Annons:
Ny vd för Väte Rail
Björn Sandberg, 45 år från Malmö, tar från första juli över som ny vd för tågbolaget Väte Rail AB. Björn har en gedigen snart tjugofemårig erfarenhet inom järnvägsbranschen och har sedan år 2010 avancerat inom företaget till att 2024 bli vice vd, men har i flera år varit avgående vd:s högra hand och närmaste medarbetare.
Björn Sandberg säger att hans fokus i arbetet som ny vd kommer att ligga på att förädla och utveckla företagets potential samt att intensifiera arbetet för att göra Väte Rail AB till Sveriges grönaste tågbolag.
Väte Rail AB, grundades 2008 och är ett järnvägsbolag med växling, terminaltjänster och godstågsdragning som främsta verksamheter. Företaget med huvudkontor i Malmö har sedan starten ständigt expanderat och har nu drygt 100 anställda på flera platser i Sverige.
Avgående vd tillika delägare och grundare till Väte Rail AB, Jan G Forslund lämnar posten vid 70 års ålder för att enbart ägna sig åt uppdraget som styrelseordförande.
“Jag är mycket stolt över Björn Sandberg och glad att han tar över ledningen. Med detta får en ny generation växa med VÄTE Rail AB och säkra företagets framtid”, säger Jan G Forslund i en kommentar.
jörn Sandberg ny VD för Väte Rail AB. FOTO: Väte Rail
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Spårarbete i Norrahammar flyttar spåren
Arbetet ska göra det möjligt att flytta spåret västerut där det ligger nära ån.
Fler försenade fjärrtåg i september
Fler lokal- och regionaltåg var i tid i september än under september förra året men andelen försenade fjärrtåg ökade. Det visar Trafikverkets statistik för tågtrafiken i Sverige.
Green Cargo på rätt spår
Tredje kvartalet förra året var ett av de värsta i Green Cargos historia. Tredje kvartalet i år blev ett av de bästa. 2026 kommer att sluta med ett positivt rörelseresultat och kan sluta med ett positivt organiskt resultat.
Nytt dubbelspår för godstågen
Om två år ska Godsstråket genom Bergslagen fått dubbelspår mellan Avesta Krylbo och Dalslund, bangården i Avesta Krylbo fått 17 nya växlar och de flesta driftplatserna mellan Avesta Krylbo och Storvik ska ha förlängts och försetts med utrustning för samtidig infart.
Klart linjeförslag för Norrbotniabanan genom norra Piteå
Arbetet med Norrbotniabanan genom norra Piteå går vidare. Nu har Trafikverket tagit fram en förordad linje mellan Öjebyn och Rosviksbodarna som blir utgångspunkt för den fortsatta planeringen av järnvägen.
Arlanda express bygger för nästa generation
Arbetet med att bygga ut A-Trains depå på Arlanda är igång. Utbyggnaden är en del av A-Trains långsiktiga investering i nästa generations Arlanda express-tåg och förbereder anläggningen för sju nya, längre tåg med över 50 procent högre passagerarkapacitet.
Trä från Fiskarheden åter på tåg
Tågtransporterna av sågade trävaror från Fiskarheden Trävaru har återupptagits. Green Cargo och Grenland Rail kör nu två tåg varannan vecka mellan Malungsfors och Göteborgs hamn.
Transformator på 300 ton tog tåget
Railcare har under sensommaren transporter av två transformatorer från tungviktskajen i Norrköpings hamn till Strångsjö strax söder om Katrineholm, en sträcka på knappt fyra mil.
Mer importgods på järnväg
Den ökade importen av konsumtionsvaror inför Black Friday och julhandeln medförde att antalet containrar som hanterades i Göteborgs hamn var det högsta antalet under någon septembermånad hittills. Hälften av det importerade godset gick vidare på järnväg.
Fyra svenska järnvägsprojekt riskerar missa EU:s tidsmål
Ostlänken, Göteborg–Landvetter–Borås, kapacitetsutbyggnaden Hässleholm–Lund och Norrbotniabanan Skellefteå–Luleå pekas ut som riskprojekt i den nya arbetsplanen för transportkorridoren Skandinavien–Medelhavet.









