Annons:

Publicerad: 2024-02-25

Ny urspårning på Malmbanan

Ett tomt malmtåg på väg från Narvik till Kiruna har spårat ur vid Vassijaure. Inga personskador är rapporterade enligt LKAB.

Strax före klockan åtta på lördagskvällen den 24 februari inträffade en ny urspårning vid Vassijaure station på Malmbanan mellan Kiruna och Narvik. Det är samma plats som den förra urspårningen som orsakade ett stopp på 65 dagar på linjen. Trafiken återupptogs efter det stoppet tisdag 20 februari med begränsad hastighet och sänkt maxlast på malmtågen. 

LKAB väntar på klartecken från Trafikverket för att påbörja röjning och bärgning. Det var hårt väder i området på lördagskvällen.

“Jag vet att det ska vara ett möte med järnvägsföretagen och LKAB. Vi får se i morgon (söndag) förmiddag vad man har kommit fram till”, säger Bengt Olsson, presschef vid Trafikverket, till TT.

 

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

RDC EuroNight har fått en lyckad start

På tisdagskvällen 1 september avgick den första RDC EuroNight från Stockholm mot Hamburg och Berlin. Utåt såg det ut ungefär som vanligt på Stockholms central. Men att nattåget mellan Sverige och Tyskland fortfarande rullar var långt ifrån självklart.

Nyhet

Många år innan lupinerna är besegrade

Trafikverket måste som andra statliga myndigheter sedan 15 maj intensifiera kampen mot invasiva växter som lupin och parkslide. Men det är ett arbete som kommer att ta många år och kan kräva ökade tider i spår och avstängda järnvägar.

Notis

Ruben Östlund får Göteborgs Spårvägars Kulturpris 2026

Varje år utser Göteborgs Spårvägar, tillsammans med Göteborgs Stad Kulturnämnd, en känd göteborgsprofil till årets Kulturpristagare. Kulturpristagaren får 20 000 kronor och en skulptur skapad av formgivaren Carl-Johan Skogh. Vinnaren får också namnge en spårvagn och sin biografi uppsatt i vagnen.

Notis

Infrakraft tilldelas spårbytesentreprenad på Malmbanan

Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytesentreprenad Boden–Harrträsk, etapp 2 Boden–Näsberg, ett omfattande projekt på Malmbanan i Norrbotten. Entreprenaden är värd drygt 495 miljoner kronor och omfattar förnyelse av spår, slipers, ballast och tillhörande anläggningsdelar, samt åtgärder på flera driftplatser längs sträckan.