Annons:
Två nya förbindelser till Europa
Tyska Kombiverkehr utökar sitt utbud till och från Sverige från och med den 3 januari 2024 med en direkt tågförbindelse till Hallsberg och Rosersberg norr om Stockholm.
Strax därefter erbjuder det Frankfurtbaserade logistikföretaget också en förbindelse för trailers och containers från Malmö hamn via Norrköping till Stockholm och tillbaka. Det i form av en kombination av färja från Lübeck och järnväg från Malmö från och med den 15 januari.
”Med de nya förbindelserna visar vi våra kunder den flexibilitet de behöver när de planerar för sina affärer i Europa. Vi gör det enkelt att boka intermodal transport för en trailer hela vägen från Barcelona till Stockholm, en sträcka på cirka 2 500 kilometer, och samtidigt sparar man mer än fyra ton koldioxidutsläpp”, säger Armin Riedl, vd för Kombiverkehr i ett pressmeddelande.
- Trafiken på sträckan via den fasta förbindelsen kommer att gå i båda riktningarna på måndagar, onsdagar och fredagar. Tågen mellan Malmö och Stockholm och färjetrafiken till och från Lübeck erbjuds likaså tre gånger i veckan i varje riktning: norrut på tisdagar, torsdagar och lördagar, och söderut på måndagar, onsdagar och fredagar.
- Farligt gods får transporteras, med undantag för farligt gods i klasserna 1 och 7.
- Avfall kan också transporteras på de angivna rutterna efter överenskommelse.
- Det finns inga begränsningar när det gäller lastenhetsprofiler, vilket innebär att trailers med en P400-profil också är tillåtna på båda linjerna.
Från Lübeck finns anslutningstrafik till Basel, Duisburg, Hannover, Ludwigshafen, Köln och München. Internationellt kan terminaler i Spanien, Frankrike, Schweiz, Italien, Polen, Slovenien, Tjeckien, Grekland och Turkiet nås via gatewaytjänster.
Frankfurtbaserade Kombiverkehr KG startar 2024 två nya rutter till och från Sverige. Från Lübeck Dänischburg kommer CTL-tjänster till Stockholm och tillbaka att använda den fasta förbindelsen, från Lübeck-Skandinavienkai färja och tåg. Förbindelserna startar den 3 respektive 15 januari. FOTO: DB Skandinavien
Karta över de nya direkta tågförbindelser till Sverige och nationella och internationella förbindelser i Kombiverkehrs större nätverk.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Train Alliance investerar i Ånge
Train Alliance köper ett markområde strax norr om Ånge för att anlägga en godsterminal med anslutning till Mittbanan.
Tydal Systems tar över app för järnvägsentreprenörer
Solberga Idéer AB säljer sin andel i appen ”Gränspunktsdetektorn”, hittills marknadsförd som Vilicus Moneo, till Tydal Systems AB.
Nya tåg till Saltsjöbanan
Region Stockholm tecknade den 11 november 2025 ett avtal med Skoda Transportation om att bygga och leverera nya tåg till Saltsjöbanan för att ersätta de över 50 år gamla tågen som trafikerar banan idag.
Landskrona är Årets station 2025
Resenärerna, riksorganisationen för kollektivtrafikens resenärer, utser årligen Årets station för att uppmärksamma de stationer och resecentrum som på ett bra sätt möter resenärens behov och förväntningar.
Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik
Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.
Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.
Nytt tåg från Malmö för Cargonet
Cargonet ökar trafiken i Sverige genom att förlänga linjen Oslo–Jönköping–Älmhult till och från Malmö. Tåget körs fem dagar i veckan från mitten av december.
Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg
I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.
Göteborgs hamn mot container- och järnvägsrekord
Göteborgs Hamn fortsätter att stärka sin position som Nordens ledande godsnav. Under årets tre första kvartal ökade containervolymen med fyra procent och nådde rekordnivåer både över kaj och på järnväg.
Saltsjöbanan öppnar för trafik 9 november
Den 9 november öppnar Saltsjöbanan åter för resenärer efter att ha varit avstängd sedan i våras. Tågen kör till och från Saltsjö-Järla och ska gå enligt ordinarie tidtabell.









