Annons:

Publicerad: 2022-04-02

X80 har nått Sverige

På lördagseftermiddagen anlände det första X80-tåget till Sverige efter sjöresan från Tyskland.

Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik

Västtrafik X80 004 växlas av från tågfärjan M/S Skåne i Trelleborgs hamn på lördagseftermiddagen 2 april 2022.

Annons:

X80 004 anlände på lördagen från Rostock till Trelleborg. Tågsättet transporterades över Östersjön med Stenalines tågfärja M/S Skåne. Det blivande regionaltåget kommer från Alstoms anläggning i Hennigsdorf norr om Berlin och ska under helgen dras till Alstom i Västerås.

Transporten organiseras av RailAdventure och tåget drogs genom Tyskland på transporttrallor, då det är för brett för tyska plattformar.

Västtrafik har beställt 45 regionaltåg av typen Zefiro från dåvarande Bombardier som köpts av Alstom.

Efter kompletterande arbeten, provkörningar och utbildning av lokförare och verkstadspersonal ska tågen sättas I trafik 2023 eller 2024.

Det 80 meter långa tåget har 270 sittplatser.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Relaterat innehåll:

Nyhet

Nu inleds spårbytet på Malmbanan

I kväll inleds spårbytet mellan Gällivare och Håmojåkk på Malmbanan. Den 32 kilometer långa sträckan får nya sliprar, nya räler och ballastrening under nätterna de kommande två månaderna.

Notis

ERTMS etapp ett inkopplad på Malmbanan

Sedan den 3 september körs tågtrafiken på sträckan norr om Gällivare och nästan hela vägen till Kiruna, med det nya signalsystemet ERTMS. Att införa ERTMS är en av flera ingående delar när järnvägen utvecklas för att bli mer tillförlitlig och punktlig.

Nyhet

Sänkt hastighet om personal i spåren

Sänkt hastighet för tågen där personal finns i spårområdet och krav på dokumentation av riskbedömning vid egenförflyttning inom spårområdet. Det är Trafikverkets svar på Transportstyrelsens föreläggande.