Annons:
Trafikverket glömde 71 vagnar
I måndags berättade Trafikverket att det tecknat kontrakt med spanska tågtillverkaren Talgo om leverans av 91 vagnar till nya nattåg, Talgo uppgav i ett pressmeddelande att kontraktet omfattade 162 vagnar. På onsdagen bekräftade Trafikverket att Talgo hade rätt; kontraktet omfattar 162 vagnar.
Text: Ulf Nyström
Vid måndagens ceremoni på Stockholm C med infrastrukturminister Andreas Carlson, Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana och styrelseordföranden i Talgo José Antonio Jainaga var budskapet att Trafikverket och Talgo tecknat avtal om leverans av 91 vagnar. FOTO: Andreas Gärdnert
”Ja, kontraktet omfattar elva vagnsgrupper med vardera nio vagnar och nio vagnsgrupper med vardera sju vagnar”, säger Rikard Granlind, chef för Fordonsresurser på Trafikverket.
Det blir sammanlagt 162 vagnar.
Trafikverket kommunicerade 91 vagnar
I såväl Trafikverkets pressmeddelande i måndags som i ett stort antal intervjuer under måndagen berättade Trafikverket att man tecknat avtal med Talgo om leverans av tio lok och 91 vagnar för nattågstrafiken mellan Stockholm och Övre Norrland.
Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana var säker på sin sak när han intervjuades av Järnvägar.nu och av andra medier; kontraktet omfattade 91 vagnar.
På de skisser över de nya tågen som Trafikverket tillhandahöll visas en vagnsgrupp med sju vagnar med sittplatser, bistro och restaurang och en vagngrupp med nio vagnar med sov- och vilplatser.
Talgo kommunicerade 162 vagnar
Talgo påstod dock under måndagen att kontraktet omfattade ”10 locomotives, 9 daytime compositions, and 11 overnight compositions”.
När Järnvägar.nu under tisdagen ställde frågor till Trafikverket om antalet beställda vagnar var beskedet fortfarande att kontraktet gällde 91 vagnar men att man skulle undersöka varför Trafikverket och Talgo presenterade olika uppgifter om antalet vagnar.
Ökad komfort men dyrare biljetter
Bekvämare och snabbare resor, fler komfortnivåer och färre verkstadsbesök. Men minskat utbud och risk för högre biljettpriser. Om fyra-fem år ska nya nattåg sättas i trafik mellan Stockholm och Övre Norrland.
Annons:
Vid lunchtid på onsdagen bekräftade Rikard Granlund, resultatenhetschef Fordonsresurser på Trafikverket, att kontraktet omfattar 162 vagnar.
”Jag vet inte varför uppgiften om 91 vagnar kommunicerades från vår sida”, säger han.
”Vi har haft diskussioner med Talgo om antalet vagnar och jag vet att både 91 och 162 har förekommit.”
”Men att antalet vagnar skulle bli 162 bestämdes nog för en tid sedan.”
Många detaljer återstår
Rikard Granlund betonar att det fortfarande finns många detaljer där Talgo och Trafikverket behöver enas och att det finns saker som måste diskuteras.
”Design och funktion kommer löpande att vidareutvecklas, förfinas och kommuniceras under hela utvecklingsprocessen fram till lanseringen”, skriver Trafikverket i presentationen av de nya nattågen.
”Vi åker ner till Spanien nästa vecka och då hoppas vi ha rätat de viktigaste frågetecknen”, säger Rikard Granlund.
”Men att antalet vagnar ska vara 162 är helt klart.”
Oklart om leveransplanen
Vad som behöver diskuteras är bland annat leveranserna av de nya nattågen.
Trafikverket skriver att de nya nattågen ”börjar levereras 2030” men om det innebär att tågen kan sättas i trafik 2030 är oklart. Det är också oklart när samtliga lok och vagnar är levererade och kan sättas i trafik.
”I bästa fall kanske vi kan få det första tågsättet 2029 och ha samtliga lok och vagnar på svenska spår 2031”, säger Rikard Granlund.
”Men det är osäkert och något vi får diskutera nästa vecka.”
Rimligt pris per vagn
Trafikverket har angivit ett totalt kontraktsvärde på 8,2 miljarder kronor inklusive leverans av tio lok, 91 vagnar samt tio års underhåll med reservdelar och specialverktyg. Enligt Trafikverket är kostnaden för lok och vagnar 5,2 miljarder kronor.
Förutsatt att de tio Vectron-loken kostar ca 50 miljoner kronor styck skulle det innebära att var och en av de korta Talgo-vagnarna, de flesta är endast 13 meter långa, skulle kosta över 50 miljoner kronor.
Eftersom kontraktet gäller 162 vagnar blir kostnaden i stället 29 miljoner kronor per vagn, en betydligt rimligare kostnad för en ny järnvägsvagn.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Färre förseningar trots rekordmånga tåg
Antalet tåg var rekordstort och förseningarna färre än på flera år. 91 procent av alla persontåg nådde slutstation i tid eller högst fem minuter sena under mars månad.
Ramboll: Sverige starkt i hållbarhet – men enkelspåren pekas ut
Sverige lyfts fram som ett av de europeiska länder som presterar starkt i Rambolls nya rapport European Rail Atlas. Men rapporten visar samtidigt att utvecklingen av järnvägen i Europa är ojämn och att inget land är starkast inom alla områden.
Ökad komfort men dyrare biljetter
Bekvämare och snabbare resor, fler komfortnivåer och färre verkstadsbesök. Men minskat utbud och risk för högre biljettpriser. Om fyra-fem år ska nya nattåg sättas i trafik mellan Stockholm och Övre Norrland.
Inlandsbanan välkomnar regeringens besked om upprustning
Inlandsbanan AB välkomnar regeringens besked om omfattande investeringar i transportinfrastruktur kopplat till totalförsvaret. Att Inlandsbanan lyfts fram som det högst prioriterade stråket för upprustning är ett ytterst viktigt och efterlängtat besked.




