Annons:
God volymutveckling i Göteborgs containerhamn
APM Terminals i Göteborg visar en fortsatt god volymutveckling under årets första kvartal. Trots pandemins påverkan ökade volymen med 8 procent jämfört med samma period föregående år, enligt ett pressmeddelande. Fartygsproduktiviteten har ökat med 14 procent och fler fartyg anländer i tid. Dessutom har tre nya järnvägsdestinationer lagts till och lastbilshanteringen har blivit 21 procent mer effektiv. Kundnöjdheten ökar, särskilt bland rederierna, som uppskattar flexibla järnvägslösningar och hög kapacitet.
Tre nya järnvägsdestinationer sedan årsskiftet
Stabil och jämn järnvägsproduktivitet präglar årets första kvartal. I snitt lyfter APM Terminals i Göteborg 41 containrar i timmen från järnvägen.
”Det finns utrymme att öka antalet lyft per timme ytterligare, om kundbehovet finns. Vi har satsat på att bredda kompetensen bland våra medarbetare, vilket gör det lättare att anpassa bemanning efter behov”, berättar Martin Karlsson, operationellt ansvarig på APM Terminals i Göteborg.
Sedan årsskiftet 2023 har APM Terminals startat samarbete med tre helt nya destinationer, Malmö, Helsingborg och Sundsvall. Det är samarbeten som bidrar till att stärka hela Sveriges logistikkedja.
APM Terminals i Göteborg är Skandinaviens största containerterminal mätt i godsvolym. Här skeppas närmare hälften av alla containrar till och från Sverige. Omkring hälften av all containertrafik till och från hamnen sker med järnväg.
Foto: APM Terminals
ANNONS:
Fler notiser
Klartecken för nya tåg till Norrtåg
Norrtåg kan inleda upphandlingen av nya regionaltåg sedan de fyra ägarna har beslutat att gå i borgen för Norrtåg. Kostnaderna för de nya tågen får uppgå till maximalt 3,8 miljarder kronor.
SL häver avtal med Gülermak
Med omedelbar verkan häver SL avtalet med leverantören Gülermak avseende Tvärbanans Kistagren. Avtalet är en totalentreprenad för sträckan Bromma flygplats–Ursviks torg. Hävningen innebär att Gülermaks arbeten stoppas och att SL skyndsamt inleder arbetet med att teckna nya avtal.
Nordiskt samarbete i fokus på Elmia
I samband med Elmia Nordic Rail kommer dagskonferensen ”Nordisk dag” att äga rum den 11 oktober. En konferens som kommer att fokusera på flera viktiga områden, bland annat utvecklingen av den nordiska järnvägen inom Europa, grön omställning och aktuella transportkorridorer.
Ny tågpendel mellan Piteå och Göteborg
Träfraktkontoret i Göteborg och dotterbolaget TFK Logistics har etablerat en järnvägspendel mellan Piteå och Göteborgs Hamn. Det innebär att företag i Norrbottenregionen säkrat en effektiv och klimatsmart transportlösning till och från marknader runt om i världen.



