Annons:
SJ och Skistar vill att fler tar tåget
SJ och Skistar inleder ett samarbete för att få fler svenskar att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
FOTO: Skistar
SJ och Skistar arbetar nu för att sätta in fler avgångar och fler snabbtåg mellan Stockholm och Åre, samt smidiga transferlösningarna för den som reser till Sälen med tåg.
“Resor till och från fjällen behöver inte ske på bekostnad av miljön. Därför arbetar vi på SJ för att sätta in fler avgångar och köra fler snabbtåg mellan Stockholm och Åre”, säger Monica Lingegård vd och koncernchef på SJ.
“Samtidigt arbetar vi med att ta fram smidiga och fossilfria transferlösningar från tågstationen i Mora hela vägen fram till skidbackarna i Sälen. På så sätt hoppas vi att fler svenskar väljer att ta tåget till skidanläggningarna.”
SJ vill också sälja biljetter till nattågen med betydligt längre framförhållning än i dag, vilket många kunder efterfrågar.
Under vintersäsongen har Skistar gjort en kundundersökning där de frågat sina gäster om de kan tänka sig att resa mer hållbart – i dag reser cirka 90 procent av gästerna med bil till fjällen.
Kundundersökningen visar att cirka 30 procent av gästerna vill välja ett mer hållbart färdsätt.
“Vi har lyssnat på våra gäster och är glada över samarbetet där vi nu tillsammans kan göra det enklare och smidigare att göra deras resa till fjällen mer bekväm och hållbar”, säger Stefan Sjöstrand vd på Skistar.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Landskrona är Årets station 2025
Resenärerna, riksorganisationen för kollektivtrafikens resenärer, utser årligen Årets station för att uppmärksamma de stationer och resecentrum som på ett bra sätt möter resenärens behov och förväntningar.
Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik
Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.
Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.
Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg
I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.
Göteborgs hamn mot container- och järnvägsrekord
Göteborgs Hamn fortsätter att stärka sin position som Nordens ledande godsnav. Under årets tre första kvartal ökade containervolymen med fyra procent och nådde rekordnivåer både över kaj och på järnväg.
Saltsjöbanan öppnar för trafik 9 november
Den 9 november öppnar Saltsjöbanan åter för resenärer efter att ha varit avstängd sedan i våras. Tågen kör till och från Saltsjö-Järla och ska gå enligt ordinarie tidtabell.
Malmbanan blir internationell testarena
Malmbanan och Ofotbanen blir testarenor för framtidens järnvägsteknik. Det officiella startskottet för Arctic Test Arena äger rum den 4–5 november i Narvik.
Siemens Mobility säkrar underhållsavtal Hector Rail
Siemens Mobility AB har säkrat ett underhållsavtal med Sveriges största privata järnvägsoperatör Hector Rail AB. Avtalet omfattar revision av 13 lok och en option på ytterligare 13.
Konferens om pålitliga järnvägar
Temat för Transportstyrelsens säkerhetskonferens 2026 blir pålitliga och motståndskraftiga järnvägssystem. Konferensen som brukar samla över 200 deltagare äger rum i Västerås i februari.
Infranord byter spår på Fryksdalsbanan
Infranord kommer att genomföra spårbyte på större delen av Fryksdalsbanan enligt Trafikverkets tilldelningsbeslut. Beslutet kan överklagas inom tio dagar från det att tilldelningen meddelats.









