Annons:
Railcare har tömt lagret
Railcare har sedan tågtrafiken på norra delen av Malmbanan kunde återupptas i full utsträckning i juni förra året kört nästan all den järnmalm som lagrades i Pitkäjärvi under de tre tågstoppen mellan december och juni till väntande fartyg i Narvik.
Text: Ulf Nyström
Railcare har under hösten kört en stor del av malmtågen från Pitkäjärvi till Narvik med tre Traxx-lok. 482 040 framför ett av malmtågen för Kaunis Iron i Pitkäjärvi 1 december 2021. FOTO: Hans Flodmark
Annons:
”Vi har kört merparten av tågen med tre lok och vagnvikt på 4 500–4 800 ton”, säger Johan Hansén, affärsområdeschef på Railcare Transport.
”Den stora högen med järnmalm är snart borta.”
Railcare har tåglägen för tre malmtåg per dygn från Pitkäjärvi utanför Svappavaara till Narvik med maximalt 4 800 tons vagnvikt och tre verksamma Traxx-lok.
”Vi kan köra 36 lastade vagnar med två Traxx-lok och 40 vagnar med tre Traxx-lok”, säger Johan Hansén.
”Tidigare har vi utnyttjat två tåglägen per dygn men för att minska lagret i Pitkäjärvi har vi under hösten kört tre tåg per dygn under många veckor.”
Mindre hjulslitage med tre lok
”Den stora fördelen med tre lok i stället för två är inte den ökade dragkraften och de längre och tyngre tågen, även om det kan vara nog så betydelsefullt, utan att hjulslitaget blir betydligt mindre på loken när vi kör med tolv i stället för åtta drivande och bromsande hjulaxlar.”
Railcare tecknade i höstas ett femårigt avtal med LKAB Malmtrafik om rågodstransporter 2025–2029. Avtalet är värt 70 miljoner kronor per år, totalt 350 Mkr.
I avtalet finns en option för LKAB att förlänga avtalet i ytterligare tre år. Tidigare har Railcare endast haft korta avtal med LKAB Malmtrafik.
Railcare hyr fem Traxx-lok av Nordic Re-Finance för malmtransporterna för Kaunis Iron mellan Pitkäjärvi och Narvik och fem Traxx-lok av Beacon Rail för transporterna för LKAB från Svappavaara till Kiruna och Malmberget.
Fler röjningslok i beredskap
Sedan årsskiftet ansvarar Railcare för beredskapen med röjningslok i Nässjö och Älmhult.
I maj tar Railcare även över beredskapsuppdragen i Ånge och Gävle. Under hösten förlängs uppdraget i Borlänge och vid årsskiftet 2025-2026 tar Railcare över beredskapen med röjningslok i Hallsberg.
Sedan tidigare bemannar Railcare beredskapsloken i Långsele, Vännäs, Boden och Kiruna.
Railcare i full beredskap
Railcare tar storslam när Trafikverket nu upphandlar beredskapslok i södra halvan av Sverige. Railcare fortsätter i Borlänge och tar över beredskapen i Ånge, Gävle, Hallsberg, Nässjö och Älmhult.
Två av de tio Effishunter-loken som Railcare kommer att använda som röjningslok fotograferade hos CZ Loko i Jihlava 15 oktober 2024. FOTO: Dalibor Palko
ProTrain opererar beredskapsloken i Göteborg, Malmö och Stockholm medan Nordiska Tåg har ansvaret för beredskapsloket i Kil.
Beredskapsloken ska snabbt kunna dra undan järnvägsfordon som varit inblandade i en ”oönskad händelse” eller drabbats av haveri på järnvägarna som Trafikverket förvaltar. Målet är att spåret skall gå att trafikera snarast möjligt.
Trafikverket anser att beredskapsloken gör stor nytta och de har vid åtskilliga tillfällen dragit undan havererade tåg som blockerat banor.
Railcare kommer från nästa årsskifte att ansvara för totalt 10 av de 14 röjningsloken där Trafikverket har upphandlat lok i beredskap.
Hyr tio Effishunter
Railcare hyr Effishunter-lok från AC Finans. Loken är tillverkade av CZ Loko i Tjeckien, väger 80 ton och har en startdragkraft på 262 kN.
”Loken är lämpliga som röjningslok”, säger Johan Hansén.
”De första loken hade en del barnsjukdomar men nu fungerar de riktigt bra.”
”Loken har väldigt bra miljöprestanda och uppfyller kraven från Trafikverket på steg 5-rening av dieselavgaserna. Dessutom är loken framtidssäkrade med ETCS.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Många år innan lupinerna är besegrade
Trafikverket måste som andra statliga myndigheter sedan 15 maj intensifiera kampen mot invasiva växter som lupin och parkslide. Men det är ett arbete som kommer att ta många år och kan kräva ökade tider i spår och avstängda järnvägar.
Trafikverket röjer längs järnvägen mellan Mora och Filipstad
Under september inleder Trafikverket arbetet med vegetationsröjning längs järnvägen mellan Mora och Filipstad. Det är ett första steg i en utredning av möjligheten att återuppta trafik på sträckan utifrån ett totalförsvarsbehov.
Infrakraft tilldelas spårbytesentreprenad på Malmbanan
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytesentreprenad Boden–Harrträsk, etapp 2 Boden–Näsberg, ett omfattande projekt på Malmbanan i Norrbotten. Entreprenaden är värd drygt 495 miljoner kronor och omfattar förnyelse av spår, slipers, ballast och tillhörande anläggningsdelar, samt åtgärder på flera driftplatser längs sträckan.
Slutkört för SJ till Berlin
I kväll kör SJ de sista nattågen mellan Stockholm och Berlin inom överskådlig tid. Efter fyra år, osannolikt massa strul och oväntat många resenärer läggs nattågen ner. Kvar på banan finns RDC och Snälltåget med nattåg i olika skepnader.




