Annons:
Sju av tio VR-tåg i tid
Under tredje kvartalet i år anlände 70,3 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg till slutstationen i tid. Det är ungefär samma nivå som under andra kvartalet i år och innebär att VR hade högst punktlighet på sträckan.
FOTO: VR
Statistik från Trafikverket som VR Snabbtåg vidarebefordrat visar att VR Snabbtåg hade 70,3 procent punktlighet att jämföra med 65,7 procent för andra snabbtåg på samma sträcka, det vill säga SJ:s X2000-tåg.
Under andra kvartalet var 70,7 procent av VR:s snabbtåg i tid.
Tåg räknas som punktliga när det når sin slutstation senast fem minuter och 59 sekunder efter tidtabellen.
”Vi fortsätter att vara punktligast mellan Stockholm och Göteborg”, säger Erik Wennerholm, tillförordnad vd för VR Snabbtåg, enligt ett pressmeddelande från VR Snabbtåg.
”I mina samtal med resenärer är punktligheten bland det viktigaste för upplevelsen. Allt vi kan göra för att förbättra den spelar roll.”
Den vanligaste orsaken till förseningarna under tredje kvartalet var problem med infrastrukturen som fel på spår, växlar och elanläggningar.
Under kvartalet påverkades VR:s trafik dessutom mer än vanligt av så kallade tågledningens prioriteringar, VR:s tåg ibland fick vänta för att släppa fram andra tåg.
”Underhållsarbeten med infrastrukturen är viktiga för att fler tåg ska komma i tid, men också att vi själva arbetar med allt vi kan påverka”, säger Erik Wennerholm.
”Även om vi enbart kör med moderna tåg behöver vi prioritera underhållet. Just nu förbereder vi tågen genom den vinterplan vi har för att vara redo för en vädermässigt utmanande årstid.”
Under tredje kvartalet genomfördes 99,6 procent av VR:s planerade snabbtågsavgångar, vilket betyder att få tåg ställdes in. Stora förseningar var också ovanliga. Endast 5,6 procent av tågen var mer än en timme sena.
Vid större förseningar får resenärer som köper sina biljetter via VR:s hemsida eller app automatiskt tillbaka ersättningen som hen har rätt till utan att behöva fylla i några formulär eller sitta i telefonkö. Utbetalning sker ofta redan dagen efter resan.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Inga svenska direkttåg till Trondheim
Jernbanedirektoratet säger nej till SJ:s och Norrtågs ansökningar om att få köra direkttåg mellan Sverige och Trondheim. Den norska myndigheten värnar den glesa tågtrafiken på Meråkersbanan och fortsatta tågbyten i Storlien.
Train Alliance investerar i Ånge
Train Alliance köper ett markområde strax norr om Ånge för att anlägga en godsterminal med anslutning till Mittbanan.
Tydal Systems tar över app för järnvägsentreprenörer
Solberga Idéer AB säljer sin andel i appen ”Gränspunktsdetektorn”, hittills marknadsförd som Vilicus Moneo, till Tydal Systems AB.
Nya tåg till Saltsjöbanan
Region Stockholm tecknade den 11 november 2025 ett avtal med Skoda Transportation om att bygga och leverera nya tåg till Saltsjöbanan för att ersätta de över 50 år gamla tågen som trafikerar banan idag.
Landskrona är Årets station 2025
Resenärerna, riksorganisationen för kollektivtrafikens resenärer, utser årligen Årets station för att uppmärksamma de stationer och resecentrum som på ett bra sätt möter resenärens behov och förväntningar.
Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik
Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.
Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.
Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg
I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.
Göteborgs hamn mot container- och järnvägsrekord
Göteborgs Hamn fortsätter att stärka sin position som Nordens ledande godsnav. Under årets tre första kvartal ökade containervolymen med fyra procent och nådde rekordnivåer både över kaj och på järnväg.
Saltsjöbanan öppnar för trafik 9 november
Den 9 november öppnar Saltsjöbanan åter för resenärer efter att ha varit avstängd sedan i våras. Tågen kör till och från Saltsjö-Järla och ska gå enligt ordinarie tidtabell.









