Annons:
X80 har nått Sverige
På lördagseftermiddagen anlände det första X80-tåget till Sverige efter sjöresan från Tyskland.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Västtrafik X80 004 växlas av från tågfärjan M/S Skåne i Trelleborgs hamn på lördagseftermiddagen 2 april 2022.
Annons:
X80 004 anlände på lördagen från Rostock till Trelleborg. Tågsättet transporterades över Östersjön med Stenalines tågfärja M/S Skåne. Det blivande regionaltåget kommer från Alstoms anläggning i Hennigsdorf norr om Berlin och ska under helgen dras till Alstom i Västerås.
Transporten organiseras av RailAdventure och tåget drogs genom Tyskland på transporttrallor, då det är för brett för tyska plattformar.
Västtrafik har beställt 45 regionaltåg av typen Zefiro från dåvarande Bombardier som köpts av Alstom.
Efter kompletterande arbeten, provkörningar och utbildning av lokförare och verkstadspersonal ska tågen sättas I trafik 2023 eller 2024.
Det 80 meter långa tåget har 270 sittplatser.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Lönsamt satsa på 250 km/h
Det är lönsamt att uppgradera stora delar av Västkustbanan, Vänerbanan, Mälarbanan, Ostkustbanan, Botniabanan och Norrbotniabanan för 250 km/h. Det är extremt lönsamt att uppgradera kortare sträckor på de aktuella banorna.
Nya X2000 fyra år försenad
2013 beslöt SJ att modernisera X2000-tågen. Det första skulle vara klart 2016. Men provkörningarna inleddes först 2017 och ännu är det första tågen inte klart för trafik. Nu lovar SJ premiärtur i vinter. Men färgsättningen är hemlig.
Livsmedel i ståltåg klimatsmart
Det fanns utrymme i det olastade stålämneståget från Borlänge till Luleå. Sedan i höstas transporterar Ica tre lastbilstrailrar med livsmedel varje dag till Luleå. Utsläppen av koldioxid reduceras med 440 ton per år.
Nästa år kör Flixtrain även till Malmö
14 april inleddes biljettförsäljningen. 6 maj avgår de första tågen mellan Stockholm och Göteborg. MTRX planerar inga motåtgärder. Om ett år börjar Flixtrain köra mellan Stockholm och Malmö.



