Annons:
Snälltåget direkt till Österrike i sommar
Hela juli kan du resa direkt med Snälltåget till Österrike. Nattåget avgår från Malmö på fredagar och ankommer Österrike lördag morgon. Hemresan går lördagen veckan därpå med ankomst på söndagen. Det finns anslutande tåg till nattåget från bland annat Stockholm till Malmö och omvänt.
FOTO: Snälltåget
“Vi har under två säsonger testat att köra till Österrike även på sommaren och kan konstatera att det finns en efterfrågan och väljer därför att nu utöka trafiken till att omfatta hela juli”, säger Marco Andersson, kommersiell chef för Snälltåget.
Nattåget kommer att bestå av 6-bäddskupéer där man umgås på kvällen och sedan görs om till bäddar under natten. Med på resan finns även Snälltågets restaurangvagn ”Krogen” där gästerna kan njuta av något gott under resan.
Tåget kommer att stanna i St Johann im Pongau och fortsätter därefter till Zell am See, St Johann in Tirol, Kitzbühel, Kirchberg in Tirol, Jenbach och Innsbruck.
Med tågbyte och/eller byte till Postbus går det att ta sig vidare till till exempel St Anton, Bad Gastain, Saalbach, Wagrain och Zillertaldalen.
Snälltåget erbjuder även resor med eget anslutande tåg från och till Stockholm, Södertälje, Norrköping, Linköping, Nässjö och Alvesta.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
En miljard i vinst för SJ 2025
Fjärde kvartalet förra året och helåret 2025 blev bland de bästa i SJ:s historia. Rörelseresultatet fjärde kvartalet blev 316 miljoner kronor, mer än dubbelt så starkt som fjärde kvartalet 2024, och helåret gav en vinst på drygt en miljard kronor.
Snälltåget till Oslo i sommar
Snälltåget inleder 15 juni daglig trafik mellan Malmö och Oslo. Tågen får i Malmö anslutning till nattågen till och från Berlin.
Merja Alm årets spårvagnsförare 2025
Hösten 2003 påbörjade hon utbildningen och nu, efter 22 år på spåret, är Merja Alm utsedd till årets spårvagnsförare 2025.
VR Snabbtåg prisade på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award. Priset avgörs av både resenärer och branschfolk genom en omfattande NPS-undersökning. Förstaplatsen knep VR i tuff konkurrens med stora aktörer inom tåg-, flyg- och bussbranschen på den svenska marknaden.
Affärsresande 15 procent av VR:s resenärer
Affärsresandet med tåg ökar hos VR Snabbtåg. Under 2025 stod affärsresenärer för 15 procent av resorna på sträckan Stockholm-Göteborg – den högsta andelen hittills. Ökningen förklaras av att företag i allt större utsträckning väljer bort inrikesflyg av klimatskäl, samtidigt som affärsresandet gradvis återhämtar sig efter pandemiåren.
2025 bättre än 2024 men historiskt svagt
Punktligheten för persontågen förbättrades under 2025 jämfört med 2024 enligt preliminär statistik från Trafikanalys. Men i ett längre perspektiv blev ändå 2025 ett dåligt år för tågtrafiken.
Ny gångbro över spåren på Uppsala C
Nu finns ett förslag på en ny gångbro över spåren på Uppsala C som Uppsala kommun och Trafikverket planerar tillsammans. Bron kommer att ansluta till den nya stationsbyggnaden och ska ge snabb tillgång till alla perronger.
Nattåg Göteborg–Berlin med SJ och Snälltåget
Tack vare helgavstängningarna på Södra stambanan får Göteborg några dussin direkta nattåg till och från Berlin under det närmaste halvåret. Men det är ännu oklart om dagtågen mellan Oslo och Malmö.
Fler tåg i tid 2025
Rekordmånga persontåg, rekordmånga banarbeten, bra regularitet och hyfsad punktlighet. 2025 blev i flera avseenden ett av de bättre åren för den svenska järnvägstrafiken.
Möjligt tidigarelägga järnvägssatsningar i Skåne
Det går att tidigarelägga flera viktiga järnvägsinvesteringar i Skåne för att effektivisera tågtrafiken över Öresundsbron och i södra Sverige. Det konstaterar Trafikverket som nyligen lämnat en rapport till regeringen.









