Nyström Foto: Eddie Löthmark
Västtrafiks nya regionaltåg X80 kommer att underhållas i den nya depån i Sävenäs.
Annons:
De som klipper bandet är Staffan Andersson från Skanska, Kerstin Gillbro från Jernhusen, Pontus Gunnäs från Västtrafik och Bijan Zainali, Västtrafiks styrelseordförande.
Det är ont om uppställningsspår för Västrafiks fordon. En del motorvagnståg ställs kvällar och helger upp på Sävenäs rangerbangård.
”Vi hoppas ha ett antal uppställningsspår klara i Lärje norr om Göteborg Marieholm vid Vänerbanan år 2025”, säger Pontus Gunnäs.
”Planering pågår dessutom för uppställningsspår och en mindre depå för dagligt underhåll vid Västkustbanan strax söder om Mölndals Nedre.”
”Men det är brist på uppställningsspår och vi är lite oroliga för att inte hitta tillräckligt med platser.”
Kostnad 260 miljoner kronor
Den nya depån i Sävenäs har kostat 260 miljoner kronor inklusive infrastrukturinvesteringar och bekostats av statliga Jernhusen. Västtrafik kommer att hyra depån för 40 miljoner kronor per år.
”Västtrafiks bedömning pekar på att Västra Götalandsregionen står inför en stark befolkningstillväxt de kommande åren och Västtrafik har som mål att fördubbla tågresandet till 130 000 dagliga resor år 2035”, skriver Kerstin Gillsbro, vd i Jernhusen, till Järnvägar.nu.
Pontus Gunnäs är tågchef på Västtrafik.
Många deltog i ceremonin.
”För att Västtrafik ska lyckas med det är Jernhusens utbyggnad av depån i Sävenäs en avgörande faktor. De 45 nya tågen kräver en modern och högteknologisk underhållsdepå. Vi har utvecklat Sävenäs med hållbara, moderna byggmetoder, en byggnad som ska leva länge och maximera tågens livslängd.”
Jernhusen äger 13 underhållsdepåer
Jernhusen äger och förvaltar 13 underhållsdepåer för tåg i Sverige, nästan hälften av alla tågdepåer i landet.
”Hagalunds depå, strax norr om Stockholm, som delvis byggdes redan under tidigt 1900-tal, genomgår nu en omfattande utbyggnation och modernisering som anpassning till nya moderna tåg och ökade kapacitetsbehov”, skriver Kerstin Gillsbro.
”Vi bygger en ny fastighet på 8 400 kvadratmeter för underhåll av SJ:s nya regionaltåg. Den nya hallen kommer att byggas med de senaste teknikvalen och kommer att miljöcertifieras. Arbetet sker i flera olika parallella byggprojekt och kommer att pågå fram till 2026.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
Kerstin Gillsbro, vd Jernhusen.
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Green Cargo skär ner
Green Cargo varslar 70 anställda om uppsägning. Det handlar om administrativ personal, de allra flesta verksamma Hallsberg och Solna.
Långt avtal om malmtransporter
Railcare kommer att transportera järnmalm för Kaunis Iron från Pitkäjärvi till Narvik i ytterligare tio år. Det nya avtalet gäller till november 2031.
Långt tågstopp efter urspårning
Tåg 562 med X55 3357 spårade vid 12.30-tiden på måndagen ur på Ostkustbanan mellan Iggesund och Hudiksvall. Tåget, som var på väg från Stockholm till Sundsvall, hade 120 passagerare ombord. Tre personer skadades lindrigt.
Transdev tar över Mälartåg
Transdev tar över ansvaret för den tågtrafiken i Stockholm-Mälardalen från MTR från och med den 16 juni 2024. Avtalet omfattar Mälartågs samtliga fem regionaltågslinjer och avtalstiden är två år.




