Annons:
Ny vd för Väte Rail
Björn Sandberg, 45 år från Malmö, tar från första juli över som ny vd för tågbolaget Väte Rail AB. Björn har en gedigen snart tjugofemårig erfarenhet inom järnvägsbranschen och har sedan år 2010 avancerat inom företaget till att 2024 bli vice vd, men har i flera år varit avgående vd:s högra hand och närmaste medarbetare.
Björn Sandberg säger att hans fokus i arbetet som ny vd kommer att ligga på att förädla och utveckla företagets potential samt att intensifiera arbetet för att göra Väte Rail AB till Sveriges grönaste tågbolag.
Väte Rail AB, grundades 2008 och är ett järnvägsbolag med växling, terminaltjänster och godstågsdragning som främsta verksamheter. Företaget med huvudkontor i Malmö har sedan starten ständigt expanderat och har nu drygt 100 anställda på flera platser i Sverige.
Avgående vd tillika delägare och grundare till Väte Rail AB, Jan G Forslund lämnar posten vid 70 års ålder för att enbart ägna sig åt uppdraget som styrelseordförande.
“Jag är mycket stolt över Björn Sandberg och glad att han tar över ledningen. Med detta får en ny generation växa med VÄTE Rail AB och säkra företagets framtid”, säger Jan G Forslund i en kommentar.
jörn Sandberg ny VD för Väte Rail AB. FOTO: Väte Rail
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Färre tvister med tidig dialog
Med tidigare och tätare samarbete med tågtrafikföretagen har Trafikverket lyckats arbeta fram tågplanen som gäller från 13 december i år och ett år framåt, T27. Tvisterna har blivit betydligt färre än under tidigare år.
Klart linjeförslag för Norrbotniabanans sträckning genom södra Piteå
Trafikverket har tagit fram järnvägslinjen som kommer att ligga till grund för fortsatt planering på sträckan mellan Länsgränsen Västerbotten/Norrbotten-Munksund.
RDC släpper fler biljetter
RDC har nyligen börjat sälja biljetter till nattågen mellan Stockholm och Hamburg-Berlin under jul- och nyårshelgerna. Från tidtabellskiftet i december gör tågen uppehåll även i Köpenhamn Syd.
De vill stoppa höjda banavgifter
Gärna sänkta banavgifter för godstågstrafiken men inga höjda avgifter för persontågen. Det kräver branschorganisationerna Svensk Kollektivtrafik och Tågföretagen och varnar för dyrare tågresor i framtiden.
Lägre kostnader med AI
Artificiell Intelligens (AI) kan möjliggöra årliga kostnadsbesparingar på 35-80 miljarder dollar och intäktsökningar på 20-50 miljarder dollar inom järnvägen globalt.
Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga
I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig ny järnväg mellan Örebro och Kristinehamn. Sträckningen följer E18 från Örebro, med en ny station i södra Karlskoga och ansluter till Värmlandsbanan norr om Kristinehamn. Om banan blir verklighet kan en resa mellan Karlstad och Örebro gå på 33 minuter.
Cowi projekterar upprustning av Lommabanan
Cowi kommer på uppdrag av Infrakraft att projektera upprustningen av järnvägssträckan mellan Kävlinge och Arlöv på Lommabanan. Projektet ska öka kapaciteten på den viktiga gods- och persontrafikleden genom bland annat två nya mötesstationer.
DSB satsar på videoövervakning med AI
DSB har tecknat ett nytt avtal med Scanview om fortsatt utveckling, drift och underhåll av videoövervakningslösningar inom DSB:s infrastruktur. Avtalet bygger vidare på ett samarbete som sträcker sig över mer än 20 år.
Kombitågen Parma–Frövi dubbleras
Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.
Train Alliance och Polar Structure förlikas
Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.









