Annons:
SJ och Skistar vill att fler tar tåget
SJ och Skistar inleder ett samarbete för att få fler svenskar att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
FOTO: Skistar
SJ och Skistar arbetar nu för att sätta in fler avgångar och fler snabbtåg mellan Stockholm och Åre, samt smidiga transferlösningarna för den som reser till Sälen med tåg.
“Resor till och från fjällen behöver inte ske på bekostnad av miljön. Därför arbetar vi på SJ för att sätta in fler avgångar och köra fler snabbtåg mellan Stockholm och Åre”, säger Monica Lingegård vd och koncernchef på SJ.
“Samtidigt arbetar vi med att ta fram smidiga och fossilfria transferlösningar från tågstationen i Mora hela vägen fram till skidbackarna i Sälen. På så sätt hoppas vi att fler svenskar väljer att ta tåget till skidanläggningarna.”
SJ vill också sälja biljetter till nattågen med betydligt längre framförhållning än i dag, vilket många kunder efterfrågar.
Under vintersäsongen har Skistar gjort en kundundersökning där de frågat sina gäster om de kan tänka sig att resa mer hållbart – i dag reser cirka 90 procent av gästerna med bil till fjällen.
Kundundersökningen visar att cirka 30 procent av gästerna vill välja ett mer hållbart färdsätt.
“Vi har lyssnat på våra gäster och är glada över samarbetet där vi nu tillsammans kan göra det enklare och smidigare att göra deras resa till fjällen mer bekväm och hållbar”, säger Stefan Sjöstrand vd på Skistar.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Renoverade nattågsvagnarna nu i trafik
Nästan tre år för sent och utan pukor och trumpeter har SJ satt in de två först upprustade liggvagnarna i nattågen. Den första upprustade sovvagnen kommer troligen i trafik nästa vecka.
Hårda slag mot regionaltågstrafiken
Trafikverkets hårdhänta neddragningar av det statliga stödet till tågtrafiken får Region Kalmar Län och Tåg i Bergslagen att gå i taken. De sena beskeden drabbar de regionala kollektivtrafikmyndigheterna som nu letar möjliga besparingar.
Halverad nattågstrafik till Norrbotten
SJ tvingas krympa nattågstrafiken till Övre Norrland sedan Trafikverket beslutat att drastiskt dra ner på den ekonomiska ersättningen till SJ. Trafikverket skyller på regeringen och oväntat kostsam nattågstrafik.
Ökad veckoslutstrafik med tåg
Något utökad trafik, framförallt under veckosluten, och inställda tåg på grund av bananarbeten. Det är ont om stora nyheter i den upphandlade lokala och regionala tågtrafiken vid tidtabellskiftet 14 december.
VR tar över tåg i norr och söder
VR Sverige tar på söndag definitivt steget upp till andra platsen bland Sveriges persontågsbolag. I somras tog VR Sverige över tågkörningen för X-Trafik och innan veckan är slut har företaget tagit över driften av Öresundstågen och tågkörningen för Norrtåg.
VR Snabbtåg tänker om
Återupptagna uppehåll i Katrineholm, slopade uppehåll i Falköping, återupptaget sommartåg, bussersättning mellan Alingsås och Göteborg under åtta sommarveckor och ett tågpar via Karlstad. VR Snabbtåg prioriterar om för att klara utmaningarna på Västra stambanan.
Akut spårarbete på Ådalsbanan
Tågtrafiken på Ådalsbanan stoppas mellan klockan 10 och 15 måndag-fredag under de kommande två veckorna. 120 tåg ställs in helt eller bitvis.
Snälltåget utökar trafiken 2026
Utökad nattågstrafik till Berlin, dagtåg till Hamburg, nattåg till Jämtland via Göteborg och 15 nygamla vagnar. Snälltåget utvecklar trafiken under 2026. Men Trondheim är ännu ett frågetecken.
Green Cargo effektiviserar intermodala flöden
Green Cargo lanserar en ny API-integration som digitaliserar och automatiserar informationsflöden mellan järnväg och terminal.
SJ i vänteläge under 2026
2026 blir ett mellanår, ett år av väntan, för SJ. Först 2027 och 2028 levereras de nya snabbtågen från Alstom och de nya regionaltågen från CAF till SJ. Dessförinnan kan SJ inte utöka trafiken mer än marginellt.









