Annons:
X80 har nått Sverige
På lördagseftermiddagen anlände det första X80-tåget till Sverige efter sjöresan från Tyskland.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik

Västtrafik X80 004 växlas av från tågfärjan M/S Skåne i Trelleborgs hamn på lördagseftermiddagen 2 april 2022.
Annons:
X80 004 anlände på lördagen från Rostock till Trelleborg. Tågsättet transporterades över Östersjön med Stenalines tågfärja M/S Skåne. Det blivande regionaltåget kommer från Alstoms anläggning i Hennigsdorf norr om Berlin och ska under helgen dras till Alstom i Västerås.
Transporten organiseras av RailAdventure och tåget drogs genom Tyskland på transporttrallor, då det är för brett för tyska plattformar.
Västtrafik har beställt 45 regionaltåg av typen Zefiro från dåvarande Bombardier som köpts av Alstom.
Efter kompletterande arbeten, provkörningar och utbildning av lokförare och verkstadspersonal ska tågen sättas I trafik 2023 eller 2024.
Det 80 meter långa tåget har 270 sittplatser.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Lint klara för trafik efter fem år
Det dröjer ytterligare ett halvår innan de fem Lint-tågen som Inlandsbanan köpte 2019 kan sättas i trafik. Flera av tågsätten kan kommas att hyras ut men framtiden är ännu oviss.
Ny teknik revolutionerar underhållet på Malmbanan
Trafikverket har börjat med spårövervakning från tåg i reguljär i trafik på Malmbanan. Tekniken väntas leda till effektivare planering och uppföljning av järnvägsunderhållet.
X995 har återuppstått i Jönköping
X995 har återuppstått hos lokuthyrningsföretaget Nordic Re-Finance. Det 49 år gamla loket är ett av 25 Rc4-lok som företaget köper av Green Cargo och har nu folierats i Amtraks färger från 1970-talet.
Två upphandlingar, tre överklaganden
SJ och Arriva överklagar Mälardalstrafiks beslut att låta MTR köra Mälartågen i minst åtta år från december 2021. Förra veckan överklagade Vy Tåg JLT:s beslut att låta SJ köra Krösatågen i tolv år från december 2021.