Annons:

Publicerad: 2024-09-01

Uppgörelse klar för järnväg Borås–Göteborg

Parterna är till slut överens om den nya järnvägen mellan Borås och Göteborg via Landvetter flygplats. Det var intensiva förhandlingar fram till slutet om investeringen för 48,5 miljarder kronor.

Satsningen innebär att restiden för pendlare kortas och att Landvetter flygplats får en tågstation som blir en viktig knutpunkt för regional kollektivtrafik. Staten står för 43,5 miljarder kronor, medan de lokala parterna tillsammans bidrar med upp till 4,5 miljarder.

Beslutet är historiskt för Västsverige, enligt Borås kommunalråd Ulf Olsson (S), och innebär att arbetet med järnvägen kan fortsätta efter många års osäkerhet. Slutgiltigt beslut väntas från de berörda kommunernas och regionens fullmäktige innan Trafikverket kan påbörja bygget. Första tåget förväntas rulla i slutet av 2030-talet.

Det här är man överens om

  • Ny, dubbelspårig järnväg anläggs mellan Göteborg och Borås. Järnvägen kan ha hastigheter upp till 250 km/tim.
  • Stationer i Mölndal, vid Landvetter flygplats och i Borås. Stationen vid Landvetter flygplats utvecklas till en knutpunkt för regionalt kollektivtrafikresande.
  • Stationer i Mölnlycke med både östlig och västlig anslutning till den nya banan. Ny dubbelspårig järnväg väster och öster om Mölnlycke. Banan väster, öster och söder om Mölnlycke anläggs delvis i tunnel.
  • Mölnlycke station byggs om och kommer ha två till tre spår, varav två vid plattform.
  • Staten står för 43,5 miljarder kronor. Ytterligare finansiering på mellan 3-5 miljarder kronor behövs, där står Västra
  • Götalandsregionen för maximalt 2,5 miljarder, Göteborgs stad för en miljard, Borås för 345 miljoner, Härryda 120 miljoner och Mölndal 235 miljoner. 200-300 miljoner kronor avsätts från regionens beredning för hållbar utveckling. Totalt står de lokala parterna för maximalt 4,5 miljarder kronor. Eventuella kostnader därutöver bärs av Trafikverket.
  • Ytterligare kostnader tillkommer, till exempel för detaljplaner.
  • De parter som kommit överens är: Bollebygds kommun, Borås kommun, Göteborgs kommun, Härryda kommun, Mölndals kommun, Västra Götalandsregionen, Trafikverket, Swedavia AB, Västsvenska Handelskammaren, Svenskt Näringsliv och Företagarna.

KÄLLA: Länsstyrelsen i Västra Götaland

FOTO: Kasper Dudzik

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Forsen tilldelas uppdrag på Saltsjöbanan

Forsen har tilldelats ett nytt uppdrag av Region Stockholm, Trafikförvaltningen, inom program Saltsjöbanan. Uppdraget omfattar projekteringsledning och byggledning i projektet Saltsjöbanans återbyggnad mellan Henriksdal och Saltsjö-Järla.

Nyhet

Sex månader till trafikstart i Västlänken

Om ett halvår, 13 december, tas den första etappen av Västlänken med den underjordiska stationen strax norr om nuvarande Göteborgs central, i drift. Men det dröjer fyra eller fem år innan hela Västlänken är klar.

Debatt

”Låt kortsiktigt kollektivtrafikstöd följas av långsiktiga åtgärder”

Regeringen avsätter 6,5 miljarder för att priset på periodkort i regional kollektivtrafik ska halveras under sex månader. Stödet är ett av flera stödpaket där bilister, flygresenärer, elkunder och lantbrukare kommit före kollektivtrafikanterna. Frågan är dock vad som händer när stödperioden är slut. Det skriver Karin Svensson Smith, Gabriella Lavecchia, Susanna Elfors och Roger Bydler i en debattartikel.

Notis

Infranord tilldelat bangårdsombyggnad Luleå C

Trafikverket har tilldelat Infranord entreprenaden Norrbotniabanan bangårdsombyggnad Luleå C. Projektet kommer att pågå till 2030 och entreprenaden är uppdelad i sju byggdelar varav tre optioner. Anbudssumman uppgår till cirka 450 miljoner kronor.

Nyhet

Dyr ombordutrustning för ERTMS

Kostnaderna för att installera ombordutrustningen för ERTMS kan komma att kosta upp till 24 miljarder kronor fram till 2037. Det visar en analys från PA Consulting som överlämnats till Trafikverket. Med statlig medfinansiering minskar kostnaderna för fordonsägarna.

Notis

EY pekar ut Otto Persson

Train Alliance grundare och styrelseledamot Otto Persson förfalskade en rad hyresavtal som låg till grund för flera av bolagets fastighetstransaktioner åren 2022 till 2025. Det visar en rapport från revisionsbyrån EY.