Annons:
Två nya förbindelser till Europa
Tyska Kombiverkehr utökar sitt utbud till och från Sverige från och med den 3 januari 2024 med en direkt tågförbindelse till Hallsberg och Rosersberg norr om Stockholm.
Strax därefter erbjuder det Frankfurtbaserade logistikföretaget också en förbindelse för trailers och containers från Malmö hamn via Norrköping till Stockholm och tillbaka. Det i form av en kombination av färja från Lübeck och järnväg från Malmö från och med den 15 januari.
”Med de nya förbindelserna visar vi våra kunder den flexibilitet de behöver när de planerar för sina affärer i Europa. Vi gör det enkelt att boka intermodal transport för en trailer hela vägen från Barcelona till Stockholm, en sträcka på cirka 2 500 kilometer, och samtidigt sparar man mer än fyra ton koldioxidutsläpp”, säger Armin Riedl, vd för Kombiverkehr i ett pressmeddelande.
- Trafiken på sträckan via den fasta förbindelsen kommer att gå i båda riktningarna på måndagar, onsdagar och fredagar. Tågen mellan Malmö och Stockholm och färjetrafiken till och från Lübeck erbjuds likaså tre gånger i veckan i varje riktning: norrut på tisdagar, torsdagar och lördagar, och söderut på måndagar, onsdagar och fredagar.
- Farligt gods får transporteras, med undantag för farligt gods i klasserna 1 och 7.
- Avfall kan också transporteras på de angivna rutterna efter överenskommelse.
- Det finns inga begränsningar när det gäller lastenhetsprofiler, vilket innebär att trailers med en P400-profil också är tillåtna på båda linjerna.
Från Lübeck finns anslutningstrafik till Basel, Duisburg, Hannover, Ludwigshafen, Köln och München. Internationellt kan terminaler i Spanien, Frankrike, Schweiz, Italien, Polen, Slovenien, Tjeckien, Grekland och Turkiet nås via gatewaytjänster.
Frankfurtbaserade Kombiverkehr KG startar 2024 två nya rutter till och från Sverige. Från Lübeck Dänischburg kommer CTL-tjänster till Stockholm och tillbaka att använda den fasta förbindelsen, från Lübeck-Skandinavienkai färja och tåg. Förbindelserna startar den 3 respektive 15 januari. FOTO: DB Skandinavien
Karta över de nya direkta tågförbindelser till Sverige och nationella och internationella förbindelser i Kombiverkehrs större nätverk.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Merja Alm årets spårvagnsförare 2025
Hösten 2003 påbörjade hon utbildningen och nu, efter 22 år på spåret, är Merja Alm utsedd till årets spårvagnsförare 2025.
VR Snabbtåg prisade på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award. Priset avgörs av både resenärer och branschfolk genom en omfattande NPS-undersökning. Förstaplatsen knep VR i tuff konkurrens med stora aktörer inom tåg-, flyg- och bussbranschen på den svenska marknaden.
Affärsresande 15 procent av VR:s resenärer
Affärsresandet med tåg ökar hos VR Snabbtåg. Under 2025 stod affärsresenärer för 15 procent av resorna på sträckan Stockholm-Göteborg – den högsta andelen hittills. Ökningen förklaras av att företag i allt större utsträckning väljer bort inrikesflyg av klimatskäl, samtidigt som affärsresandet gradvis återhämtar sig efter pandemiåren.
Sista godståget för BLS Rail
Slutkört för BLS Rail, utökad trafik för Protrain och förnyat förtroende för Green Cargo. Under januari skedde flera förändringar i godstågstrafiken.
Lysekilsbanan kan åter underhållas
Trafikverket kommer att återuppta underhållet av Lysekilsbanan om regeringen beviljar pengar till en upprustning av banan.
2025 bättre än 2024 men historiskt svagt
Punktligheten för persontågen förbättrades under 2025 jämfört med 2024 enligt preliminär statistik från Trafikanalys. Men i ett längre perspektiv blev ändå 2025 ett dåligt år för tågtrafiken.
Rekord för containrar på tåg
529 000 TEU-containrar transporterades på järnväg till och från Göteborgs hamn under 2025. Det innebar en ny rekordnotering. Mycket pekar på ett nytt rekord 2026.
Ny gångbro över spåren på Uppsala C
Nu finns ett förslag på en ny gångbro över spåren på Uppsala C som Uppsala kommun och Trafikverket planerar tillsammans. Bron kommer att ansluta till den nya stationsbyggnaden och ska ge snabb tillgång till alla perronger.
Nordic Re-Finance köper 15 Traxx-lok
Nordic Re-Finance har säkrat ett lån på 250 miljoner euro, motsvarande 2,7 miljarder kronor, för anskaffning av lok för uthyrning i Europa. Som ett första steg har företaget köpt 15 äldre Traxx-lok av Deutsche Bahn (DB).
Möjligt tidigarelägga järnvägssatsningar i Skåne
Det går att tidigarelägga flera viktiga järnvägsinvesteringar i Skåne för att effektivisera tågtrafiken över Öresundsbron och i södra Sverige. Det konstaterar Trafikverket som nyligen lämnat en rapport till regeringen.









